REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadek, Senior

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadkodawca

Spadkodawca (inaczej testator) to osoba fizyczna, po której spadek z chwilą śmierci przechodzi na spadkobierców. Może on wyrazić swoją wolę przez testament lub jeżeli tego nie uczyni – dziedziczenie odbędzie się w drodze ustawy.

Spadek

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na spadkobierców (następców prawnych) w drodze dziedziczenia.

Wykonawca testamentu

Wykonawca testamentu to osoba powołana przez spadkodawcę w testamencie dla realizacji jego postanowień – przede wszystkim poleceń i zapisów. Wykonawca testamentu musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Zachowek

Jeżeli spadkobiercy ustawowi zostali pozbawieni w testamencie jakiegokolwiek udziału w spadku, mają prawo dochodzić od spadkobierców wypłacenia zachowku. Na rzecz zachowku uprawnieni muszą jednak zaliczyć darowizny otrzymane od spadkodawcy, oraz ewentualne zapisy w testamencie. W niektórych przypadkach zachowek przysługuje również spadkobiercom ustawowym – jeśli masa spadkowa była znacząco uszczuplona przez darowizny spadkodawcy na rzecz osób trzecich.

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład jest państwową jednostką organizacyjną i posiada osobowość prawną. Siedzibą Zakładu jest miasto stołeczne Warszawa. Nadzór nad zgodnością działań Zakładu z obowiązującymi przepisami sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Nadzór ten nie może dotyczyć spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnej.

Zapis

Zapis to rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca zobowiązuje swego spadkobiercę testamentowego lub ustawowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby – zapisobiorcy. Z chwilą otwarcia spadku powstaje stosunek zobowiązaniowy. Zapisobiorca staje się wierzycielem, a spadkobierca lub zapisodawca – dłużnikiem.

Dział spadku

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców.

Czym jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.

REKLAMA

Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Hipoteka odwrócona to inaczej odwrotny kredyt hipoteczny. Hipoteka ta staje się coraz popularniejsza w szczególności wśród biednych emerytów posiadających własne mieszkanie dom lub nawet działkę.

Co umożliwia zapis windykacyjny w testamencie?

Wprowadzone zmiany w prawie spadkowym umożliwiają osobie sporządzającej testament przekazanie konkretnych składników swojego majątku poszczególnym osobom. Zmiana ma na celu ułatwienie dziedziczenia, stwarzając możliwości nie istniejące do tej pory w polskim prawie.

Zapłacimy podatek od zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny to nowa instytucja, która ma zostać wprowadzona do Kodeksu cywilnego. Spadkobiercy dziedziczący poszczególne przedmioty majątkowe zapłacą od nich podatek od spadków i darowizn.

Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Takie same uprawnienia przysługują ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Co daje weryfikacja skierowania do uzdrowiska?

Skierowanie w przypadku leczenia uzdrowiskowego, będącego kontynuacją leczenia szpitalnego, podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Dla pacjenta oznacza to, że po upływie 18 miesięcy nie będzie musiał ponownie stawać w kolejce oczekujących.

Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Spadkobiercy należący do kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy mogą korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego w sześciomiesięcznym terminie. Często jednak zdarza się, że spadkobierca nie dokona w wymaganym terminie zgłoszenia. Jakie niesie to skutki?

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodu, jaki uzyskał podatnik z odpłatnego zbycia mieszkania. Mieszkanie otrzymał w spadku od swojej babci. Istotną sprawą jest moment przyjęcia mieszkania w spadku.

Jaką pomoc może otrzymać emeryt?

Samotni seniorzy mogą liczyć na wsparcie przy codziennych czynnościach takich jak zakupy czy załatwienie spraw urzędowych . Usługi opiekuńcze świadczą ośrodki pomocy społecznej.

Zawieszenie prawa do emerytury

Prawo do emerytury zostanie zawieszone, gdy uprawniona do jej pobierania osoba, nie rozwiąże (choćby na jeden dzień) umowy z pracodawcą.

Jakie zmiany w prawie spadkowym?

Zapis windykacyjny w testamencie notarialnym oraz możliwość dochodzenia zachowku przez pięć lat od ogłoszenia testamentu to zmiany w prawie spadkowym, nad którymi obecnie pracują parlamentarzyści.

Jak podzielić odziedziczone gospodarstwo rolne?

Spadkobiercy mogą dokonać działu spadku umownie lub w sądzie. W przypadku działu gospodarstwa rolnego sąd bada czy podział nie jest sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej.

Kiedy emeryt powinien rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie stosunku pracy gwarantuje emerytowi kontynuowanie pobierania świadczenia emerytalnego. Nie dotyczy to jednak wszystkich pracujących seniorów.

Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

Zachowek przysługuje najbliższym krewnym spadkodawcy, którzy ze względu na ustanowienie innej osoby spadkobiercą testamentowym w praktyce zostali pozbawieni swoich praw. Jeżeli nie otrzymaliśmy należnego nam zachowku, możemy wnieść do sądu odpowiedni pozew.

Zmiany w prawie spadkowym - pojawi się zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny umożliwi przekazanie konkretnych składników majątku poszczególnym spadkobiercom. Będzie on jednak skuteczny tylko w przypadku testamentów notarialnych.

Świadczenia przedemerytalne a inne przychody

Świadczenia przedemerytalne nie będą już sumowane z przychodami. Osoby pobierające świadczenia skorzystają z bardziej korzystnych dla nich warunków tzw. dorabiania do zasiłków.

Domy opieki w województwie świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim funkcjonuje obecnie pięć domów opieki, które posiadają niezbędne do prowadzenia działalności zezwolenie wojewody.

Domy opieki w województwie dolnośląskim

Wybór odpowiedniego domu opieki nie jest łatwą decyzją. Poniżej prezentujemy placówki posiadające zezwolenie wojewody niezbędne do prowadzenia tego typu działalności.

Domy opieki w województwie warmińsko-mazurskim

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego domu seniora, warto sprawdzić czy znajduje się on w rejestrze prowadzonym przez właściwego wojewodę. Znajdują się tam ośrodki posiadające niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności zezwolenie.

Domy opieki w województwie łódzkim

Adresy legalnie działających domów spokojnej starości można znaleźć w rejestrach prowadzonych przez wojewodów. Poniżej prezentujemy domy opieki działające na terenie województwa łódzkiego posiadające niezbędne do prowadzenia tego typu działalności zezwolenie.

Domy opieki w województwie lubelskim

Wybór domu spokojnej starości nie jest łatwą decyzją. Poza przeanalizowaniem aspektów mieszkaniowych, oferowanej opieki i dodatkowych usług warto sprawdzić czy dom opieki działa legalnie. Poniżej lista placówek z województwa lubelskiego posiadających niezbędne zezwolenie wojewody.

Domy opieki w województwie zachodniopomorskim

Do prowadzenia domu opieki konieczne jest zezwolenie wydane przez wojewodę. Wykaz legalnie działających domów spokojnej starości znajdziemy zatem w rejestrze wojewody.

Domy opieki w województwie mazowieckim

Poniżej przedstawiamy listę placówek znajdujących się w rejestrze Wojewody Mazowieckiego, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Domy opieki w województwie wielkopolskim

Prezentujemy domy opieki legalnie prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego. Do prowadzenia tego typu działalności konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody. Zanim wybierzemy dom spokojnej starości, warto zatem sprawdzić czy figuruje on w rejestrze prowadzonym przez wojewodę.

Domy opieki w województwie pomorskim

Do prowadzenia domu opieki potrzebne jest zezwolenie wojewody. Placówki funkcjonujące bez takiego zezwolenia działają zatem nielegalnie. Wojewoda prowadzi rejestr domów spokojnej starości.

Domy opieki w województwie podlaskim

Przed wyborem domu spokojnej starości warto sprawdzić czy dana placówka znajduje się w rejestrze wojewody. Do prowadzenia działalności gospodarczej tego rodzaju potrzebne jest bowiem zezwolenie.

Domy opieki w województwie małopolskim

Poniżej przedstawiamy wykaz placówek zapewniających całodobową opiekę funkcjonujących na terenie woj. małopolskiego, posiadających wpis do rejestru wojewody.

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Aby uniknąć przejęcia obowiązku podatkowego w spadku, spadkobiercy mogą wnioskować do organu podatkowego o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub rozłożenie zapłaty powyższych należności na raty, bądź umorzenie ich w całości lub w części, jak również umorzenie opłaty prolongacyjnej.

Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?

Zachowkiem określa się uprawnienie przysługujące zstępnym (dzieciom), małżonkowi i rodzicom na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie, a więc całkowitego albo częściowego wydziedziczenia.

Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Czy spis inwentarza jest konieczny do zwolnienia z podatku?

Urząd Skarbowy nie może żądać spisu inwentarza, aby możliwe było przyznanie zwolnienia z podatku od spadków. Spis taki nie jest obligatoryjny.

Czym jest polecenie w testamencie?

Instytucja polecenia poszerza możliwość realizacji woli spadkobiercy. Pozwala ona zobowiązać spadkobierców i zapisobiorców do określonych działań o niekoniecznie majątkowym charakterze.

Kim jest zapisobiorca?

Zapisem określone jest zobowiązanie, jakim obarczony jest spadkobierca testamentowy. Zobowiązanie to odnosi się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz oznaczonej osoby. Zapis może mieć miejsce jedynie w testamencie.

Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma możliwość udzielenia dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki czy proteza), osobom, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do takiego zakupu.

Jak odrzucić spadek w Niemczech?

Odrzucenie spadku (Ausschlagung) nie można mylić z zrzeczeniem się dziedziczenia. Spadkobierca ustawowy może przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego z przyszłym spadkodawcą zrzec się z dziedziczenia po nim.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

W testamencie można przekazać całość majątku jednej osobie lub jego odpowiednie części ułamkowe kilku osobom. Nie można jednak zadecydować, że określona rzecz przypadnie konkretnej osobie. Istnieją mimo to alternatywne instrumenty realizacji takiego celu, czyli darowizna i zapis.

Dziecko poczęte i jego prawa

Nasciturus w prawie polskim oznacza dziecko poczęte, lecz nienarodzone.Prawo polskie przyznaje takiemu dziecku warunkową zdolność prawną w zakresie czynności, w wyniku których dziecko uzyska jakąś korzyść. Oznacza to, że jeżeli dziecko urodzi się żywe będzie mogło czerpać korzyści z dokonanych na jego rzecz działań

Podział majątku otrzymanego w spadku

Gdy spadkobierców jest kilku, muszą podzielić się majątkiem otrzymanym w spadku. Podziału można dokonać przed notariuszem lub gdy dochodzi do sporów - na drodze sądowej.

Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

Po otrzymaniu spadku czy darowizny istnieje obowiązek odprowadzenia od nich podatku. Wysokość podatku zależy od stosunku łączącego zbywcę z nabywcą oraz o przynależności zbywcy do określonej grupy podatkowej.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Zarówno spadek jak i darowizna podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak krąg osób, które po spełnieniu określonych warunków mogą uniknąć zapłacenia podatku.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zawsze możliwe

Spadkobierca na dwa sposoby może potwierdzić swoje prawo do spadku – na podstawie postanowienia sądu oraz na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego u notariusza. Przepisy prawa nie zawsze jednak pozwalają spadkobiercy skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Jakie są sposoby nabycia spadku?

Dziedziczący majątek nabywa prawa do spadku na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzanego przez notariusza.

REKLAMA