REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Energia elektryczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Ubezpieczenie OC pracodawcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy ma na celu ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi skutkami finansowymi roszczeń zgłaszanych przez jego pracowników, na skutek szkód doznanych przez nich w wyniku wypadku przy pracy.

Powstanie fundacja dla rodzin funkcjonariuszy BOR-u

Zostanie powołana fundacja wspierająca wdowy i dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli na służbie. W katastrofie smoleńskiej śmierć poniosło 9 funkcjonariuszy BOR. Podobna fundacja działa już w policji od 1997 roku.

REKLAMA

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce

Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Mimo, iż nic nie zrekompensuje bólu i stresu, jaki towarzyszy takiemu zdarzeniu, to zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni nam przynajmniej jakiś ekwiwalent finansowy.

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii


Konkurencja rynkowa powoli staje się faktem na rynku sprzedaży energii elektrycznej. W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedawcę zmieniło prawie 1 200 firm – podaje Urząd Regulacji Energetyki.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Rezygnacja z wycieczki turystycznej pociąga za sobą zwykle spore koszty. Co do zasady im bliższy termin wyjazdu, tym większe straty powoduje rezygnacja. Możliwe jest jednak zminimalizowanie negatywnych skutków finansowych spowodowanych rezygnacją z wyjazdu poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia na taką okoliczność.

Czy warto ubezpieczać bagaż podróżny?

Przedmiotem ubezpieczenia jest bagaż podróżny rozumiany jako przedmioty osobistego użytku, zwyczajowo zabierane w podróż (odzież, obuwie, środki higieny osobistej, torebki, książki, zegarki, okulary, itp.) oraz pojedyncze przedmioty przewożone w formie upominku.

REKLAMA

Reklamacja przeróbek krawieckich


Zleciłem dokonanie przeróbki garnituru u krawca. Niestety usługa została źle wykonana, a krawiec odmawia reklamacji twierdząc, iż powinienem być świadom ryzyka związanego z poprawianiem garnituru.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania za odwołane loty

Eksplozja wulkanu na Islandii uziemiła na jakiś czas pasażerów na większości europejskich lotnisk. Jak w takiej sytuacji wyglądają prawa pasażera i czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługują tzw. świadczenia wypadkowe. Świadczenia te wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczenia wypadkowego.

„DGP”: można żądać odszkodowania także za opóźniony lot

Spóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

„DGP”: Ofiary katastrofy w Smoleńsku nie były ubezpieczone

Tragiczny lot polskiej delegacji do Katynia nie był ubezpieczony. Oznacza to, że rodziny będą mogły dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa – donosi środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ile kosztuje nielegalny pobór energii

Nielegalny pobór energii może być nie tylko przestępstwem, ale również słono kosztować. Zakład energetyczny może naliczyć nam nawet pięciokrotność stawki.

Zasady odpowiedzialności za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Nie można jej z góry wyłączyć ani ograniczyć.

Kiedy za przerwę w dostawach prądu przysługuje bonifikata

Odbiorcy energii elektrycznej, którzy w czasie zimy pozostawali przez jakiś okres bez prądu mogą domagać się bonifikat od dostawcy energii.

Enea przegrywa przed sądem z UOKiK

Spółka energetyczna Enea Operator nadużyła pozycji dominującej utrudniając budowę farm wiatrowych, a kara nałożona przez UOKiK zostanie utrzymana – zdecydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy przy zadatku można domagać się odszkodowania

Określenie w umowie zadatku nie ogranicza odpowiedzialności odszkodowawczej strony, która nie wykonała umowy. W przypadku zaistnienia szkody poszkodowany może, zamiast zadatku, ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

Czym jest kara umowna

Kara umowna zastępuje odszkodowanie. Jeżeli dłużnik nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie, będzie zmuszony naprawić szkodę. Jej wysokość można uzależnić od konkretnych okoliczności lub zastrzec, że dłużnik zapłaci karę umowną.

Etapy likwidacji szkód ubezpieczeniowych

Proces likwidacji szkód ubezpieczeniowych możemy podzielić na dwa zasadnicze etapy, a mianowicie na przed sądowy etap likwidacji szkody, oraz sądowy etap likwidacji szkody.

Zmiana sprzedawcy energii jest już bezpłatna

Od 11 marca zmiana nie potrwa dłużej niż miesiąc i będzie bezpłatna. Odbiorcy końcowi będą mogli również u operatora dowiedzieć się z jakimi sprzedawcami energii mogą zawrzeć umowę.

Odszkodowanie od operatora telekomunikacyjnego za niezawarcie umowy

Świadczenie usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. usługi powszechnej, oznacza iż przedsiębiorca wyznaczony ma obowiązek zawarcia umowy na każde żądanie użytkownika, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pomimo tego, operator tego nie uczyni, wtedy też będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Za nieuczciwe reklamy można żądać odszkodowania

Nieuczciwe reklamy mogą spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kupującemu odszkodowanie. Sprawdź co może, a czego prawo zabrania reklamodawcy.

Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii


Urząd Regulacji Energetyki nie kryje satysfakcji ze wzrostu liczby przypadków zmiany sprzedawcy na rynku energii. W 2009 r. liczba takich przypadków wzrosła o 1800 proc. – wskazuje krajowy regulator. Niestety rzadko z tej możliwości korzystają odbiorcy indywidualni.

Będzie łatwiej o odszkodowanie od Skarbu Państwa

Sejm szykuje nowelizację przepisów, dzięki którym łatwiej będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem działania sądów.

Usługi telekomunikacyjne można reklamować u przedsiębiorcy

Abonenci niezadowoleni z usług świadczonych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych mogą skorzystać z trybu reklamacyjnego. W takim wypadku przedsiębiorca ma obowiązek rozpatrzyć nasza skargę.

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca tego nie zrobi?

Gdy wyrządzimy szkodę na stoku?

Miłośnicy białego szaleństwa często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na stoku. Nagminne łamanie obowiązujących reguł w postaci chociażby zbaczania z wyznaczonych tras, nieumiejętność właściwej oceny swoich umiejętności czy brawura, to tylko niektóre z przyczyn poważnych wypadków.

Mienie zabużańskie

Mienie zabużańskie dotyczy nieruchomości pozostawianych poza obecnymi granicami Polski przez ludność repatriowaną w latach 1944-1952.

Wywłaszczenie na podstawie specustawy o Euro 2012

W dniu 18 kwietnia 2007 r. przyznano Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw UEFA Euro 2012. Spowodowało to potrzebę przygotowania polskiego ustawodawstwa do szybszej realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów przygotowania turnieju.

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

UOKiK: Enion nadużywał pozycji na rynku dystrybucji energii

Ograniczanie konkurencji oraz nadużywanie pozycji na rynku dystrybucji energii – takie zarzuty wobec spółki Enion sformułowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Takie postępowanie będzie kosztować spółkę 7 mln złotych.

Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.

Zmiana sprzedawcy energii ma być łatwiejsza


Wkrótce łatwiej będzie zmienić sprzedawcę energii. Taki cel ma nowelizacja Prawa energetycznego, która wejdzie w życie 11 marca. Część produkowanej energii będzie sprzedawana także na giełdach towarowych.

Czym jest przedpłatowy licznik energii

Niesumienni odbiorcy energii, którzy nie płacą regularnie rachunków za prąd mogą się spodziewać, że zakład energetyczny zmusi ich do założenia przedpłatowego licznika. Za koszty instalacji nie może jednak obciążyć klienta.

Czy można dochodzić od sprzedawcy odszkodowania

Zakupiony przeze mnie system grzewczy szybko się popsuł. W odpowiedzi sprzedawca obiecał wymienić go na nowy. W międzyczasie jednak z powodu braku ogrzewania poniosłem straty materialne. Przedsiębiorca powiedział, że nie zapłaci odszkodowania bo nie ma takiego obowiązku.

Najbiedniejsi zapłacą mniejsze rachunki za prąd

Dzięki porozumieniu Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki już wkrótce rodziny osoby samotne o niskich dochodach będą płaciły rachunki o 30 % niższe za energię elektryczną.

Importer także odpowiada za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny

Jeżeli konsument poniesie szkodę wyrządzoną przez produkt, który okazał się niebezpieczny nie musi kierować swoich roszczeń do producenta. W przypadku towarów importowanych o wiele wygodniej będzie zwrócić się z tym do importera.

Kiedy zapłacimy odszkodowanie za nielegalny pobór energii

Sama ingerencja w przyrządy służące pomiarowi pobieranej energii elektrycznej nie uprawnia przedsiębiorstwa do wystawiania opłat za nielegalny pobór energii. Obowiązek odszkodowawczy odbiorcy powstaje jeżeli energia elektryczna została rzeczywiście pobrana.

Opłata za nielegalny pobór energii a wstrzymanie dostaw

Przedsiębiorstwo energetyczne w wyniku kontroli stwierdziło u mnie nielegalny pobór energii. Moim zdaniem kompletnie niesłusznie. Odwołanie nie przyniosło jednak rezultatu, a dostawca domaga się uiszczenia opłaty. Czy z tego powodu możliwe jest odcięcie prądu?

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron nie podlega zwolnieniu od podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w październiku 2009 r. indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Jak dochodzić odszkodowań - samemu, czy szukać pomocy u fachowców?

Jeżeli doznaliście uszczerbku na zdrowiu np: w wyniku wypadku samochodowego? Albo ktoś z Twoich bliskich zmarł w pracy, na drodze lub z powodu jakichkolwiek zdarzeń losowych? Sytuacja materialna po stracie bliskiego pogarsza się (utrata źródła utrzymania, koszty pogrzebu, a w przypadku utraty zdrowia często bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji ). Właśnie dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad drogą uzyskania odszkodowania i innych wszystkich możliwych świadczeń. Większość z nas udaje się do ubezpieczyciela zgłasza szkodę z odpowiedniej polisy i oczekuje decyzji o wypłacie odszkodowania. A następnie zaczyna się: „ płacz i zgrzytanie zębami „ że Towarzystwo nas oszukało” bo wypłaciło za mało, zaniżyło odszkodowanie, odmówiło wypłaty odszkodowania. A może w tym wszystkim był jednak nasz błąd?

Pozwy zbiorowe - o odszkodowanie nie musisz walczyć w pojedynkę

Poszkodowani jednym zdarzeniem będą mogli walczyć o odszkodowania w jednym procesie. Ważne by do postępowania zgłosiło się co najmniej 10 osób. Takie postępowanie grupowe ułatwi dochodzenie drobnych roszczeń, o które nie opłaca się walczyć w postępowaniu indywidualnym

Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Kodeks cywilny w art. 822 stanowi, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Kto z rodziny zmarłego może dostać zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie jest roszczeniem o charakterze ściśle niemajątkowym mającym za zadanie kompensację doznanej krzywdy. Roszczenie to nie ma na celu wyrównywać strat poniesionych przez członków najbliższej rodziny zmarłego, lecz ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości. Ma także na celu złagodzić cierpienia wywołane utratą osoby bliskiej.

Kompensata dla poszkodowanych w przestępstwach umyślnych

Zgodnie z ustawą z dnia dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osobie pokrzywdzonej należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

REKLAMA