| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Jak skutecznie odwołać się od grzywny

Jak skutecznie odwołać się od grzywny

Grzywnę sąd może wymierzyć jako karę samoistną lub orzec ją obok kary pozbawienia wolności. Od wyroku nakładającego karę grzywny można odwołać się lub domagać się jej warunkowego zawieszenia.


Grzywna może być karą samoistną lub orzeczoną obok kary pozbawienia wolności albo ograniczenia wolności, której wykonanie zostanie warunkowo zawieszone. Natomiast dla wymierzenia grzywny nie ma żadnego znaczenia, czy sąd warunkowo zawiesi wykonanie kary pozbawienia wolności.

Grzywnę samoistną sąd orzeka wówczas, gdy w kodeksie karnym przestępstwo zostało zagrożone m.in. taką karą. Chodzi więc o przypadki, gdy grzywna występuje w ramach tzw. sankcji alternatywnej, czyli przestępstwo zostało zagrożone różnymi karami, m.in. również grzywną. Grzywnę obok kary pozbawienia lub ograniczenia wolności wymierza wówczas, gdy sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyli chciał uzyskać nienależne mu przysporzenie majątku.

PRZYKŁAD: SANKCJA ALTERNATYWNA

Sprawcą przestępstwa przewidzianego w art. 267 par. 1 kodeksu karnego jest osoba, która uzyskuje informacje dla niej nieprzeznaczone, ponieważ otworzyła zamknięte pismo, podłączyła się do przewodu służącego do przekazywania informacji albo przełamała elektroniczne, magnetyczne bądź inne szczególne jej zabezpieczenie. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Za popełnienie tego czynu sąd może więc wymierzyć różne kary, nie tylko grzywnę. Zagrożenie grzywną występuje więc tutaj w ramach tzw. sankcji alternatywnej.

Natomiast grzywny sąd nie orzeknie wówczas, gdy dochody sprawcy, jego stosunki majątkowe lub możliwości zarobkowe są takie, iż wiadomo, że nie zapłaci on tej kwoty, a w dodatku nie będzie jej można również ściągnąć w drodze egzekucji.

Sąd może zawiesić

Wymierzając samoistną grzywnę, sąd może zawiesić jej wykonanie. O zawieszeniu wykonania tej kary może również orzec sąd, rozpoznając apelację. Natomiast wysokość grzywny sąd powinien dostosować do winy i stanu majątkowego sprawcy. Musi być ona na tyle dolegliwa, aby uszczuplić majątek sprawy i nie dopuścić do tego, aby uzyskał on korzyść z przestępstwa, które popełnił. Dlatego o niewspółmiernie wysokiej karze można mówić wówczas, gdy nie została dostosowana do winy i stanu majątkowego sprawcy.

PRZYKŁAD: GRZYWNA ZAWIESZONA NA OKRES PRÓBY

Sąd wymierzył grzywnę i wykonanie tej kary warunkowo zawiesił na okres próby, który wynosi dwa lata. Okres próby biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia. Jeżeli w okresie próby skazany nie będzie naruszał porządku prawnego i nie popełni innego przestępstwa, to wówczas sąd nie odwiesi wykonania warunkowo zawieszonej kary grzywny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »