REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

Z pieniędzy, które wydajemy na używki, moglibyśmy mieć drugą emeryturę

Statystyczny Polak w przeciągu roku wydaje na używki ponad 4,5 tys. zł. Zamiast wydawać pieniądze na alkohol i papierosy może warto zacząć odkładać je na dodatkową emeryturę? Po 40 latach odkładania moglibyśmy uzbierać nawet 350 tys. zł.

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Wszyscy emeryci, którym ZUS w 2011 roku zawiesił emeryturę z powodu jednoczesnego pobierania świadczeń emerytalnych i stałego zatrudnienia, mogą starać się o jej zwrot. Sprawdź, jakie dokumenty złożyć do ZUS-u, aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury.

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

REKLAMA

Emerytura częściowa

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.

Emerytura pomostowa – komu i kiedy przysługuje?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 19 grudnia 2008 roku emerytura pomostowa rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Urlop wychowawczy nieubezpieczonych

Nowelizacja z dnia 26 lipca 2013 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zrównała uprawnienia emerytalne osób nieubezpieczonych, przedsiębiorców a także rolników sprawujących opiekę nad dziećmi z prawami pracowników, którzy korzystają z urlopów wychowawczych. Urlop wychowawczy przysługuje osobom nieubezpieczonym, przedsiębiorcom, studentom i rolnikom na takich samych zasadach, jak pracownikom.

REKLAMA

Emerytura – zawieszenie prawa do świadczeń

Zawieszenie prawa do emerytury lub zmniejszenie wysokości świadczenia związane jest z uzyskiwaniem przez emeryta/ rencistę dodatkowego przychodu. W celu otrzymania zawieszonej emerytury należy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

OFE – zmiany w 2014 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

Emerytury 2014

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Coroczna waloryzacja emerytur rozumiana jest jako mechanizm, który pozwala przystosować wysokość świadczeń emerytalnych do rosnących kosztów utrzymania oraz rosnących zarobków. Waloryzacja emerytur w 2014 roku spowoduje, że emerytury i renty wzrosną o 1,6%.

Emerytura hipotetyczna a prognozowana

Emerytura hipotetyczna nie jest tożsama z prognozowaną. Różnica między kwotą hipotetycznej emerytury wyliczonej w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS", a kwotą prognozowanej emerytury wyliczanej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to nie wynik błędu. Sedno stanowi sposób wyliczania obu świadczeń.

Emerytura częściowa dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Istnieje możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego. Nie wszyscy ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą z niej jednak skorzystać. Na emeryturę częściową mogą przejść ci, którzy mają ukończony wiek 62 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Wiek emerytalny 2014

Wiek emerytalny od 2013 r. ulega stopniowemu podwyższaniu. Zostanie zrównany pod względem płci. Zgodnie z planem dla kobiet i mężczyzn będzie wynosił tyle samo, czyli 67 lat. Ile lat liczy wiek emerytalny w 2014 r.?

Zmiany w emeryturach od lutego 2014 r.

Jakie zmiany w emeryturach obowiązują od 1 lutego 2014 roku? Jak będzie wyglądał okres przejściowy ustalony na okres pomiędzy 1 lutym 2014 r. a 30 października 2014 r.?

Komu przysługuje i ile wynosi emerytura mieszana w 2014 roku?

Komu i w jakich okolicznościach przysługiwać będzie emerytura mieszana w 2014 roku? Jaka będzie jej wysokość?

Nowa stawka dla wypłat z IKZE

Zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE ma wynieść 10 procent. Zmiany w IKZE to częśc nowych przepisów dotyczących systemu emerytalnego.

Zmiany w OFE - wchodzi w życie część przepisów

Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.

Reforma systemu emerytalnego

6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął reformę systemu emerytalnego. Oznacza to, że pierwszym a zarazem głównym filarem będzie ZUS, a drugim OFE. Co się zmieni w stosunku do obecnych i przyszłych emerytów?

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Emerytury dla żołnierzy zawodowych są naliczane nieco inaczej niż emerytury dla osób cywilnych. Fakt, że żołnierze zawodowi wcześniej odchodzą na emeryturę także nie pozostaje bez znaczenia. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytur dla żołnierzy zawodowych?

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?

W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?

Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zmiany, które pojawiają się w systemie emerytalnym nie powinny wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Wg powiedzenia „umiesz liczyć, licz na siebie” watro pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy samodzielnie zatroszczyć się o własną emeryturę. Zobacz, jak oszczędzać samemu.

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

„Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

„Emerytura obywatelska” to niewielkie świadczenie, które ma przysługiwać Polakom, kiedy ci osiągną wiek emerytalny. Czyj to pomysł? Czy przyjmie się w praktyce?

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

Reforma OFE - założenia

Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Takie założenia do reformy OFE przedstawił premier Donald Tusk.

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku w 2014 roku będzie wynosił 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytury australijskie wypłacane w Polsce

Emerytury i renty zagraniczne są zwykle opodatkowane w kraju rezydencji, co oznacza, że osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce powinna się tu rozliczyć. Bank w Polsce, do którego zostanie przesłana emerytura zagraniczna, potrąci od niej składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Jak wygląda sytuacja australijskich świadczeń emerytalnych wypłacanych w Polsce?

Emerytura mieszana 2014 r.

W 2014 r. emerytura mieszana będzie przyznana również osobom, które w 2014 r. osiągną wiek emerytalny. Wysokość emerytury będzie ustalana na wniosek osoby ubezpieczonej, która nie pobiera wcześniejszej emerytury oraz nie przystąpiła do OFE oraz nie będzie pobierać emerytury z OFE za pośrednictwem ZUSu.

Waloryzacja emerytur i rent 2014

Waloryzacja emerytur i rent na rok 2014 wyniesie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Związkowcy domagali się podwyżek dla emerytów i rencistów o 50%, jednak nie przystała na to strona rządowa i pracodawcy ze względu na trudną sytuację budżetową.

Pojawiły się propozycje zmian w systemie emerytalnym

Minister finansów Jacek Rostowski zaprezentował trzy propozycje zmian w systemie emerytalnym. Projekty trafiły do konsultacji społecznej. Niestety żadne z rozwiązań tak naprawdę nie gwarantuje nam pewnej przyszłości. Eksperci doradzają rozpoczęcie odkładania na emeryturę na własną rękę.

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

ZUS czy akcje?

Wybór pomiędzy akcjami a ZUS-em wydaje się być dość oczywisty. Emerytury kapitałowe zapewniają większą stopę zwrotu z wpłaconym pieniędzy do systemu. Przeciwnicy OFE wskazują, że na akcjach nie można zarobić więcej niż wynosi wzrost PKB. Co wobec tego wybrać?

IKE, którą formę wybrać?

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne jest częścią systemu emerytalnego, konkretnie III filaru, korzystanie z tej formy oszczędzania jest całkowicie dobrowolne. W ramach IKE można zawrzeć umowę w sześciu formach z pięcioma rodzajami instytucji finansowych. Którą formę wybrać?

Jak OFE będzie wypłacać emerytury?

Pieniądze odkładane w OFE mają powiększyć naszą podstawową emeryturę wypłacaną przez ZUS. O ile wypłacanie emerytury przez ZUS jest jasne, o tyle nie wiadomo kto i jak będzie zamieniał świadczenia na pieniądze w przypadku OFE. Jakie warianty są rozważane? I na jaką kwotę możemy liczyć?

Likwidacja OFE - to błąd?

Przekazanie naszych pieniędzy gromadzonych w OFE do ZUS oznacza zmniejszenie poziomu krajowych oszczędności, bo środki, które trafią do ZUS zostaną użyte na wypłatę bieżących emerytur - uważa PKPP Lewiatan.

Emerytura i renta po zmarłym małżonku - wybór

Wdowie przysługuje renta rodzinna w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu mężowi. W przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym mężu może wybrać tylko jedno z nich.

Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

W 2013 roku rząd zdecydował się zastosować procentową waloryzację emerytalno-rentową. Oznacza to, że im wyższe dotychczasowe świadczenie, tym podwyżka będzie większa. Metoda zastosowana w ubiegłym roku pozwoliła wypłacić wszystkim uprawnionym po równo i było to 71 złotych.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Emeryci i renciści mają obowiązek złożenia zaświadczenia o zarobkach z poprzedniego roku kalendarzowego. Termin zgłoszenia mija z końcem lutego.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2013 r.

Obowiązująca od 1 marca 2013 r. waloryzacja emerytur i rent oznacza podwyższenie kwot świadczeń oraz przysługujących do nich dodatków. ZUS dokonuje waloryzacji z urzędu.

Gminy dłużej będą opłacały składki

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

REKLAMA