REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież rzeczy przed wydaniem kupującemu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja
Co zrobić, gdy zaginie przedmiot sprzedaży? fot. Fotolia
Co zrobić, gdy zaginie przedmiot sprzedaży? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w sytuacji, jeżeli sprzedana rzecz została skradziona zanim sprzedawca zdążył ją wydać kupującemu? Jakie roszczenia przysługują w takiej sytuacji?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności sprzedawanej rzeczy i wydania jej kupującemu, co zostało wyrażone w art. 535 Kodeksu cywilnego. Z chwilą wydania rzeczy przechodzi na kupującego niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, co z kolei wynika z art. 548 Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Co jednak może począć kupujący jeżeli jeszcze przed wydaniem rzeczy zostanie ona skradziona? Jakie roszczenia przysługują w takim przypadku?

Zobacz: Czy 16-latek może sprzedaż laptopa?

Kradzież przed wydaniem rzeczy

Skutki jakie będą wiązały się z kradzieżą rzeczy będą zależały od kilku czynników. Między innymi od charakteru przedmiotu sprzedaży, winy sprzedawcy, a także tego czy wydanie rzeczy nastąpiło w terminie.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz oznaczona co do tożsamości, a więc taka która ma swoje specyficzne właściwości charakterystyczne jedynie dla niej, a nie ma przy tym winy po stronie sprzedawcy, w takiej sytuacji zobowiązanie wygaśnie. Jeżeli kupujący zapłacił już cenę, będzie mógł domagać się jej zwrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczą oznaczoną co do tożsamości będzie np. konkretny obraz konkretnego malarza.

REKLAMA

Jeżeli jednak taka rzecz została skradziona wskutek niedbałości sprzedawcy, który np. niestarannie zabezpieczył miejsce jej przechowywania, wtedy też będziemy mieli do czynienia z zawinioną niemożność wykonania zobowiązania. W takim przypadku kupujący będzie mógł od umowy odstąpić, po czym zażądać zwrotu swojego świadczenia, jeżeli je świadczył jak również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Jeżeli rzecz zostanie skradziona przez wydanie jej kupującemu z powodu niedbałości sprzedawcy, wtedy kupujący będzie miał prawo odstąpić od umowy, jak również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania umowy przez sprzedawcę.

Kiedy wina sprzedawcy

Jak zatem widać powyżej to, jakie roszczenia będą przysługiwały kupującemu zależy również od tego, czy sprzedawcy będzie można przypisać winę w związku z kradzieżą przedmiotu sprzedaży. Jeżeli nie ponosi winy, wtedy też umowa wygaśnie a kupujący będzie mógł żądać jedynie zwrotu zapłaconej ceny. Jeżeli jeszcze nie zapłacił ceny, żadne inne roszczenia nie będą mu przysługiwały. Jeżeli jednak wina sprzedawcy może być przypisana, wtedy będzie on odpowiadał wobec kupującego także za poniesione szkody.

Zobacz: Kupujący zalega z zapłatą - co zrobić?

Wina sprzedawcy może być stwierdzona jeżeli wskutek niedbałości znacząco ułatwił on zadanie złodziejom.

Sprzedawca nie zamknął drzwi na zamek, pozostawił rzecz w miejscu dostępnym dla osób trzecich.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

REKLAMA

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

REKLAMA

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

REKLAMA