Kiedy można odmówić składania zeznań?
23 wrz 2008
Nie każda osoba musi składać zeznania w procesie karnym. Kodeks postępowania karnego określa wąski krąg osób które mogą się zwolnić od tego obowiązku.
Co musi zeznawać świadek?
23 wrz 2008
Zeznając czy to przed prokuratorem czy też przed sądem, świadek musi mówić wyłącznie prawdę. Składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.
Jak przebiega przesłuchanie świadka?
23 wrz 2008
Jak zachować się podczas przesłuchania? Co wolno prokuratorowi a czego nie? Mało osób zna odpowiedź na te pytania. Tymczasem mogą one być bardzo przydatne gdy zostanie się wezwanym do prokuratury.
Czy jako świadek muszę stawiać się na przesłuchanie?
23 wrz 2008
Zeznania świadka to bardzo istotny dowód w postępowaniu karnym. To właśnie na nich często opiera się wyrok. Dlatego ważne jest aby osoba taka wypowiedziała się przed sądem i prokuratorem.
Jakie są prawa i obowiązki świadka?
23 wrz 2008
Świadek w procesie karnym odgrywa specyficzną rolę. Ma swoje prawa i obowiązki. Warto również pamiętać, że nie każdy może być świadkiem.
Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu?
23 wrz 2008
Twój bliski został aresztowany. Nie jesteś bezsilny możesz mu pomóc. Zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami.
Co mogę zrobić gdy odmówiono mi widzenia z bliskim?
22 wrz 2008
W przypadku tymczasowego aresztowania podejrzany pozostaje w dyspozycji
prokuratora prowadzącego śledztwo bądź sądu przed którym toczy się
postępowanie. Oznacza to, że bez pisemnej zgody tych organów nikt nie ma
prawa kontaktować się z podejrzanym. W postępowaniu przed sądem wymagane jest zarządzenie sędziego. Co zrobić gdy odmówiono nam widzenia z bliskim?
Jak mogę uzyskać widzenie z bliskim tymczasowo aresztowanym?
22 wrz 2008
W przypadku tymczasowego aresztowania podejrzany pozostaje w dyspozycji prokuratora prowadzącego śledztwo bądź sądu, przed którym toczy się postępowanie. Oznacza to, że bez pisemnej zgody tych organów nikt nie ma prawa kontaktować się z podejrzanym.