REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed zapłatą zachowku

W przypadku dalszych zstępnych spadkodawcy, zalicza się na rzecz ich zachowku darowizny dokonane na rzecz ich wstępnych.
W przypadku dalszych zstępnych spadkodawcy, zalicza się na rzecz ich zachowku darowizny dokonane na rzecz ich wstępnych.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba dążąca do wypłacenia zachowku może zrujnować spadkobiercę. Wiąże się to m.in. z tym, że zachowek ma formę pieniężną – spadek zaś rzadko kiedy. Jeśli np. spadkobierca otrzymał w spadku dom – może się okazać że będzie musiał go sprzedać, aby spłacić uprawnionego do zachowku. Czasem można jednak się przed tym wybronić.

Przedawnienie

REKLAMA

Jednym ze sposobów na pozbycie się obowiązku wypłacenia zachowku jest podniesienie zarzutu przedawnienia.

Roszczenia uprawnionego do zachowku przedawniają się z upływem 5 lat od

 • Daty ogłoszenia testamentu
 • Daty otwarcia spadku jeśli dotyczy spadkobierców ustawowych, którzy domagają się zachowku od obdarowanego przez spadkodawcę

UWAGA: Sąd w postępowaniu nie stwierdzi z urzędu, że roszczenie się przedawniło- trzeba podnieść zarzut.

UWAGA: Wniesienie pozwu o zachowek zatrzymuje bieg przedawnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niegodność i inne podstawy uniemożliwiające dziedziczenie.

Spadkobierca może bronić się przed wypłatą zachowku podważając zdolność do dziedziczenia przez dochodzącego roszczeń z zachowku.

Przede wszystkim może domagać się stwierdzenia, że uprawniony jest niegodny dziedziczenia.

Zobacz: Kiedy spadkobierca jest niegodny dziedziczenia.

Podobnie nie ma uprawnień do zachowku małżonek zmarłego, przeciw któremu ten wytoczył pozew o rozwód lub separację z jego winy. Pozew musi być jednak uzasadniony.

Wniosek o wyłączenie takiego małżonka od dziedziczenia należy złożyć w ciąg pół roku od dnia w którym osoba uprawniona dowiedziała się o otwarciu spadku, nie później jednak niż w ciągu roku od jego faktycznego otwarcia.

Odrzucenie spadku

Jeśli nie zostało jeszcze złożone oświadczenie o przyjęciu spadku, a wartość zachowku jest tak wysoka, że jego przyjęcie jest nieopłacalne – warto zastanowić się nad odrzuceniem spadku.

Zobacz: Kiedy można odrzucić spadek.

Zaliczenia na poczet zachowku i inne błędy przy wyliczaniu wysokości zachowku.

Zaliczenia.

Wysokość zachowku jest ograniczana przez darowizny, oraz rozporządzenia w testamencie, przeznaczone dla uprawnionego dla zachowku.

W szczególności na poczet zachowku zalicza się :

- darowizny dokonane na rzecz uprawnionego (nie ma tu żadnego terminu, mogło minąć np. 50 lat od darowizny – nadal będzie ważna).

Wartość darowizny ustala się na dzień ustalania wysokości zachowku.

- zapisy, oraz polecenia (posiadające wartość materialną) przysparzające wobec uprawnionego

-W przypadku dalszych zstępnych spadkodawcy, zalicza się na rzecz ich zachowku darowizny dokonane na rzecz ich wstępnych (uprawnionych do zachowku).

Przykład: Stanisław K. podarował swojemu jedynemu synowi – Markowi – dom. Marek K. zmarł przed swoim ojcem- pozostawiając 2 synów. Przed śmiercią, Stanisław K. sporządził testament w który spadek zapisał w całości swojej konkubinie. Synowie Marka K. są uprawnieni do zachowku, jednak muszą obniżyć jego wysokość o wartość domu, który otrzymał ich ojciec.

Możliwe błędy przy wyliczaniu:

W przypadku oszacowywania wartości darowizn obniżających wysokość zachowku, powinno się obliczać jej wartość na dzień wyliczania zachowku.

Spadkodawca przekazał swojemu synowi w drodze darowizny mieszkanie- 5 lat przed śmiercią. Na akcie notarialnym figuruje wartość 200.000 zł. W wyniku boomu mieszkaniowego w ostatnich latach, wartość mieszkania na dzień obliczania zachowku wyniosła 400.000 zł. – tę ostatnią wartość należy uwzględniać przy wyliczaniu zachowku.

Możliwe są oczywiście różne błędy rachunkowe. Stąd każdą sprawę związaną z zachowkiem należy dokładnie przeanalizować .

Zmniejszanie obciążeń związane z sytuacją spadkodawcy.

 • Spadkobierca jest również uprawniony do zachowku (kiedy jest zstępnym, małżonkiem, lub rodzicem spadkodawcy ).
  • Spadkobierca odpowiada tylko do wysokości nadwyżki tego co otrzymał w spadku w stosunku do tego co otrzymałby w ramach zachowku.
 • Spadkobierca jest zobowiązany do wykonania zapisu, lub polecenia.
  • Może obniżyć wartość zapisów i poleceń, które ma wypełnić, proporcjonalnie do wysokości zachowku który musi wypłacić. Proporcje ustala się porównując wartość zachowku do wartości pozostałych świadczeń.
 • Przerzucenie odpowiedzialności na obdarowanego przez spadkodawcę.
  • Jeśli spadkobierca nie jest w stanie zapłacić zachowku w całości lub w części, może pokierować uprawnionego na dochodzenie swoich roszczeń od obdarowanego przez spadkodawcę. (o ile darowizna jest doliczana do spadku, przy wyliczaniu zachowku – porównaj Jak wyliczyć zachowek

Obdarowany odpowiada tylko do wysokości wartości darowizny. Może się zwolnić z obowiązku wypłacania zachowku jeśli zwróci przedmiot darowizny uprawnionemu.

Zobacz serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  30 listopada ostatnim dniem na wniosek o „Dobry start”

  30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na okres 2023/2024. Jak ubiegać się o tzw. 300 plus?

  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  REKLAMA

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  REKLAMA

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  REKLAMA