REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Babciowe 1500 zł. Jak je oceniają Polacy?

Oprac. Paulina Karpińska
Babciowe 1500 zł. Jak je oceniają Polacy?

REKLAMA

REKLAMA

22 marca lider PO Donald Tusk przedstawił kolejną propozycję programową KO, czyli tzw. babciowe. Miałoby to być miesięczne świadczenie dla matek, które wracają do pracy po urodzenia dziecka. Co myślą o nim Polacy? Ile rodaków popiera ten pomysł?

Jak Polacy oceniają babciowe 1500 zł?

United Surveys w najnowszym sondażu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków, co sądzą o "babciowym", czyli 1500 zł dla kobiet chcących wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. 51,7 proc. badanych dobrze ocenia "babciowe", a 33,8 proc. nie podoba się pomysł nowego świadczenia.

REKLAMA

Babciowe 1500 zł. Co to jest?

Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie przedstawił kolejną propozycję programową KO. 

REKLAMA

"50 proc. mam nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, mimo że 90 proc. wyraża taką chęć. Tym programem chcemy uhonorować wysiłek polskich kobiet. Pracowaliśmy dość długo nad projektem (...) ogłaszam kolejny punkt programu KO. Nazwaliśmy go +babciowe+" – zapowiedział.

Mówił, że kobiety po urodzeniu dziecka i "po tych najważniejszych pierwszych tygodniach i miesiącach" bardzo często chciałyby wrócić do pracy. "Chciałyby, ale nie mogą, bo żeby pójść do pracy po urlopie macierzyńskim czy nawet w jego trakcie i jeśli chcą, to nie mogą głównie dlatego, ponieważ nie ma z kim zostawić dziecka, albo nie ma pieniędzy na to, żeby zapłacić za żłobek" - mówił Tusk.

Przekazał, że 1500 zł "babciowego" miesięcznie przysługiwałoby do czasu, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, a więc do czasu, kiedy ukończy 3 lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto pozytywnie ocenia babciowe 1500 zł? Kto negatywnie?

REKLAMA

Według raportu z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, pozytywnie o tej inicjatywie wypowiedziało się aż 51,7 proc. Polaków – 21 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie dobrze", a 30,7 proc. "raczej dobrze". Odmiennego zdania jest 33,8 proc. ankietowanych – 16,6 proc. wybrało odpowiedź "raczej źle", a 17,2 proc. "zdecydowanie źle". 14,5 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Badanie wykazało, że pomysł "babciowego" najbardziej przypadł do gustu wyborcom Koalicji Obywatelskiej - 76 proc. badanych (22 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 54 proc. - "raczej dobrze") - oraz PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Kukiz'15 - 68 proc, przy czym "zdecydowanie dobrze" ocenia go zaledwie 3 proc., a "raczej dobrze" - 65 proc.

"Wyborcy Lewicy są w tej kwestii mocno podzieleni" - przekazano. 48 proc. z nich ocenia pomysł "babciowego" dobrze ("zdecydowanie dobrze" - 26 proc., "raczej dobrze" - 22 proc.). Negatywnie ocenia ten projekt 51 proc. wyborców Lewicy, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie źle" udzieliło zaledwie 1 proc. badanych.

Wśród wyborców Konfederacji przeważają nieznacznie oceny negatywne (44 proc.) nad pozytywnymi (38 proc.). 18 proc. wyborców tego ugrupowania nie ma zdania na ten temat.

61 proc. wyborców, którzy głosowali na PiS, źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera Platformy Obywatelskiej (32 proc. ocenia go "zdecydowanie źle", a 29 proc. "raczej źle"). Dobrze ocenia 22 proc. wyborców ("zdecydowanie dobrze" - 12 proc., "raczej dobrze" - 10 proc.).

W kwestii poparcia dla tego pomysłu wśród mężczyzn i kobiet, wykazano, że pomysł "babciowego" podoba się 56 proc. kobiet ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 35 proc.) oraz 47 proc. mężczyzn ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 26 proc.).

Jak podano, aż 41 proc. kobiet ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 24 proc.) oraz 26 proc. mężczyzn ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 9 proc.).

"Wśród grup wiekowych 18-29 i 30-39 lat poparcie dla tego projektu jest bardzo wysokie. W tej pierwszej sięga 65 proc., w drugiej 58 proc. W grupie wiekowej 18-29 lat tylko 14 proc. badanych źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera PO, 21 proc. nie ma na ten temat zdania. W grupie wiekowej 30-39 lat pomysł +babciowego+ źle ocenia już 27 proc. badanych, 15 proc. nie ma na ten temat zdania" - przekazano.

Poparcie dla "babciowego" wzrasta ponownie po 60. roku życia. Pomysł ten podoba się 51 proc. najstarszych respondentów, nie podoba 37 proc. z nich.

Badanie przeprowadzono w dniach 24-26.03.2023 metodą CATI&CAVI (ratio 50/50) na próbie 1000 osób.

Autorka: Katarzyna Herbut

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie będzie jeszcze dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA