REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokat kościelny na rynku usług prawnych

Klaudia Król
adwokat kościelny
Adwokat kościelny na rynku usług prawnych
Adwokat kościelny na rynku usług prawnych

REKLAMA

REKLAMA

Prawo kanoniczne należy do obszaru tzw. prawa kościelnego, a z usług adwokata kościelnego korzystają najczęściej osoby zainteresowane uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa (tj. tzw.”rozwodu kościelnego”).

Usługi adwokata kościelnego

REKLAMA

Usługi z zakresu szeroko pojętego prawa cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Usługa prawna to według rozporządzenia UE m.in. usługa doradztwa i reprezentowania we wszelkich postępowaniach sądowych i pozasądowych. Wśród gałęzi prawa wyróżniamy m.in. prawo cywilne, karne, rodzinne i opiekuńcze, prawo pracy.

REKLAMA

Natomiast prawo kanoniczne należy do obszaru tzw. prawa kościelnego, a z usług adwokata kościelnego korzystają najczęściej osoby zainteresowane uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa (tj. tzw.”rozwodu kościelnego”). Po pomoc do adwokata kościelnego zwracają się najczęściej osoby, które otrzymały już rozwód cywilny lub są w trakcie procesu o rozwód przed sądem okręgowym. Adwokaci kościelni pomagają stronom właściwie przejść przez kościelny proces małżeński, służą pomocą i radą.

Rodzaje sądów – sądy państwowe, sądy kościelne

Wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawują następujące sądy: sądy powszechne; sądy administracyjne; Sąd Najwyższy; sądy wojskowe.

Natomiast sądy kościelne – to trybunały działające w imieniu Kościoła opierające swoje wyroki na prawie kanonicznym. W tym obszarze wyróżniamy sądy diecezjalne, metropolitalne i najwyższą instancję tj. Trybunał Roty Rzymskiej. Sąd diecezjalny to sąd najniższej instancji, gdzie najwyższym sędzią jest biskup. Swoją władzę w zakresie sądzenia przekazuje wikariuszowi sądowemu. Sąd metropolitalny rozpoznaje apelacje z sądów diecezjalnych. Jeżeli sprawa dotyczy archidiecezji jest rozpatrywana przez sąd apelacyjny innej metropolii. Od wyroków sądów metropolitarnych można się odwołać do Roty Rzymskiej, która pełni funkcję sądu. Jeżeli sąd apelacyjny podtrzyma wyrok sądu diecezjalnego, apelacja do Roty Rzymskiej nie jest możliwa. W sprawach, które rozstrzygał papież, żadna apelacja nie jest przewidziana.

Pomoc adwokata w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (tzw. „rozwód kościelny”)

REKLAMA

Adwokat kościelny pełni znaczącą funkcję podczas prowadzenia kościelnego procesu małżeńskiego. Świadczy pomoc prawną, reprezentuje interesy swojego mocodawcy, dba o należyte stosowanie prawa. Adwokat kościelny to osoba świecka lub duchowna, jest specjalistą z zakresu prawa kanonicznego zatwierdzonym przez biskupa. Kanoniści, określając funkcję adwokata, wskazują na wykonywane przez niego zadania. Przed wszczęciem procesu małżeńskiego adwokat wysłucha stronę powodową lub pozwaną, poprosi o bardziej szczegółowe informacje i oceni, czy zachodzi ewentualna możliwość dowiedzenia nieważności małżeństwa. Następnie pomoże dobrać odpowiednie środki dowodowe i uczestniczy w czynnościach procesowych, w których jego udział jest przewidziany. Proces kanoniczny ma zasadniczo charakter pisemny, więc adwokat sporządza pisma procesowe oparte na stanie faktycznym, w których przytacza argumenty przemawiające na rzecz strony, którą reprezentuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy planują Państwo rozpoczęcie kościelnego procesu małżeńskiego, uprzejmie zapraszam do kontaktu. Reprezentuję strony przed sądami kościelnymi m.in. w Łodzi, Warszawie, Włocławku, Toruniu.

Klaudia Król – adwokat kościelny
(opr. na pdst. materiału własnego)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność 30 września 2024 r. Problem 400 tys. osób. Będzie przedłużenie do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem [nowelizacja]

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA