REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?

Jarosław Krasnodęmbski
Wyboru sądu dokonuje swobodnie powód w pozwie.
Wyboru sądu dokonuje swobodnie powód w pozwie.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy chcący wnieść pozew pracowniczy muszą określić, do jakiego sądu należy tego dokonać. Trudnością w tego typu sprawie jest określenie sądu właściwego do rozpatrzenia naszej sprawy. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, do jakiego sadu należy wnieść pozew pracowniczy.

Sprawy pracownicze są rozpatrywane przez sądy cywilne. Należy jednak określić, który z sądów będzie właściwy do rozpatrzenia sprawy

REKLAMA

Właściwość sądu

W sprawach pracowniczych możemy wyróżnić dwie właściwości, które mogą odpowiadać sprawie pracowniczej. Jedna to właściwość miejscowa a druga to właściwość przemienna.

Właściwość miejscowa

REKLAMA

Zasadniczo właściwość określona jest w artykule 27 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że powództwo wytacza się przed sądem pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Oznacza to, że wyznaczając właściwość miejscową należy przede wszystkim ustalić gdzie mieszka pozwany a następnie określić w okręgu jakiego sądu znajduje się ta miejscowość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracownik pozywa do sądu osobę prawną m.in. spółkę do ustalenia właściwości miejscowej potrzebne jest ustalenie siedziby pozywanej osoby prawnej. Aby uzyskać taką informację najłatwiej jest znaleźć ją w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem

Właściwość przemienna

Pracownicy mogą jednak skorzystać z wyjątku od wskazanego artykułu z Kodeksu postępowania cywilnego. Wyjątkiem tym jest zastosowanie do praw pracowniczych właściwości przemiennej. Polega to na tym, że powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy można wytoczyć bądź według przepisów o właściwości ogólnej bądź przed inny sąd wskazany w przepisach prawa. Takimi sadami mogą być sądy, w których okręgach praca jest była lub miała być wykonana oraz w sądach, w których okręgach znajduje się zakład pracy.

Jest to duże ułatwienie dla pracowników. Posiadają oni większy wachlarz możliwości składania pozwu pracowniczego.

Wyboru sądu dokonuje swobodnie powód w pozwie.

Opłata

Pozew w sądzie powinien być opłacony. Wysokość opłaty jest uregulowana w ustawie o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Zasadniczo w sprawach pracowniczych będzie to wynosiło 5 procent wartości sporu.

Pozew można opłacić zarówno w kasie, dokonać przelewu na konto bankowe sądu, jak również poprzez zakup znaków opłaty sądowej. Zakupione znaki należy nakleić na oryginał pozwu składanego w sądzie. Dowód wpłaty należy dołączyć do oryginału pozwu składanego w sądzie.

Zasadą jest to, że opłaty sądowe zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  REKLAMA

  Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

  Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

  Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

  Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  REKLAMA

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA