REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa ustawa refundacyjna niekorzystna dla pacjentów?

Zakazane będą promocje, karty rabatowe czy zniżki dla seniorów.

Potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych

Powszechny system ochrony zdrowia gwarantuje każdemu ubezpieczonemu prawo do bezpłatnych świadczeń, finansowanych ze środków publicznych. Swoje uprawnienia należy jednak potwierdzić. Jak?

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Studenci do 26. roku życia są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Po tym czasie muszą zgłosić się do uczelni, która ma obowiązek ich ubezpieczyć. A kiedy wygasa ubezpieczenie absolwentów?

Kto może wziąć udział w badaniach klinicznych?

Zanim lek zostanie dopuszczony do obrotu, musi przejść przez szereg testów m.in. muszą zostać przeprowadzone testy kliniczne. Kto może wziąć w nich udział?

REKLAMA

Co warto wiedzieć o podstawowej opiece zdrowotnej?

W pewnych okolicznościach pacjent może nie zostać zapisany do wybranego przez siebie lekarza. Jakie to sytuacje oraz odpowiedzi na inne pytania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej znajdziesz w tym tekście.

Dziecko ma prawo do opieki lekarskiej

Masz prawo do ochrony zdrowia i do właściwej opieki lekarskiej (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 24).

Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Nie w każdym przypadku szpital ma obowiązek hospitalizacji pacjenta. W niektórych przypadkach może jej odmówić, jednak muszą mieć miejsce usprawiedliwiające ta decyzje okoliczności.

Czy szpital może nie wpisać do kolejki osób oczekujących na zabieg?

Szpital nie ma obowiązku hospitalizacji osoby, której przypadek nie jest pilny, to znaczy jej stan nie zagraża jej życiu lub zdrowiu.

REKLAMA

Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Pobyt w szpitalu jak również wszelkie związane z tym zabiegi są dla małego pacjenta wielkim przeżyciem, często wiążącym się z niemałym stresem. By poprawić samopoczucie małych pacjentów istnieje możliwość przebywania z dzieckiem jego rodziców zarówno w porze nocnej jak i podczas zabiegów leczniczych.

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

W wielu szpitalach, a przede wszystkim w szpitalach uniwersyteckich, częstą sytuacja jest uczestnictwo studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w leczeniu chorych. W taki sposób uczą się oni zawodu, jest to jednak krępujące dla wielu osób. Czy można się temu sprzeciwić?

Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Wypisanie pacjenta ze szpitala następuje na jego żądanie, a także ze względu na stan zdrowia lub naganne zachowanie. Decyzję o wypisie podejmuje lekarz.

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Niemczech?

Co powinny wiedzieć osoby planujące podjęcie zatrudnienia w Niemczech w związku z otwarciem rynku pracy dla polskich obywateli?

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do sanatorium?

Wyjeżdżając do sanatorium nie powinniśmy zapominać o zabraniu ze sobą skierowania i aktualnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zmiana lekarza pierwszego kontaktu

Każda osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest uprawniona do wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Czy można go jednak zmienić?

Kim jest Rzecznik Praw Pacjenta?

Rzecznik Praw Pacjenta powołany został w celu podejmowania czynności zmierzających do przeciwdziałania naruszeniom praw pacjenta. Jakie zadania stoją przed Rzecznikiem?

Co powinna zawierać recepta?

Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?

Na jakie przywileje może liczyć krwiodawca?

Osoba, która bezpłatnie oddaje krew może liczyć się z szeregiem przywilejów. Kiedy taka osoba może otrzymać tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”?

Jak długo ważna jest recepta?

Recepta, którą otrzymujemy od lekarza powinna być zgodna z obowiązującym wzorem, wypełniona czytelnie oraz opatrzona datą wystawienia. Tylko po spełnieniu tych warunków, farmaceuta zrealizuje receptę.

Jakie są zasady refundacji leków?

Kwestia refundacji leków została uregulowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z treścią jej przepisów refundowane są leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające. Jakie są zasady ich refundacji?

Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest wyrażenie zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. W przypadku małoletnich zgody udzielają opiekunowie prawni.

Opieka zdrowotna w nocy i święta

Od 1 marca 2011 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci w nocy i święta mogą skorzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

Czy rehabilitacja w domu jest możliwa?

Rehabilitacja nie musi być koniecznie realizowana w warunkach szpitalnych. W określonych sytuacjach pacjenci mogą otrzymać świadczenia medyczne w ramach rehabilitacji, także w domu.

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

Do szpitala tylko z dowodem ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Co jednak w sytuacji gdy takiego dowodu nie mamy ze sobą?

Przynależność do oddziału NFZ

Każdy ubezpieczony, który korzysta z publicznej służby zdrowia, jest przyporządkowany do określonego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Przynależność zależy od miejsca zamieszkania. Nie ma wpływu na możliwość otrzymania świadczeń w innych województwach.

Czy pracując w Wielkiej Brytanii mogę leczyć się w Polsce?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia leczenie za granicą. Warto zaopatrzyć się w ten dokument, jeżeli planujemy przyjazd do kraju.

Kiedy pacjent płaci za przejazd karetką

W sytuacjach, w których istnieje konieczność przewiezienia pacjenta, to stan zdrowia chorego jest wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o odpłatności transportu sanitarnego.

Jak zamawiać leki przez internet?

Pamiętajmy, że sprzedaż wysyłkowa dotyczy jedynie leków bez recepty. Prawo zabrania sprzedaży wysyłkowej leków na receptę.

Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby studiujące, które przekroczyły 18. rok życia są nadal objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na czas kontynuowania nauki. Nie dotyczy to jednak studentów powyżej 26. roku życia, którzy w przypadku braku innego tytułu, ubezpieczy na ich wniosek uczelnia.

Kiedy do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych?

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają nie tylko osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W pewnych przypadkach prawo to przysługuje także osobom nie posiadającym tytułu do ubezpieczenia.

Zmiana lekarza rodzinnego - jak i kiedy?

Pacjent może bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego nie częściej niż dwa razy w roku. Z każdą kolejną zmianę należy uiścić opłatę 80 zł. Opłaty nie są wymagane, jeżeli zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od pacjenta.

Jakie pacjent ma prawa?

Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?

Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący.

Jakie prawa w szpitalu ma kobieta w ciąży?

Poród powinien przebiegać w jak najbardziej komfortowych warunkach dla matki oraz dziecka. Często warunki nie spełniają naszych oczekiwań, pomimo praw zagwarantowanych matkom w szpitalu.

Kiedy kobiecie przysługuje prawo do przerwania ciąży?

Z Konstytucji RP wynika uprawnienie człowieka do samostanowienia (art. 47), prawo do ochrony życia (art. 38) i zdrowia (art. 68). Jednak w trzech przypadkach prawo zezwala kobiecie na przerwanie ciąży. Kwestie te reguluje ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i przerywania ciąży.

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Każda osoba jest uprawniona do zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego). Należy jednak pamiętać, że istnieje limit takich zmian w jednym roku i za każdą kolejną należy płacić.

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Od 13 listopada pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy. Jeżeli skierowanie zostało wystawione przez wejściem w życie nowych przepisów i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe zasady.

Możliwość zwrotu wadliwych leków

Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy zwrócić lekarstwa z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.

Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?

Czy farmaceuta może odmówić wydania leku?

Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?

Do sanatorium we dwoje - czy to możliwe?

Nie każdy chce korzystać z uroków leczenia sanatoryjnego w pojedynkę. Osoby, które na leczniczy wyjazd chcą zabrać ze sobą małżonka czy znajomego często pytają o możliwość wspólnego wyjazdu.

Warszawa bez ostrych dyżurów


Dziesięć warszawskich szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi od lutego będzie przyjmować pacjentów 24h na dobę. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. To oznacza, że w nagłych przypadkach nie będzie trzeba szukać szpitala, który ma ostry dyżur.

Jakie prawa mają osoby niepełnosprawne

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa osób niepełnosprawnych jest Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Najważniejszym prawem niepełnosprawnych bez wątpienia jest prawo do normalnego życia.

REKLAMA