REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Alimenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi tak samo ważny tytuł wykonawczy jak wyrok sądu zasądzający alimenty. Umowę warto zawrzeć, gdy dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia, a obie strony są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów.

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

W Niemczech odsetki przedawniają się szybciej niż należność główna

Odsetki z tytułów egzekucyjnych (np. wyrok, nakaz zapłaty, itp.) przedawniają się szybciej jak sama należność główna. Bieg przedawnienia może być zawieszony.

REKLAMA

Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Płaciłem alimenty na rzecz syna, który w owym czasie był w stanie samodzielnie się utrzymać - czy mogę żądać zwrotu zapłaconych alimentów?

Jak sporządzić wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź gdy z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.

Opornego dłużnika można zobowiązać do wyjawienia majątku

Gdy z zajętego majątku dłużnika nie jest możliwe zaspokojenie egzekwowanych należności, można wnioskować o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku. Trudno oceniać skuteczność tego środka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość jego zastosowania.

Kiedy można żądać umorzenia egzekucjii alimentów?

Gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności, można żądać umorzenia postępowania egzekucyjnego. Wniosek do komornika jest wolny od opłat. Sprawdź w jakich jeszcze sytuacjach egzekucja podlega umorzeniu.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o egzekucji alimentów z wynagrodzenia?

Zakres egzekucji z wynagrodzenia za pracę określają przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych również bez postępowania egzekucyjnego, a jedynie na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia. Powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.

Z kim dziecko spędza święta?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej jest sposobem na to jak uwzględniając dobro dziecka, jak i obojga małżonków uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem. Dotyczy to również najważniejszych momentów w roku takich jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.

Egzekucja alimentów krok po kroku

Do wszczęcia egzekucji alimentów niezbędne jest złożenie wniosku u komornika. Wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika, z którego egzekucja ma być prowadzona. To komornik powinien przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.

Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Niemieckie sądy rodzinne stosują przy ustalaniu wysokości alimentów dla dzieci tzw. Düsseldorfer Tabelle. Wysokość alimentów zależna jest od dochodów netto dłużnika alimentacyjnego i wieku dziecka. Tabela ta została wprowadzona już w 1964 roku. Celem jej jest standaryzacja ustalania wysokości alimentów.

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?

Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.

Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych pozwala na uzyskanie niezbędnych kosztów utrzymania osobie uprawnionej w trakcie trwania postępowania o alimenty. Do złożenia wniosku o zabezpieczenie wystarczy, że uprawdopodobnimy istnienie roszczenia.

Minimalne wynagrodzenie. Czy można egzekwować alimenty?

Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości tzw. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak egzekucji alimentów.

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

Łatwiej będzie wyegzekwować alimenty z zagranicy

Orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie członkowskim UE będą wykonywane w pozostałych bez potrzeby przeprowadzenia odrębnej procedury. Te i inne ułatwienia w dochodzeniu świadczeń z zagranicy umożliwi Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń o współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych. Projekt ustawy w tej sprawie przyjęła Rada Ministrów.

Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko przysługuje dodatek, jednak jego otrzymanie związane jest ze spełnieniem kilku warunków.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czy od orzeczenia sądu można się odwołać?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej polega na odebraniu rodzicowi możliwości o decydowaniu o dziecku. Rodzic nie ma „władztwa” nad dzieckiem – nie może współdecydować nawet o najistotniejszych sprawach dotyczących dziecka. Drugi z rodziców jest jedynym decydentem w sprawach dziecka.

Czy można pobierać jednocześnie alimenty od rodzica i z funduszu?

Otrzymywanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego w sytuacji, gdy uprawniona osoba jednocześnie dostaje alimenty od rodzica powoduje sytuację, w której pobrane z funduszu świadczenia są uznane za świadczenia nienależne. W takiej sytuacji uprawniona osoba może być zobowiązana do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami.

Czy w sprawie o alimenty mogę skorzystać z pomocy organizacji społecznej?

W sprawach o alimenty organizacje społeczne mogą zarówno wytaczać powództwa, jak i brać udział w toczących się postępowaniach.

Jak doprowadzić do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Utrata pracy a alimenty z funduszu

Przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego bierze się pod uwagę dochody osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym wypłatę świadczeń. W tym czasie dochód rodziny może ulec pomniejszeniu na przykład wskutek utraty zatrudnienia.

Rodzic wywozi dziecko za granicę - co robić

Gdy jedno z rodziców wyjeżdża z dzieckiem na stałe za granicę, nie uzyskując zgody drugiego, mamy do czynienia z uprowadzeniem. W takim przypadku stosuje się postanowienia Konwencji haskiej z 25 października 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Polska jest stroną konwencji od 1992 r.

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Władza rodzicielska a stan zdrowia

Zdrowie oznacza ogólny stan ciała i umysłu. Nie jest to po prostu brak choroby czy uszkodzenia, lecz raczej kwestia dobrego funkcjonowania wszystkich części składowych organizmu.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy.

Dłużnik alimentacyjny nie straci prawa jazdy, jeżeli spłaci część składek

Jeżeli rodzic przez ostatnie sześć miesięcy płacił alimenty w wysokości nie niższej niż 30 procent zasądzonej przez sąd kwoty, to gmina nie rozpocznie procedury wszczynającej odebranie mu prawa jazdy.

Wyjazd za granicę a władza rodzicielska

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

Unieważnienie małżeństwa- i co dalej

Unieważnienie małżeństwa można nastąpić jedynie wówczas, gdy zostało ono nieważnie zawarte. Skutkiem unieważnienia jest powrót małżonków do stanu przed zawarcia związku małżeńskiego. Jako panna i kawaler niedoszli małżonkowie powracają również do swoich poprzednich nazwisk.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców wobec dziecka. Każde z rodziców jest jednocześnie uprawnione i zobowiązane do sprawowania tej władzy w sposób należyty.

Kontakty z dzieckiem dalszej rodziny

Kodeks rodzinny i opiekuńczy do 13 czerwca 2009 r. nie normował zagadnienia osobistej styczności dziecka z innymi krewnymi. Obecne przepisy gwarantują w art. 113 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kontakt z dziećmi także innym członkom rodziny.

Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niepozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień.

Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Świadczenia alimentacyjne są zwolnione od podatku do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Podatek należy zapłacić od odsetek, naliczanych od alimentów płaconych z opóźnieniem.

Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W przypadku zmiany okoliczności, gdy wymaga tego dobro dziecka można żądać zmiany takiego rozstrzygnięcia.

Jakie dowody powołać w sprawie o alimenty?

W sprawie o alimenty to strona przedstawia sądowi dowody na potwierdzenie swoich roszczeń. Mogą być nimi w szczególności: faktury czy zeznania świadków. Sąd przeprowadza dowód z przesłuchania stron.

Zabezpieczenie wydatków przed urodzeniem dziecka

Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.

Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów. Informacje o komornikach można znaleźć na stronie sądu, w którym został wydany wyrok alimentacyjny. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika.

Alimenty na rzecz rodzica - czy zawsze?

Obowiązek alimentacyjny dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Rodzic, który nie płaci alimentów jest wpisywany do rejestru dłużników. Musi jednak zostać o tym poinformowany. Odpowiedni wpis powinien zostać umieszczony w rejestrze.

Jakie są skutki uznania ojcostwa?

Z chwilą uznania ojcostwa całkowicie zmienia się sytuacja dziecka i ojca. Ojciec ma od tej pory władzę rodzicielską. Dziecku przysługują roszczenia alimentacyjne oraz prawo do dziedziczenia.

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Kiedy sąd orzeka o pozbawieniu władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy.

Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

REKLAMA