reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Renta > Czym jest renta dożywotnia?

Czym jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.

Czyja własność?

O ile przy hipotece odwróconej, osoba która się na nią zdecydowała pozostaje właścicielem nieruchomości aż do swojej śmierci, to przy rencie już z chwilą podpisania umowy właścicielem nieruchomości staje się instytucja finansowa.

Skoro nie jestem już właścicielem to, czy mogę dalej tam mieszkać?

W umowie o rentę dożywotnią za nieruchomość musi znaleźć się zapis o prawie do dożywotniego zamieszkiwania. To prawo jest również zapisywane w księdze wieczystej danej nieruchomości. O miejsce zamieszkania nie należy się obawiać również w przypadkach bankructwa banku, który renty nam udzielił. Przy bankructwie banku prawo własności do nieruchomości wraca do poprzednika.

Jakie są skutki niewypłacania świadczeń przez bank?

W przypadku, gdy bank nie wywiązuje się z comiesięcznych płatności, klient banku ma zapewniony zwrot prawa własności do nieruchomości. Dzieje się to na podstawie umowy zawartej notarialnie pomiędzy klientem a bankiem, czy instytucją finansową.

Zobacz również: Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Odkupienie własności

W umowie o dożywotniej rencie może pojawić się zapis o możliwości odkupieni nieruchomości przez poprzedniego jej właściciela. Odkupienie może mieć miejsce na wcześniej uzgodnionych warunkach.

Zmiany umowy

W umowie mogą zostać zawarte postanowienia umożliwiające zmianę jej postanowień. Dotyczy to przede wszystkim wysokości renty lub wypłaty jednorazowego świadczenia w przypadku wcześniejszego opuszczenia nieruchomości na stałe lub zrezygnowania z prawa dożywotniego zamieszkiwania.

Obowiązki

W przeciwieństwie do hipoteki odwróconej na kliencie banku nie spoczywa obowiązek ubezpieczenia nieruchomości, opłacania podatku od nieruchomości, czy utrzymania nieruchomości w niezmienionym stanie technicznym. Zasadniczo zajmuje się tym nowy właściciel nieruchomości, czyli przeważnie bank.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Renta dożywotnia a odwrócona hipoteka.
Renta dożywotnia a odwrócona hipoteka.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama