REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawarcie umowy przez dziecko

Niepełnoletni nie mogą zawierać każdej umowy. Kiedy dziecko może zawrzeć umowę? Jakie są tego skutki? Czy umowa zawarta przez 10-latka jest ważna? Co zrobić w takiej sytuacji?

Czy pełnomocnik może wyręczać przedsiębiorcę w postępowaniu administracyjnym?

Pełnomocnik prowadzący sprawy firmy w postępowaniu administracyjnym może zaoszczędzić nie tylko czas przedsiębiorcy, ale również zapewnić profesjonalną reprezentację. Ekspert wyjaśnia, krok po kroku, czy pełnomocnik może wyręczać przedsiębiorcę w postępowaniu administracyjnym.

Zapis na sąd polubowny

Spory między kontrahentami nie muszą wcale trafiać do sądów powszechnych. Warto pomyśleć o sądownictwie polubownym (arbitrażu). Przeczytaj więcej o zapisie na sąd polubowny.

Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?

Mechanik dokonuje naprawy samochodu na podstawie umowy o dzieło. Na jakich warunkach mechanik może dokonać dodatkowych napraw i żądać dodatkowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 3

Zawierając umowę sprzedaży możemy ją w znaczny sposób zmodyfikować. Trzeba jednak wykazać się znajomością podstawowych pojęć. Warto wiedzieć czym różni się zadatek od zaliczki.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 2

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Warto wiedzieć kiedy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność, a kiedy nie może.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 1

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Skutki naszej umowy mogą zależeć nie tylko do jej treści lecz również od tego kto jest sprzedawcą.

REKLAMA

Vademecum: umowy w usługach

Naprawa butów, szycie garnituru, czy projektowanie mebli. Wszystkie te usługi są świadczone na podstawie umowy. Jakie umowy zawiera się w usługach? Jakie prawa mają strony takich umów? Czytaj o tym w Vademecum.

Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem

Pełnomocnik działający w imieniu spółki składa wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Dyrektor izby skarbowej wydaje interpretację, ale jest ona niekorzystna dla podatnika. Sprawa wraz z aktami sprawy trafia do sądu. W aktach sprawy jest już odpis z KRS potwierdzający umocowanie do reprezentacji członka zarządu, który udzielił w imieniu spółki odpowiedniego pełnomocnictwa. Sąd wzywa stronę do ponownego wykazania, że pełnomocnik ma uprawnienie do reprezentowania podatnika podpisane przez osobą mającą prawo reprezentowania spółki.

Umowa sprzedaży - krok po kroku

Co warto wiedzieć o umowie sprzedaży? Jak oznaczyć cenę? Co zrobić, gdy towar ma wady? Kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką i co z tego wynika? Czytaj w Vademecum WieszJaka.

Jaka umowa przy remoncie?

Wybierając fachowca do remontu mieszkania warto zadbać o porządną umowę, która zabezpieczy nas przed fuszerką oraz innymi przykrymi niespodziankami. W takich sytuacjach zawieramy umowę o roboty budowlane.

Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Wiele osób kupujących samochody osobowe w innych krajach UE korzysta z pomocy pośredników. Wynika to zarówno z braku czasu lub innych zdarzeń uniemożliwiających osobisty zakup wymarzonego pojazdu za granica, jak też z faktu, że niektóre samochody można nabyć na zamkniętych aukcjach lub licytacjach organizowanych przez różne organizacje lub administracje w tych krajach.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży samochodu

Na jakie pułapki prawne możemy natrafić przy zawieraniu umowy sprzedaży samochodu? Dlaczego zadatek jest korzystniejszy dla kupującego, a zaliczka dla sprzedającego? Czy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność?

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 2.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Prawo pierwokupu i odkupu

Prawo pierwokupu i odkupu to instrumenty prawne, które przy sprzedaży rzeczy pozwalają nam zachować pewną kontrolę nad ich losem. Zarówno pierwokup, jak i prawo odkupu powinny być zawarte w umowie sprzedaży.

Lepiej zapłać zadatek, niż zaliczkę

Zadatek, czy zaliczka? W praktyce obrotu często zdarza się, że klient musi zapłacić przedsiębiorcy określoną sumę przed wykonaniem umowy. Przybiera to postać zaliczki lub zadatku. Zaliczka jest dużo korzystniejsza dla przedsiębiorcy.

Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia AC przez osobę, która nie jest właścicielem samochodu. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie jednak przysługiwać właścicielowi samochodu.

Wypowiedzenie umowy najmu samochodu

Co do zasady rozwiązanie umowy najmu następuje po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach umowa może być rozwiązana natychmiast.

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Niekiedy zdarza się tak, że najemcy pozostawiają po sobie zdewastowane mieszkanie. Jak dochodzić odszkodowania? Za co odpowiada najemca, a co należy wliczyć do „kosztów” wynajmowania?

Najem samochodu – cz. 2

Zawierając umowę najmu samochodu powinniśmy zadbać o to, by treść umowy zawierała wszystkie postanowienia, co do których się umówiliśmy.

Najem samochodu – piszemy umowę

Zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się przekazać najemcy samochód do używania na czas oznaczony lub nie. Z kolei najemca zobowiązuje się płacić określony czynsz.

Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Samochód, który kupiliśmy okazał się niesprawny, a sprzedawca mówi, że nic nie może z tym zrobić? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji?

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Sprzedaż wspólnego samochodu: jak napisać umowę?

Określenie stron jest zawsze koniecznym elementem każdej umowy. Jak jednak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu będącego współwłasnością dwóch osób? Czy wystarczy tylko określenie jednej ze stron?

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

Co zrobić, gdy przy zawarciu umowy kontrahent nas oszuka?

Samochód okazał się starszy, niż zapewniał sprzedawca? Kupiony obraz to kopia, a nie oryginał? Przepisy prawa cywilnego dają możliwość uchylenia się od skutków umowy, która została zawarta w związku z tym, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd.

Czy pokrzywdzonemu przysługuje prawo do pomocy w procesie?

Pełnomocnik jest profesjonalistą, który może udzielić Ci pomocy w trakcie procesu. Jeśli przyjmiesz rolę oskarżyciela posiłkowego, prywatnego lub powoda cywilnego w sprawie o przestępstwo, masz równocześnie status strony, co uprawnia Cię do ustanowienia pełnomocnika na czas toczącego się postępowania.

Co to jest „prawo pomocy”?

Jeśli nie stać Cię na opłacenie kosztów sądowych oraz skorzystanie z pomocy zawodowego prawnika, sąd może zwolnić Cię z obowiązku zapłaty kosztów procesu oraz przyznać pełnomocnika z urzędu. Takie działanie sądu nazwane jest prawem pomocy.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak zawrzeć związek małżeński przez pełnomocnika?

Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie - w którym mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa - zostało złożone przez pełnomocnika.

Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę?

Jak interpretować postanowienia umowy?

Interpretowanie zapisów umowy nie ogranicza się jedynie do dosłownej interpretacji. Istotny jest przede wszystkim zgodny zamiar stron oraz cel umowy. Od samego tytułu umowy ważniejsza jest jej treść.

O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Umowę zawieramy nie tylko poprzez złożenie podpisu pod określonym pismem. Do zawarcia umowy dojdzie także w sposób dorozumiany. Warto pamiętać także o przepisach dotyczących oferty, które pomogą nam w sytuacji, gdy cena towaru przy kasie okaże się wyższa, niż ta na półce.

Przedstawicielstwo

Przedstawicielstwo to instytucja prawa cywilnego polegająca na tym, że czynność prawna dokonywana zostaje przez osobę zwaną przedstawicielem, w imieniu osoby zwanej reprezentowanym, oraz że pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Prokura

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Pełnomocnicy procesowi [w postępowaniu cywilnym]

Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

Pełnomocnictwo

Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.

Zespół adwokacki

Zespół adwokacki jest jednostką organizacyjną adwokatury.

Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Aby taka umowa była skuteczna i ważna muszą być spełnione pewne warunki.

Na czym polega pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych?

Deklaracja podatkowa nie musi być podpisana przez podatnika. Może to zrobić pełnomocnik. Jaki zakres ma tego rodzaju pełnomocnictwo?

Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Co do zasady umowę o dostarczanie wody powinien zawrzeć właściciel nieruchomości. Jednakże w określonej sytuacji, pod pewnymi warunkami, zamiast właściciela stroną takiej umowy może być także najemca.

Odpowiedzialność za nieusunięcie plakatów po zakończeniu kampanii wyborczej

W przepisach ordynacji wyborczej przewidziano dwa szczególne rodzaje odpowiedzialności za nieusunięcie w ustawowym terminie plakatów i haseł wyborczych, tudzież urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Zawieranie umów w obrocie nieruchomościami przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo oznacza umocowanie do działania w cudzym imieniu oraz na jego rzecz. Istnieją różne rodzaje pełnomocnictw tj. pełnomocnictwo ogólne – upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności prawnych; pełnomocnictwo szczegółowe – upoważnienie do określonych działań oraz pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnienie do pewnych określonych czynności.

Czy o.w.u. mają wpływ na wysokość odszkodowania?

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych sposób wyliczenia odszkodowania powinien być określony w treści ogólnych warunków ubezpieczenia (o.w.u.). W umowach ubezpieczeń majątkowych można spotkać także inne modyfikacje, które w przyszłości mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania.

Co to jest e-pełnomocnictwo i dlaczego jest takie ważne dla przedsiębiorców?

Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw.

Czy urząd skarbowy może nie uznać pełnomocnictwa ogólnego

Niektóre urzędy skarbowe mają zwyczaj nieuznawania pełnomocnictw ogólnych wydawanych przez podatników (np. “do reprezentowania przed organami podatkowymi”). Urzędy te żądają od pełnomocników pełnomocnictw do konkretnej czynności (np. do wydania zaświadczenia o niezaleganiu podatnika-mocodawcy z płaceniem podatków). Doradcy podatkowi kwestionują taką praktykę, jako nieuzasadnioną w świetle obowiązującego prawa.

REKLAMA