REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia to istotne sprawy, o które warto zadbać na początku roku akademickiego. Kiedy student ma własny tytuł do ubezpieczenia, a kiedy powinien być do niego zgłoszony?

Studencie, zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Zanim wpadniesz w wir wykładów, warsztatów i egzaminów, upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia

REKLAMA

Jako student masz prawo do świadczeń w ramach NFZ, gdy spełniasz jeden z warunków:

 • masz własny tytuł do ubezpieczenia (np. umowa o pracę, renta)
 • jesteś zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny
 • jesteś zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię.
 • Masz własny tytuł do ubezpieczenia

Tytuł do ubezpieczenia to okoliczność, która powoduje konieczność ubezpieczenia zdrowotnego. Jako student możesz mieć własny tytuł do ubezpieczenia, gdy np.:

 • pracujesz na podstawie umowy o pracę – wówczas do ubezpieczenia zgłasza Cię pracodawca
 • prowadzisz własną działalność gospodarczą – wówczas do ubezpieczenia zgłaszasz się sam.

Gdy masz własny tytuł do ubezpieczenia, rodzina i uczelnia nie mogą zgłosić Cię do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli pracujesz na umowę zlecenie, uczysz się i nie masz jeszcze 26 lat, zleceniodawca nie zgłosi Cię do ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jesteś ubezpieczony jako członek rodziny

Jeśli nie masz własnego tytułu do ubezpieczenia, powinieneś być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny. Mogą Cię w ten sposób zgłosić:

 • rodzice lub współmałżonkowie rodziców
 • dziadkowie – jeśli rodzice nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
 • współmałżonek – jeśli ma swój tytuł do ubezpieczenia.

Student może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny do ukończenia 26 lat. Chyba że zgłasza go współmałżonek – wtedy wiek nie jest ograniczeniem. Studenci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności mogą być zgłaszani do ubezpieczenia bez względu na wiek także przez rodziców.

Jesteś ubezpieczony przez uczelnię

REKLAMA

Jeśli nie masz własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, a rodzic albo inna osoba uprawniona nie mogą zgłosić Cię do ubezpieczenia zdrowotnego, zrobi to uczelnia. Dzieje się tak np., gdy Twoi rodzice lub dziadkowie nie pracują i nie są ubezpieczeni. Ale nie stanie się to automatycznie. Uczelnia ubezpieczy Cię tylko na Twój wniosek! Musisz sam zgłosić się do dziekanatu i go złożyć.

Jeśli w trakcie studiów rozpoczniesz pracę, np. na podstawie umowy o pracę, zyskasz własny tytuł do ubezpieczenia. Rodzic albo uczelnia muszą Cię wówczas wyrejestrować z ubezpieczenia, a zgłosi Cię do niego pracodawca. Gdy zakończysz pracę, znów musisz być ubezpieczony przez rodzinę albo uczelnię, ale nie stanie się to automatycznie. Rodzic albo uczelnia muszą Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zmień lekarza rodzinnego

Studiujesz w innym mieście, niż miejscowość, w której do tej pory mieszkałeś i leczyłeś się? Poszukaj w nowym miejscu lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarkę środowiskową i położną (jeśli jesteś studentką). I złóż deklarację wyboru w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w której pracują, żebyś mógł skorzystać z ich opieki. Druk deklaracji otrzymasz w przychodni, znajdziesz też na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ. Możesz również zmienić lekarza online przez Internetowe Konto Pacjenta.

Bezpłatnie możesz zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ dwa razy w roku. Gdy robisz to po raz trzeci i kolejny w danym roku kalendarzowym, wniesiesz opłatę w wysokości 80 zł.

Źródło: pacjent.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: NFZ

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA