REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież rzeczy przed wydaniem kupującemu

Redakcja
Co zrobić, gdy zaginie przedmiot sprzedaży? fot. Fotolia
Co zrobić, gdy zaginie przedmiot sprzedaży? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w sytuacji, jeżeli sprzedana rzecz została skradziona zanim sprzedawca zdążył ją wydać kupującemu? Jakie roszczenia przysługują w takiej sytuacji?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności sprzedawanej rzeczy i wydania jej kupującemu, co zostało wyrażone w art. 535 Kodeksu cywilnego. Z chwilą wydania rzeczy przechodzi na kupującego niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, co z kolei wynika z art. 548 Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Co jednak może począć kupujący jeżeli jeszcze przed wydaniem rzeczy zostanie ona skradziona? Jakie roszczenia przysługują w takim przypadku?

Zobacz: Czy 16-latek może sprzedaż laptopa?

Kradzież przed wydaniem rzeczy

Skutki jakie będą wiązały się z kradzieżą rzeczy będą zależały od kilku czynników. Między innymi od charakteru przedmiotu sprzedaży, winy sprzedawcy, a także tego czy wydanie rzeczy nastąpiło w terminie.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz oznaczona co do tożsamości, a więc taka która ma swoje specyficzne właściwości charakterystyczne jedynie dla niej, a nie ma przy tym winy po stronie sprzedawcy, w takiej sytuacji zobowiązanie wygaśnie. Jeżeli kupujący zapłacił już cenę, będzie mógł domagać się jej zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczą oznaczoną co do tożsamości będzie np. konkretny obraz konkretnego malarza.

REKLAMA

Jeżeli jednak taka rzecz została skradziona wskutek niedbałości sprzedawcy, który np. niestarannie zabezpieczył miejsce jej przechowywania, wtedy też będziemy mieli do czynienia z zawinioną niemożność wykonania zobowiązania. W takim przypadku kupujący będzie mógł od umowy odstąpić, po czym zażądać zwrotu swojego świadczenia, jeżeli je świadczył jak również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Jeżeli rzecz zostanie skradziona przez wydanie jej kupującemu z powodu niedbałości sprzedawcy, wtedy kupujący będzie miał prawo odstąpić od umowy, jak również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania umowy przez sprzedawcę.

Kiedy wina sprzedawcy

Jak zatem widać powyżej to, jakie roszczenia będą przysługiwały kupującemu zależy również od tego, czy sprzedawcy będzie można przypisać winę w związku z kradzieżą przedmiotu sprzedaży. Jeżeli nie ponosi winy, wtedy też umowa wygaśnie a kupujący będzie mógł żądać jedynie zwrotu zapłaconej ceny. Jeżeli jeszcze nie zapłacił ceny, żadne inne roszczenia nie będą mu przysługiwały. Jeżeli jednak wina sprzedawcy może być przypisana, wtedy będzie on odpowiadał wobec kupującego także za poniesione szkody.

Zobacz: Kupujący zalega z zapłatą - co zrobić?

Wina sprzedawcy może być stwierdzona jeżeli wskutek niedbałości znacząco ułatwił on zadanie złodziejom.

Sprzedawca nie zamknął drzwi na zamek, pozostawił rzecz w miejscu dostępnym dla osób trzecich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  REKLAMA

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  REKLAMA