Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pacjenta. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pacjenta.
Osocze dla chorych na COVID-19 - informacje dla dawców
Aktualizacja: 10.11.2020
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe (tzw. ozdrowieńcy), do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym na COVID-19. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym. Jak oddać osocze dla chorych na COVID-19? Kto może oddać osocze? »
Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?
Aktualizacja: 29.10.2020
Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki. »
Rzecznik Praw Pacjenta: Rozdzielanie matek od nowonarodzonych dzieci narusza prawo
Aktualizacja: 17.09.2020
Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta tylko przesłanki medyczne mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. Praktyka, polegająca na separowaniu matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa prawa pacjenta. »
Lekarz rodzinny może już zlecić test na SARS-CoV-2 w ramach teleporady
Aktualizacja: 09.09.2020
Lekarz rodzinny od 9 września 2020 r. może zlecić test na obecność SARS-CoV-2 również w ramach teleporady, gdy u pacjenta występuje gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku - wynika ze zmiany rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego 8 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw. »
Skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni - projekt MZ
Aktualizacja: 28.08.2020
Nowelizacja przepisów, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, przewiduje skrócenie czasu kwarantanny z 14 do 10 dni. Zmiany rozporządzenia dotyczą również zasad zwalniania z izolacji. »
Pacjent w kryzysie psychicznym u stomatologa a znieczulenie
Aktualizacja: 12.05.2020
Część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłanych przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Czy takie działanie jest uzasadnione? »
Jak pozyskać dokumentację medyczną w okresie pandemii?
Aktualizacja: 07.05.2020
W jaki sposób osoby starsze bez składania wizyty w placówce ochrony zdrowia mogą pozyskać dokumentację medyczną? Prezentujemy wskazówki Prezesa UODO dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej w okresie pandemii. »
"Sprawdź czy masz objawy COVID-19" - nowa aplikacja MZ
Aktualizacja: 08.04.2020
Wirtualne narzędzie, które uruchomiło Ministerstwo Zdrowia pozwala ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem. "Sprawdź czy masz objawy COVID-19" ma charakter informacyjny, nie jest to diagnoza lekarska. »
Epidemia koronawirusa - czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?
Aktualizacja: 26.03.2020
"W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu" – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców. »
Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki
Aktualizacja: 04.03.2020
Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy. »
Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie uruchomiona
Aktualizacja: 27.02.2020
NFZ uruchomiło całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Można z niej korzystać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. »
Wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ - zmiany od marca 2020 r.
Aktualizacja: 12.02.2020
Od 1 marca 2020 r. pierwsze wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ nie będą limitowane. Według Ministerstwa Zdrowia to właśnie w tych czterech poradniach są największe kolejki. »
Dokumentacja medyczna – kto, w jakich sytuacjach i jakim zakresie ma do niej dostęp?
Aktualizacja: 31.10.2019
Świadczenie usług medycznych nie sprowadza się do udzielenia konkretnego świadczenia medycznego, ale wymaga odpowiedniego udokumentowania w zakresie danych pacjenta oraz wdrożonych procedur medycznych. Informacje zawarte w dokumentacji mogą okazać się niezbędne dla pacjenta, ale także w celu udzielania dalszych świadczeń przez inne placówki. Kto i na jakich zasadach może żądać dostępu do dokumentacji medycznej? »
Badania genetyczne - potrzebne są odpowiednie przepisy
Aktualizacja: 18.10.2019
W Polsce brakuje odpowiednich uregulowań prawnych związanych z zasadami przeprowadzania badań genetycznych, przechowywania materiału DNA oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Taka sytuacja przyczynia się m.n. do niewystarczającej ochrony informacji o pacjentach. »
Sztuczna inteligencja w medycynie: wciąż brakuje regulacji prawnych
Aktualizacja: 13.09.2019
Narzędzia diagnostyczne, które są wspierane przez sztuczną inteligencję podnoszą jakość i efektywność opieki zdrowotnej. Wciąż jednak brakuje regulacji prawnych na poziomie międzynarodowym. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie