| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

Zawierając umowę powinniśmy w pełni zabezpieczyć się na wypadek niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę. Nie chodzi tutaj tylko o zabezpieczenie mogących powstać roszczeń, lecz również o ułatwienie ich dochodzenia. W tym drugim przypadku powinniśmy rozważyć określenie w treści umowy miejsca, w którym ma być spełnione świadczenie drugiej strony.

Zobacz: Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Zgodnie z art. 454 Kodeksu cywilnego miejsce spełnienia świadczenia może być oznaczone w samej treści umowy. Oprócz tego miejsce spełnienia świadczenia może wynikać również z właściwości zobowiązania.

Jeżeli w umowie wykonawca zobowiązuje się do budowy domu, to z właściwości tego zobowiązania wynika, że miejscem wykonania świadczenia do którego się zobowiązał, będzie miejsce na którym miał powstać dom.

Jeżeli jednak miejsce spełnienia świadczenia nie da się ustalić w powyższy sposób w grę będą wchodziły reguły kodeksowe. Kodeks cywilny bowiem określa charakter poszczególnych świadczeń, określając również miejsce ich spełnienia. W przypadku świadczenia o charakterze niepieniężnym kodeks uznaje, iż ma ono charakter odbiorczy. To oznacza, że miejscem spełnienia będzie miejsce zamieszkania dłużnika lub jego siedziba (gdy chodzi o osobę prawną). Odwrotnie zaś w przypadku świadczeń pieniężnych, które mają charakter oddawczy. Wtedy miejscem spełnienia będzie miejsce zamieszkania albo siedziba wierzyciela.

Zobacz serwis: W sądzie

Zgodnie z powyższymi regułami zapłata ceny, jako świadczenie pieniężne ma charakter oddawczy, a zatem, jeżeli nie wynika nic z treści umowy lub jej właściwości, miejscem spełnienia tego świadczenia powinno być miejsce zamieszkania sprzedawcy. Z drugiej strony wydanie towaru, jako świadczenie niepieniężne, ma charakter oddawczy, a zatem miejscem spełnienia świadczenia również będzie miejsce zamieszkania sprzedawcy.

Dlaczego jednak ma to znaczenie? Określenie w umowie przez strony miejsca spełnienia wzajemnych świadczeń lub też jednego z nich może mieć istotny wpływ na to, do jakiego sądu się udamy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »