REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przeprowadzić rozwód w Wielkiej Brytanii?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zespół Organizacji Challenger
Kiedy już złożysz swój pozew do sądu, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki (petitioner), a osoba z którą się rozwodzisz to pozwany/a (respondent).
Kiedy już złożysz swój pozew do sądu, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki (petitioner), a osoba z którą się rozwodzisz to pozwany/a (respondent).

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu w Wielkiej Brytanii jest wypełnienie pozwu o rozwód (petition for divorce). Podstawą do uzyskania rozwodu jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Czy Polacy mogą się rozwieść w Wielkiej Brytanii?

REKLAMA

Tak. Zgodnie z prawem, brytyjskie sądy rozpatrują sprawy rozwodowe, jeśli oboje lub choćby jedno z małżonków ma miejsce stałego zamieszkania w Wielkiej Brytanii albo przebywa na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej rok przed datą złożenia wniosku rozwodowego. Nie ma przy tym znaczenia gdzie małżeństwo było zawarte oraz jakie obywatelstwo mają małżonkowie.

Pozew o rozwód

Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu w Wielkiej Brytanii jest wypełnienie pozwu o rozwód (petition for divorce), czyli formularza D8. Można go znaleźć u prawnika, w niektórych sklepach papierniczych lub pobrać ze strony internetowej sądu – HM Courts Service (pobierz formularz D8 (6 stron PDF, 161 KB, en). Potrzebujesz trzech egzemplarzy wypełnionego dokumentu – jeden będzie dla Ciebie, drugi dla sądu, trzeci dla męża/żony.

W Wielkiej Brytanii pozew rozwodowy można wnieść tylko i wyłącznie w sytuacji gdy od zawarcia małżeństwa minął co najmniej 1 rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pozwie musisz wyjaśnić dlaczego ubiegasz się o rozwód.

Wypełniony formularz musisz zanieść do divorce county court (sądu rejonowego, zajmującego się rozwodami) lub w Londynie do Principal Registry of the Family Division (wydziału rodzinnego Głównego Urzędu Cywilnego).

Sprawowanie opieki nad dziećmi

Jeśli dzieci nie ukończyły 16 roku życia (lub są między 16 a 18 rokiem życia oraz kontynuują edukację w pełnym wymiarze godzin), będziesz musiał wypełnić 3 kopie formularza D8A (8 stron PDF, 258 KB, en), "statement of arrangements for children" (ustalenia dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi).

W formularzu tym należy podać następujące dane:

  • z kim dzieci będą mieszkać;
  • gdzie się uczą;
  • jakie masz plany odnośnie wizyt lub kontaktowania się z ojcem/ matką.

Zobacz również: Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Przyczyny

Chcąc uzyskać rozwód, musisz udowodnić przed sądem, że nastąpił rozkład związku małżeńskiego w wyniku jednej lub kilku następujących przyczyn:

  • zdrada współmałżonka;
  • nieracjonalne zachowanie męża lub żony;
  • porzucenie na okres co najmniej dwóch lat;
  • dwuletnia separacja i zgoda obu stron na rozwód;
  • separacja trwająca piec lat (zgoda drugiej strony na rozwód nie jest konieczna).

Postępowanie rozwodowe

Kiedy już złożysz swój pozew do sądu, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki (petitioner), a osoba z którą się rozwodzisz to pozwany/a (respondent).

REKLAMA

Będziesz musiał przedłożyć jeszcze świadectwo małżeństwa oraz dane ewentualnych dzieci. Jeżeli za przyczynę rozwodu podajesz zdradę, musisz podać nazwisko i adres osoby, z którą małżonek (lub małżonka) popełnił/a zdradę. Osoba ta występuje w sądzie pod nazwą "współpozwany/a" (w procesie dotyczącym zdrady).

Sąd przesyła kopię pozwu do męża lub żony i do wszystkich, o których jest mowa w Twoim pozwie rozwodowym. Taka procedura nazywa się "doręczeniem pozwu" (serving the petition). Dalsze postępowanie zależy od tego, czy pozwany zgodzi się na rozwód, czy nie. Możesz zostać poproszony przez sąd o udzielenie więcej informacji. Jeśli macie dzieci, sąd musi ustalić z kim i gdzie będą mieszkać i jaki będą miały kontakt z drugim rodzicem zanim rozwód zostanie udzielony.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wstępne orzeczenie rozwodu

Kolejną częścią procesu rozwodowego jest wstępne orzeczenie o rozwodzie (Decree Nisi). Jest ono wydawane, kiedy sędzia po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami sprawy zdecyduje, że istnieją podstawy do rozwodu. Sędzia upewni się również, że małżonkowie uzgodnili wszystkie kwestie finansowe i dotyczące dzieci.

Może wystąpić potrzeba, abyście osobiście stawili się w sądzie, jednak większość rozwodów odbywa się drogą korespondencyjną.

Pełnomocne orzeczenie o rozwodzie

Ostatnim etapem procesu rozwodowego jest tzw. Decree Absolute, czyli prawomocne i ostateczne orzeczenie o rozwodzie. Jeśli je otrzymasz, oznacza to że nie jesteś już w związku małżeńskim i możesz wstąpić w nowy.

O Decree Absolute można się ubiegać 6 tygodni i 1 dzień po otrzymaniu Decree Nisi. Jeśli nie zrobi tego powód, po upływie 3 miesięcy może to zrobić pozwany.
Rejestracja rozwodu w Polsce Wielką Brytanię i Polskę – jako państwa członkowskie Unii Europejskiej – łączą umowy dwustronne przewidujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych. Dlatego nie ma konieczności przeprowadzenia w Polsce postępowania o uznanie orzeczenia.

Pomoc prawna

Ubiegając się o rozwód nie musisz korzystać ze specjalistycznej porady prawnej, ale w niektórych przypadkach może być potrzebna. Na przykład, gdy nie jesteś pewny, czy masz podstawy do rozwodu, druga strona nie zgadza się na rozwód lub gdy macie dzieci. Porada prawna może okazać się niezbędna także w kwestii podziału majątku.

Zobacz również serwis: Rozwody

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA