Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokat kościelny na rynku usług prawnych

Klaudia Król
adwokat kościelny
Adwokat kościelny na rynku usług prawnych
Adwokat kościelny na rynku usług prawnych

REKLAMA

REKLAMA

Prawo kanoniczne należy do obszaru tzw. prawa kościelnego, a z usług adwokata kościelnego korzystają najczęściej osoby zainteresowane uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa (tj. tzw.”rozwodu kościelnego”).

Usługi adwokata kościelnego

REKLAMA

Usługi z zakresu szeroko pojętego prawa cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Usługa prawna to według rozporządzenia UE m.in. usługa doradztwa i reprezentowania we wszelkich postępowaniach sądowych i pozasądowych. Wśród gałęzi prawa wyróżniamy m.in. prawo cywilne, karne, rodzinne i opiekuńcze, prawo pracy.

REKLAMA

Natomiast prawo kanoniczne należy do obszaru tzw. prawa kościelnego, a z usług adwokata kościelnego korzystają najczęściej osoby zainteresowane uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa (tj. tzw.”rozwodu kościelnego”). Po pomoc do adwokata kościelnego zwracają się najczęściej osoby, które otrzymały już rozwód cywilny lub są w trakcie procesu o rozwód przed sądem okręgowym. Adwokaci kościelni pomagają stronom właściwie przejść przez kościelny proces małżeński, służą pomocą i radą.

Rodzaje sądów – sądy państwowe, sądy kościelne

Wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawują następujące sądy: sądy powszechne; sądy administracyjne; Sąd Najwyższy; sądy wojskowe.

Natomiast sądy kościelne – to trybunały działające w imieniu Kościoła opierające swoje wyroki na prawie kanonicznym. W tym obszarze wyróżniamy sądy diecezjalne, metropolitalne i najwyższą instancję tj. Trybunał Roty Rzymskiej. Sąd diecezjalny to sąd najniższej instancji, gdzie najwyższym sędzią jest biskup. Swoją władzę w zakresie sądzenia przekazuje wikariuszowi sądowemu. Sąd metropolitalny rozpoznaje apelacje z sądów diecezjalnych. Jeżeli sprawa dotyczy archidiecezji jest rozpatrywana przez sąd apelacyjny innej metropolii. Od wyroków sądów metropolitarnych można się odwołać do Roty Rzymskiej, która pełni funkcję sądu. Jeżeli sąd apelacyjny podtrzyma wyrok sądu diecezjalnego, apelacja do Roty Rzymskiej nie jest możliwa. W sprawach, które rozstrzygał papież, żadna apelacja nie jest przewidziana.

Pomoc adwokata w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (tzw. „rozwód kościelny”)

REKLAMA

Adwokat kościelny pełni znaczącą funkcję podczas prowadzenia kościelnego procesu małżeńskiego. Świadczy pomoc prawną, reprezentuje interesy swojego mocodawcy, dba o należyte stosowanie prawa. Adwokat kościelny to osoba świecka lub duchowna, jest specjalistą z zakresu prawa kanonicznego zatwierdzonym przez biskupa. Kanoniści, określając funkcję adwokata, wskazują na wykonywane przez niego zadania. Przed wszczęciem procesu małżeńskiego adwokat wysłucha stronę powodową lub pozwaną, poprosi o bardziej szczegółowe informacje i oceni, czy zachodzi ewentualna możliwość dowiedzenia nieważności małżeństwa. Następnie pomoże dobrać odpowiednie środki dowodowe i uczestniczy w czynnościach procesowych, w których jego udział jest przewidziany. Proces kanoniczny ma zasadniczo charakter pisemny, więc adwokat sporządza pisma procesowe oparte na stanie faktycznym, w których przytacza argumenty przemawiające na rzecz strony, którą reprezentuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy planują Państwo rozpoczęcie kościelnego procesu małżeńskiego, uprzejmie zapraszam do kontaktu. Reprezentuję strony przed sądami kościelnymi m.in. w Łodzi, Warszawie, Włocławku, Toruniu.

Klaudia Król – adwokat kościelny
(opr. na pdst. materiału własnego)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Lidia
    2023-02-26 15:22:51
    Mnie w sprawie rozwodowej reprezentował adwokat Cejrowski z Gdańska. Cieszę się, że trafiłam właśnie na niego.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

Edukacja prawna

Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

REKLAMA

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

REKLAMA

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

REKLAMA