REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament RTV - kto płaci, dlaczego i ile?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Abonament RTV - kto płaci i ile?
Abonament RTV - kto płaci i ile?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność płatności abonamentu RTV w Polsce od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji. Kto powinien go opłacać i w jakiej wysokości według przepisów prawa?
rozwiń >

Kto płaci za abonament RTV?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem płatność za abonament RTV jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy posiadają odbiornik i nie są zwolnieni z tego obowiązku. W praktyce wymagana jest jednak jedna płatność za gospodarstwo domowe, bez względu na liczbę domowników i odbiorników. Odbiornik w aucie również jest zaliczany jako przynależny do gospodarstwa domowego i nie wymaga odrębnej opłaty.

REKLAMA

Przy czym ustawodawca gospodarstwo domowe definiuje w rozumieniu ustawy o opłatach abonamentowych  jako zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

Za co trzeba zapłacić abonament RTV?

Abonament RTV należy zapłacić za:

 1. Użytkowanie odbiorników radiofonicznych
 2. Użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych lub telewizyjnych.

REKLAMA

Za odbiornik radiofoniczny albo telewizyjny uważa się urządzenie stałe lub przenośne umożliwiające natychmiastowy odbiór programu radiowego lub telewizyjnego. Dla powstania obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej istotny jest moment rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i odtwarzacze wideo, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.

Po co abonament RTV?

W myśl art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji opłaty abonamentowe pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej.

Misja TV i radia publicznego

Do zadań publicznej radiofonii i telewizji, wynikających z realizacji misji, o której mowa w ustawie, należą:

 1. tworzenie i rozpowszechnianie programów ogólnokrajowych, programów regionalnych, programów dla odbiorców za granicą w języku polskim i innych językach oraz innych programów realizujących demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczności lokalnych,
 2. budowa lub eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych lub telewizyjnych oraz innych urządzeń służących do dostarczania programów,
 3. prowadzenie prac nad nowymi technikami tworzenia i rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych, a także zachęcanie do korzystania z takich technik,
 4. prowadzenie działalności w zakresie nabywania, przygotowywania, produkcji lub koprodukcji audycji i innych materiałów na potrzeby programów,
 5. popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej i działalności w zakresie sportu,
 6. upowszechnianie wiedzy o języku polskim,
 • z uwzględnieniem potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym,
 1. zapewnianie dostępności programów lub ich części i innych usług dla osób z niepełnosprawnościami wzroku oraz osób z niepełnosprawnościami słuchu,
 2. upowszechnianie edukacji medialnej.
   

Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2023?

Z opłat abonamentu RTV mogą zostać zwolnienie:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

W celu skorzystania ze zwolnienia należy udać się do placówki Poczty Polskiej i tam przedstawić dokument przedstawiający podstawę do tego uprawnienia oraz wypełnione i podpisane oświadczenie.

Ważne
Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów

Ile wynosi abonament RTV w 2023?

Miesięczna opłata za abonament RTV wynosi:

 • 8,70 zł - opłata za radioodbiornik
 • 27,30 zł - opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny

Jak uzyskać rabat za abonament RTV?

1. Opłacając abonament za cały 2023 rok z góry – do 25 stycznia. Wówczas abonent otrzyma 10% zniżki. Wówczas abonament wyniesie:

 • 94,00 zł - za odbiornik radiofoniczny
 • 294,90 zł - za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny

2. Opłacając abonament do 25. dnia każdego miesiąca

 • Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę za odbiornik radiofoniczny w powyższym terminie, wówczas za cały 2023 roku wyniesie ona 104,40 zł.
 • W przypadku, gdy abonent opłaca abonament za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, wówczas za cały 2023 roku zapłaci 327,60 zł.

3. Płacąc jednorazowo za okres dłuższy niż 1 miesiąc

Liczba opłacanych
miesięcy
z góry
Wysokość opłaty za odbiornik radiowy
(ze zniżką za opłatę z góry)
Wysokość opłaty za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy (ze zniżką za opłatę z góry)
1 miesiąc 8,70 zł 27,30 zł (bez zniżki)
2 miesiące 16,90 zł 53,00 zł
3 miesiące 25,10 zł 78,70 zł
4 miesiące 33,80 zł 106,00 zł
5 miesiące 42,00 zł 131,70 zł
6 miesięcy 49,60 zł 155,70 zł
7 miesięcy 58,30 zł 183,00 zł
8 miesięcy

66,50

208,70 zł
9 miesięcy 74,70 zł

234,40 zł

10 miesięcy 83,40 zł 261,70 zł
11 miesięcy 91,60 zł 287,40 zł
12 miesięcy

94,00 zł

294,90 zł

Źródło: KRRiT

Jak opłacić abonament RTV?

Odbiorą płatności za abonament telewizyjno radiowy jest Poczta Polska S.A. Można ją dokonać w placówce pocztowej, bądź elektronicznie wykonać przelew.

Jak wyrejestrować odbiornik RTV?

Płatność abonamentu RTV jest obowiązkowa dla osób, które posiadają odbiorniki RTV. Jego zakup i podłączenie należy zgłosić w ciągu 14 dni.

Z kolei w przypadku likwidacji telewizji w domu należy wypełnić formularz na stornie internetowej Poczty Polskiej w zakładce "Zmiana Danych" ----->> "Wyrejestrowanie odbiornika".

https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Delete

Odbiornik radiowy i telewizyjny można również wyrejestrować w placówce pocztowej prosząc o formularz do wypełnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Alan
  2023-01-10 17:28:01
  Totalnie bez sensu i totalny przeżytek. Kto jeszcze ogląda telewizje w dzisiejszych czasach
  2
 • Ala
  2023-01-10 12:38:02
  Żeby jeszcze ten abonament dotyczył tylko telewizji publicznej
  0
 • Krychu
  2023-01-10 21:56:29
  Ciekawe ile osób płaci
  0
 • Aga
  2023-08-24 12:11:45
  Mieszkam z mężem i jego mama. Mieszkanie jest przepisane na męża, teściowa jest zwolniona z opłaty abonamentu RTV, czy ja z mężem powinnam płaci abonament?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

REKLAMA

Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

REKLAMA