reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?

Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?

Pracownicy chcący wnieść pozew pracowniczy muszą określić, do jakiego sądu należy tego dokonać. Trudnością w tego typu sprawie jest określenie sądu właściwego do rozpatrzenia naszej sprawy. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, do jakiego sadu należy wnieść pozew pracowniczy.

Sprawy pracownicze są rozpatrywane przez sądy cywilne. Należy jednak określić, który z sądów będzie właściwy do rozpatrzenia sprawy

Właściwość sądu

W sprawach pracowniczych możemy wyróżnić dwie właściwości, które mogą odpowiadać sprawie pracowniczej. Jedna to właściwość miejscowa a druga to właściwość przemienna.

Właściwość miejscowa

Zasadniczo właściwość określona jest w artykule 27 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że powództwo wytacza się przed sądem pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Oznacza to, że wyznaczając właściwość miejscową należy przede wszystkim ustalić gdzie mieszka pozwany a następnie określić w okręgu jakiego sądu znajduje się ta miejscowość.

Jeżeli pracownik pozywa do sądu osobę prawną m.in. spółkę do ustalenia właściwości miejscowej potrzebne jest ustalenie siedziby pozywanej osoby prawnej. Aby uzyskać taką informację najłatwiej jest znaleźć ją w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem

Właściwość przemienna

Pracownicy mogą jednak skorzystać z wyjątku od wskazanego artykułu z Kodeksu postępowania cywilnego. Wyjątkiem tym jest zastosowanie do praw pracowniczych właściwości przemiennej. Polega to na tym, że powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy można wytoczyć bądź według przepisów o właściwości ogólnej bądź przed inny sąd wskazany w przepisach prawa. Takimi sadami mogą być sądy, w których okręgach praca jest była lub miała być wykonana oraz w sądach, w których okręgach znajduje się zakład pracy.

Jest to duże ułatwienie dla pracowników. Posiadają oni większy wachlarz możliwości składania pozwu pracowniczego.

Wyboru sądu dokonuje swobodnie powód w pozwie.

Opłata

Pozew w sądzie powinien być opłacony. Wysokość opłaty jest uregulowana w ustawie o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Zasadniczo w sprawach pracowniczych będzie to wynosiło 5 procent wartości sporu.

Pozew można opłacić zarówno w kasie, dokonać przelewu na konto bankowe sądu, jak również poprzez zakup znaków opłaty sądowej. Zakupione znaki należy nakleić na oryginał pozwu składanego w sądzie. Dowód wpłaty należy dołączyć do oryginału pozwu składanego w sądzie.

Zasadą jest to, że opłaty sądowe zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyboru sądu dokonuje swobodnie powód w pozwie.
Wyboru sądu dokonuje swobodnie powód w pozwie.

OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama