REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świąteczny ruch w BIG – wzrost zapytań w okresie okołoświątecznym

Świąteczny ruch w BIG – wzrost zapytań w okresie okołoświątecznym
Świąteczny ruch w BIG – wzrost zapytań w okresie okołoświątecznym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W okresie przedświątecznym wiarygodność finansową klientów w Polsce sprawdza się 12% częściej niż w pozostałym czasie! Tylko w tym roku w listopadzie i grudniu do ERIF Biura Informacji Gospodarczej trafiło o 12,5% więcej zapytań niż średnio miesięcznie od stycznia.

W okresach przedświątecznych Polacy częściej korzystają z pożyczek, kredytów, odroczonych płatności czy kredytów ratalnych. Tak jest i w tym roku – świadczy o tym zwiększona liczba zapytań o wiarygodność finansową, które wpłynęły do ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Nie dość, że zapytania wzrastają wraz z końcem roku – rośnie też ich liczba z roku na rok.

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie i grudniu br. do ERIF trafiło o 12,5% więcej zapytań niż średnio miesięcznie od stycznia bieżącego roku. Najwięcej zapytań o klientów wpłynęło do ERIF BIG – zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku – właśnie w listopadzie.

- W ostatnich tygodniach roku notujemy najwięcej zapytań o rzetelność konsumentów w perspektywie całych dwunastu miesięcy. Wpływ na ten wzrost mają prawdopodobnie dwa czynniki: coraz większa popularność Black Friday i Cyber Monday, a także rozpoczynające się przygotowania do świąt. Z badań, które przeprowadził w tym roku Empik, wynika, że już z początkiem grudnia aż 40% konsumentów kompletowało świąteczne prezenty dla bliskich. Tak duże wyprzedzenie w przygotowaniach do świąt znajduje swoje odzwierciedlenie w zwiększającym się ruchu w BIG, gdyż w tym czasie chętnie sięgamy m.in. po zewnętrzne finansowanie lub zakupy z elementem kredytu w tle – tłumaczy Edyta Szymczak, prezes ERIF Biura Informacji Gospodarczej.

Wzrost zapytań w okresie świątecznym – kto generuje ruch w BIG?

REKLAMA

Według danych za okres od stycznia do połowy grudnia br. można zauważyć, że w tym roku do ERIF BIG miesięcznie docierało więcej zapytań o rzetelność konsumencką niż w 2021 r. Tylko w listopadzie tego roku pojawiło się o 4% więcej zapytań, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co więcej, od 2019 r. widoczny jest stały wzrost udziału zapytań w okresie okołoświątecznym w stosunku do ogólnej liczby zapytań w skali roku. W 2019 r. udział zapytań, które wpłynęły do ERIF w listopadzie i grudniu, wyniósł 17% w stosunku do całego roku. Rok później osiągnął poziom 18,2%, a w minionym 2021 roku już blisko co piąte zapytanie pochodziło z okresu końca roku.

Jak podkreśla prezes ERIF - Spodziewamy się, że w listopadzie i grudniu udział zapytań przekroczy ubiegłoroczne niecałe 19%. Dane te wskazują, jak dużym obciążeniem dla domowego budżetu są wydatki świąteczne i końcoworoczne, a zwiększona aktywność zakupowa będzie miała znaczenie dla kondycji domowych budżetów w pierwszym, a nawet drugim kwartale przyszłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane ERIF wskazują również, że w listopadzie 2022 wpłynęło o ok. 10% więcej zapytań od banków lub instytucji finansowych niż w okresie nieświątecznym. Co ciekawe, rok wcześniej, w 2021 r. wzrost zapytań od banków i instytucji finansowych był jeszcze większy i wyniósł 17%. Dane te mogą wskazywać, że w tym roku Polacy są nieco bardziej ostrożni i powściągliwi w podejmowaniu nowych krótkoterminowych zobowiązań. Natomiast w przypadku branży e-commerce, szczególnie w segmencie BNPL (Buy Now Pay Later – Kup teraz, zapłać później), tegoroczny wzrost zapytań w listopadzie i grudniu osiąga poziom nawet o 14% wyższy w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku, co wskazuje na popularność tego modelu finansowania zakupów, a także na rosnącą dostępność tej oferty finansowej.

W 2022 r. więcej zapytań – Polacy zapożyczają się w kryzysie?

Rok 2022 dla wielu osób był finansowo ciężki, co przekłada się na wzrost średniej wartości długu przypadającego na jedną osobę zadłużoną. Tylko w perspektywie ostatnich 12 miesięcy średnia wartość zadłużenia wzrosła o blisko 12% i wynosi obecnie 18 845 zł, podczas gdy jeszcze w grudniu 2021 było ono mniejsze o blisko 2 tys. zł.

- Nasze dane wyraźnie wskazują, że mijający rok był dużym obciążeniem dla domowych budżetów. Wzrost średniej wartości zadłużenia o blisko 2 tys. zł to bardzo silnie odczuwalna zmiana. Zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że od lipca do grudnia 2021 r. średnie zadłużenie wzrosło jedynie o 0,62%, a w tym samym okresie, ale już rok później - w 2022 r. - wartość przeterminowanych zobowiązań przypadająca na jednego konsumenta wzrosła aż o 11,6%. Wpływ na tak dynamiczną i negatywną zmianę ma wzrost kosztów życia, na które wpływ mają m.in. inflacja, kryzys energetyczny, decyzje Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego dot. podniesienia stóp procentowych, czy też wojna w Ukrainie. W konsekwencji wzrost cen produktów i usług oraz kosztów utrzymania gospodarstw domowych, przy jednoczesnym rozluźnieniu dyscypliny płatniczej w regulowaniu zobowiązań, doprowadza do niekorzystnego stanu, który już jest widoczny w danych – mówi Edyta Szymczak z ERIF BIG.

Ekspertka wskazuje, że najwięcej wpisów znajdujących się w bazie ERIF pochodzi z niespłaconych pożyczek (28%), niespłaconych rachunków za multimedia (24%) czy zadłużeń bankowych (15%).

W Nowy Rok nie warto wchodzić z długami

W połowie grudnia ponad 1,5 mln osób widniejących z bazie ERIF posiadało negatywny wpis, który wskazywał na ich nierzetelność i niewiarygodność finansową w oczach banków, instytucji finansowych, operatorów telekomunikacyjnych czy partnerów biznesowych. Choć liczba ta jest niższa niż rok wcześniej, to wciąż niepokoi.

Osoby, których dane obciążone są negatywnym wpisem w BIG, muszą liczyć się z perspektywą odmowy udzielenia kredytu, pożyczki, możliwości podpisania umowy z operatorem telefonicznym czy internetowym, otworzenia limitu w karcie kredytowej, również tej wirtualnej przy zakupach online, oraz szeregiem innych konsekwencji finansowych. Zanim kwestia ta stanie się uciążliwa i na przykład zablokuje możliwość uzyskania zewnętrznego finansowania, zakup ratalny lub podpisanie umowy z naszym dostawcą, warto uregulować zobowiązanie i podjąć działania mające na celu usunięcie wpisu.

- Uregulowanie zobowiązania nakłada na wierzyciela konieczność niezwłocznego, nie później niż w czasie określonym ustawą, wycofania negatywnego wpisu złożonego w bazie BIG. Rekomenduję zatem dołożenie wszelkich starań, by spłacić dług i możliwie jak najszybciej odbudować swój finansowy i konsumencki wizerunek. Warto też w Nowy Rok wejść z „czystą kartą”, bez długów, by nadchodzący czas miał szansę stać się dla nas nowym otwarciem, wolnym od tego rodzaju zmartwień – mówi Edyta Szymczak, prezes ERIF BIG.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA