REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykonanie umowy w terminie

Anna Śmigulska
Co w wypadku niewykonania umowy?
Co w wypadku niewykonania umowy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niewykonanie umowy w terminie to nie dostarczenie towaru konsumentowi w terminie. Termin wykonania umowy może wynikać albo z regulaminu przedsiębiorcy albo z zapisu ustawy. Zgodnie z nim umowa zawarta przez internet powinna być wykonana najpóźniej w terminie 30 dni.

Z reguły strony ustalają między sobą krótki – kilkudniowy termin na dostarczenie zamówionego towaru do klienta. Jeżeli jednak nie było takiego skonkretyzowania, można powołać się na ustawowe regulacje. Zgodnie z nimi umowa zawarta przez internet powinna być wykonana najpóźniej w terminie 30 dni. Termin powyższy liczy się od chwili, kiedy konsument złożył oświadczenie woli o zawarciu umowy, czyli złożył zamówienie na produkt.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

Czy przedsiębiorca może nie wykonać umowy?

Tak. Istnieje przypadek, w którym sprzedawca może nie wykonać umowy. Ma to miejsce, gdy przedmiot danej umowy nie jest dostępny. Oznacza to, że przedsiębiorca nie dysponuje towarem, nie ma w swoich zasobach. Konsument musi być jednak poinformowany o tym fakcie niezwłocznie, najpóźniej w terminie 30 dni od zawarcia umowy. Obowiązkiem sprzedawcy jest zwrócenie kupującemu wszystkich kosztów, jakie od niego otrzymał.

Zobacz: Kiedy sprzedawca ponosi koszty zwrotu towaru?

Świadczenie zastępcze

Czas, w jakim przedsiębiorca nie jest w stanie wykonać umowy może być różny. Stan ten może się utrzymywać jedynie przejściowo. W takim przypadku dopuszczalne jest zaproponowanie konsumentowi spełnienie świadczenia zastępczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedawca może zwolnić się z obowiązku wykonania umowy poprzez spełnienie świadczenia zastępczego, tylko jeżeli takie zastrzeżenie zostało zawarte w umowie.

REKLAMA

Przedmiot umowy ma odpowiadać tej samej jakości i przeznaczeniu, co świadczenie poprzednio zamawiane przez konsumenta oraz musi być w tej samej cenie lub wynagrodzeniu. Dodatkowym obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie klienta na piśmie o jego prawie nieprzyjęcia tego świadczenia i odstąpienia od umowy. Zwrot rzeczy następuje na koszt przedsiębiorcy.

Pan Tomasz zamówił w sklepie internetowym odtwarzacz mp3. W regulaminie umieszczonym na stronie sprzedawcy istnieje informacje, że towary dostarczane są w ciągu 7 dni. Po 5 dniach od momentu zawarcia umowy, Pan Tomasz otrzymał informacje od sprzedawcy, że niestety, ale tego typu modelu już nie posiadają. Sprzedawca zaproponował wysłanie innego modelu tego urządzenia, niestety jest on droższy. Czy można w takiej sytuacji zrezygnować z towaru? Możliwe jest pełnienie świadczenia zastępczego, jeżeli strony wcześniej się na to umówiły. Sprzedawca dochował obowiązku poinformowania konsumenta o niemożliwości spełnienia świadczenia i zaproponował inne. Ale w przypadku świadczenia zastępczego musi być ono w tej samej cenie, co zamawiany pierwotnie towar. Konsumentowi przysługuje również prawo odstąpienia od umowy. Wtedy kupujący rezygnuje z przedstawionej mu propozycji i jeżeli dokonał jakichkolwiek przedpłat może żądać ich zwrotu.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

REKLAMA

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

Darowizna od rodziców 61 000 EUR, przekazana na konto osoby trzeciej. Ten jeden warunek jest decydujący dla zwolnienia z podatku

Darowizna od rodziców środków pieniężnych w wysokości 61 000 EUR, przekazana bezpośrednio na konto osoby trzeciej. Jest tutaj jeden warunek, który wpływa na prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. O co chodzi?

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA