REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o ochronie sygnalistów. Narzędzia do zgłaszania naruszeń prawa - firmy mają czas na wdrożenia do 25 września

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
sygnalista tajny współpracownik tajny agent delator kaptur budka telefoniczna okulary przeciwsłoneczne ochrona sygnalistów dyrektywa o sygnalistach
Ustawa o ochronie sygnalistów. Narzędzia do zgłaszania naruszeń prawa - firmy mają czas na wdrożenia do 25 września
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

25 września 2024 r. wejdą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów, czyli osób, które zgłaszają naruszenie prawa w środowisku pracy. Celem ustawy jest zapewnienie im ochrony przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawców. Firmy już teraz powinny więc wdrażać rozwiązania, który spełnią wymogi ustawy. Jednym z nich jest platforma FlowDog.

Czego dotyczy ustawa o ochronie sygnalistów

Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928) wynika z dyrektywy unijnej, zgodnie z którą kraje członkowskie, w tym Polska, muszą implementować do własnych systemów prawnych przepisy chroniące prawa sygnalistów. Sygnalistą może być zarówno pracownik, jak i wspólnik, stażysta czy wolontariusz. Ustawa uwzględnia także służby mundurowe. 

REKLAMA

Nowe przepisy wskazują na konkretne obszary naruszeń prawa. Są to m.in.: 

  • zamówienia publiczne, 

  • usługi, 

  • produkty i rynki finansowe, 

  • bezpieczeństwo transportu,

  • ochrona środowiska. 

Lista jest jednak znacznie dłuższa i dotyczy różnorodnych przestępstw, od korupcji po łamanie praw zwierząt. 

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Jak zapewnić możliwość zgłaszania naruszeń prawa

REKLAMA

Obowiązkiem pracodawców jest zapewnienie narzędzia umożliwiającego zgłaszanie naruszeń prawa, zapewniając przy tym anonimowość i bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są proste narzędzia SaaS (ang. Software as a Service), które po odpowiedniej konfiguracji sprawdzą się w małych organizacjach. Dla większych firm stworzono bardziej skomplikowane narzędzia, wdrażane i zarządzane w infrastrukturze klienta. W obu przypadkach pracodawca musi więc wprowadzić dodatkowy system, wymagający przeszkolenia pracowników i utrzymywania go.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrą alternatywą jest rozszerzenie zakresu działania jednego z posiadanych w organizacji systemów o obsługę procesu zgłoszeń od sygnalistów. Dzięki temu do organizacji nie jest wprowadzany dodatkowy dostawca i nie pojawiają się nowe ryzyka.

 - Znaczna część naszych klientów jest objęta obowiązkiem wdrożenia procesu obsługi zgłoszeń od sygnalistów. W ramach rozwoju współpracy planujemy dla nich takie moduły – mówi Andrzej Dąbrowa, członek zarządu LoVo Software, dostawcy systemu BPM FlowDog. 

Ponadto otrzymujemy sygnały, że coraz więcej firm rozważa wybór szerzej działającego narzędzia, które zajmie się również innymi procesami biznesowymi, np. sprzedażowymi, logistycznymi, produkcyjnymi, backoffice’owymi. Dla tych klientów konieczność wprowadzenia obsługi sygnalistów staje się impulsem do podjęcia odkładanej od dawna decyzji o wdrożeniu systemu klasy BPM. Prowadzi to do korzyści biznesowej z automatyzacji procesów – dodaje Dąbrowa.

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawców

Zgłoszenia sygnalistów - jakie wymogi muszą być spełnione

Decydując się na narzędzie do przyjmowania zgłoszeń sygnalistów warto wcześniej sprawdzić, czy spełnia ono wymogi dyrektywy unijnej oraz ustawy o ochronie sygnalistów, jak zapewnienie bezpiecznego i anonimowego przesyłania informacji. 

Platforma, taka jak FlowDog, powinna umożliwiać składanie zgłoszeń za pomocą różnych kanałów: 

  • formularza online, 

  • infolinii, 

  • poczty głosowej, 

  • email,

  • aplikacji mobilnej. 

Bardzo ważna jest także systematyzacja napływających zgłoszeń. FlowDog ułatwia zarządzanie nimi, sortuje, nadaje priorytety, usprawniając ich rozpatrywanie. Generuje też konfigurowalne raporty. Co istotne, wszystkie podjęte działania są dokumentowane i przechowywane w bezpiecznym środowisku, co zapewnia przejrzystość i bezpieczeństwo procesu. FlowDog może być też spersonalizowany pod firmową kolorystykę oraz branding. Platforma integruje się z większością dostępnych na rynku systemów klasy BPM.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

REKLAMA

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: Co najmniej 150 zł podwyżki dla seniorów? Projekt już 6 sierpnia

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

REKLAMA

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

REKLAMA