reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Kontakty z dzieckiem dalszej rodziny

Kontakty z dzieckiem dalszej rodziny

Kodeks rodzinny i opiekuńczy do 13 czerwca 2009 r. nie normował zagadnienia osobistej styczności dziecka z innymi krewnymi. Obecne przepisy gwarantują w art. 113 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kontakt z dziećmi także innym członkom rodziny.

Osoby legitymowane do złożenia wniosku

Dziadkowie, rodzeństwo, powinowaci w linii prostej mają prawo wystąpić do sądu o ustalenie ich kontaktów z dzieckiem, gdyby jedno z rodziców się temu sprzeciwiało. W przypadku dalszej rodziny: ciotek, wujków i innych krewnych takie wystąpienie jest możliwe pod warunkiem, że osoby te sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem (np. dziecko bardzo często przebywało u tej osoby).

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zobowiązuje sąd do uwzględniania zdania i rozsądnych życzeń dziecka. Prawo dziecka do wysłuchania go m.in. przez sąd zapisano w Konstytucji RP i konwencji o prawach dziecka. Sąd musi wysłuchać dziecko, ale tylko gdy pozwalają na to jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości. Co do zasady wysłuchanie odbywa się poza salą rozpraw.

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Rozpoznawanie spraw dotyczących kontaktów z dzieckiem należy do sądu opiekuńczego. Jest nim sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka, którego sprawa ma dotyczyć, a gdy nie ma ono miejsca zamieszkania według miejsca jego pobytu. Takie sprawy są rozpatrywane w trybie postępowania nieprocesowego. Należy wystąpić z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z dzieckiem oraz wskazać kiedy i w jaki sposób te kontakty miałyby się odbywać.

Zobacz również: Kiedy alimenty płacą dziadkowie i rodzeństwo

Decyzję sądu w kwestii kontaktów z dzieckiem musi poprzedzić rozprawa, o której sąd powiadamia wszystkich zainteresowanych. Sąd powinien wysłuchać przede wszystkim osobę, która ubiega się o unormowanie jej kontaktów z dzieckiem, a także osoby bliskie. Ze względu na dobro dziecka sąd może też zmienić swe wcześniejsze postanowienia, w tym dotyczące kontaktów z dzieckiem, także gdy znalazły się one w wyroku orzekającym rozwód lub separację.

Co rozumie się pod pojęciem „kontakty z dzieckiem”

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu), bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych Śródków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może orzec kontakty z dzieckiem dalszej rodziny, jeżeli jedno z rodziców się takim kontaktom sprzeciwia.
Sąd może orzec kontakty z dzieckiem dalszej rodziny, jeżeli jedno z rodziców się takim kontaktom sprzeciwia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama