REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

W treści umowy warto określić miejsce spełnienia świadczenia.
W treści umowy warto określić miejsce spełnienia świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

Zawierając umowę powinniśmy w pełni zabezpieczyć się na wypadek niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę. Nie chodzi tutaj tylko o zabezpieczenie mogących powstać roszczeń, lecz również o ułatwienie ich dochodzenia. W tym drugim przypadku powinniśmy rozważyć określenie w treści umowy miejsca, w którym ma być spełnione świadczenie drugiej strony.

REKLAMA

Zobacz: Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Miejsce spełnienie świadczenia

Zgodnie z art. 454 Kodeksu cywilnego miejsce spełnienia świadczenia może być oznaczone w samej treści umowy. Oprócz tego miejsce spełnienia świadczenia może wynikać również z właściwości zobowiązania.

Jeżeli w umowie wykonawca zobowiązuje się do budowy domu, to z właściwości tego zobowiązania wynika, że miejscem wykonania świadczenia do którego się zobowiązał, będzie miejsce na którym miał powstać dom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli jednak miejsce spełnienia świadczenia nie da się ustalić w powyższy sposób w grę będą wchodziły reguły kodeksowe. Kodeks cywilny bowiem określa charakter poszczególnych świadczeń, określając również miejsce ich spełnienia. W przypadku świadczenia o charakterze niepieniężnym kodeks uznaje, iż ma ono charakter odbiorczy. To oznacza, że miejscem spełnienia będzie miejsce zamieszkania dłużnika lub jego siedziba (gdy chodzi o osobę prawną). Odwrotnie zaś w przypadku świadczeń pieniężnych, które mają charakter oddawczy. Wtedy miejscem spełnienia będzie miejsce zamieszkania albo siedziba wierzyciela.

Zobacz serwis: W sądzie

Zgodnie z powyższymi regułami zapłata ceny, jako świadczenie pieniężne ma charakter oddawczy, a zatem, jeżeli nie wynika nic z treści umowy lub jej właściwości, miejscem spełnienia tego świadczenia powinno być miejsce zamieszkania sprzedawcy. Z drugiej strony wydanie towaru, jako świadczenie niepieniężne, ma charakter oddawczy, a zatem miejscem spełnienia świadczenia również będzie miejsce zamieszkania sprzedawcy.

Dlaczego określenie w umowie jest istotne?

Dlaczego jednak ma to znaczenie? Określenie w umowie przez strony miejsca spełnienia wzajemnych świadczeń lub też jednego z nich może mieć istotny wpływ na to, do jakiego sądu się udamy.


REKLAMA

Zgodnie bowiem z podstawową zasadą w sytuacji dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, powództwo będziemy zmuszeni wytoczyć w miejscu zamieszkania (siedziby) pozwanego. Nie stanowi to problemu, jeżeli obie strony mieszkają w tym samym mieście. Co jednak, gdy pozwany mieszka w znacznym oddaleniu od naszego miejsca zamieszkania?

Od tej generalnej zasady istnieją jednak wyjątki, których zastosowanie może sprawić, że sprawę nie trzeba będzie wnosić tam, gdzie miejsce zamieszkania ma pozwany. Jednym z nich jest możliwość wytoczenia powództwa można bowiem wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania (art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego). Miejsce takie będzie ustalane właśnie na podstawie reguł art. 454 Kodeksu cywilnego.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

Aby to unaocznić przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

REKLAMA

PRZYKŁAD NR 1: X mieszkający w Szczecinie zamawia sprzęt u przedsiębiorcy z Poznania. W umowie tej przedsiębiorca zobowiązuje się skonstruować sprzęt i zamontować go u kupującego.

PRZYKŁAD NR 2: X, mieszkający w Krakowie, nabył meble przez internet od osoby prywatnej, która mieszka w Rzeszowie. W umowie sprzedaży strony zastrzegły jednak, że miejscem spełnienia świadczenia sprzedawcy będzie miejsce zamieszkania kupującego.

W obydwu przypadkach, jeżeli by zastosować ogólne zasady określenia właściwości miejscowej sądu kupujący musieliby swoje powództwa wnosić odpowiednio w Poznaniu oraz Rzeszowie. Jak jednak będzie się rysowała sytuacji w przypadku, gdyby skorzystać z dobrodziejstw art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego? W przykładzie numer 1 kwestia nie jest jednoznaczna. Zakładając, że strony nie określiły w umowie żadnych warunków różnie może się przedstawiać sytuacja prawna.

Zgodnie bowiem z orzecznictwem sądów określenie właściwości sądu ze względu na miejsce wykonania umowy nie musi dotyczyć wykonania całej czynności, ale poszczególnych czynności do których się zobowiązał pozwany. W odniesieniu do przykładu nr 1 właściwość sądu może zostać oznaczona np. wyłącznie w odniesieniu do zobowiązania do zamontowania sprzętu u kupującego. W tym wypadku z właściwości zobowiązania (do zamontowania) wynika, iż miejscem spełnienia tego świadczenia będzie miejsce zamieszkania kupującego. Tak więc zgodnie z art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego będzie można wytoczyć powództwo w miejscu zamieszkania powoda.

Podobnie rzecz będzie się prezentowała w odniesieniu do przykładu nr 2. Jeżeli strony nie oznaczyłyby miejsca wykonania umowy to np. w przypadku nieprawidłowego wykonania umowy, powód sprawę musiałby wnosić do sądu w Rzeszowie. Tak, korzystając z przepisu art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego, będzie mógł wnieść pozew w swoim miejscu zamieszkania.

Zobacz: Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA