reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Czy świadek może domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa?

Czy świadek może domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa?

Osoba, która została wezwana przez sąd na świadka może domagać się zwrotu wydatków poniesionych w związku z dojazdem na rozprawę. Na wniosek takiej osoby sąd zwróci jej należności.

Zdarza się, że na świadka w sprawie zostaje wezwana osoba, która mieszka w innej miejscowości, lub nawet na drugim krańcu Polski. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie sądownictwa należy zapewnić, aby takie osoby mogły dojechać na rozprawę bez szwanku dla własnej sytuacji materialnej.

Koszty stawiennictwa

Świadkowi, który stawił się przed sądem, przysługuje prawo domagania się zwrotu należności za dojazd i nocleg a także utraconych zarobków lub dochodów. Koszty dojazdu osoby oblicza się według takich zasad, jak przy ustalaniu należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Wedle tych samych zasad wylicza się też koszty noclegu i utrzymania w miejscu przesłuchania. Świadkowi przyznaje się również wynagrodzenie za utracony zarobek za każdy dzień udziału w czynnościach sądowych. Tę należność ustala się w wysokości przeciętnego dziennego dochodu osoby wezwanej.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

Czasami świadek, z powodu stanu zdrowia, nie jest w stanie sam dotrzeć do sądu i potrzebuje pomocy osoby towarzyszącej. W takiej sytuacji zwrot kosztów podróży i noclegu przysługuje także tej osobie.

Prawo domagania się zwrotu powyższych kosztów przysługuje świadkowi, który stawił się na wezwanie, nawet jeśli nie został przesłuchany.

Osoba, która zgłosiła się aby złożyć zeznania bez wezwania sądu, może także domagać się zwrotu kosztów, jeśli zostanie przesłuchana przez sąd.

Wniosek

Zwrot wydatków następuje na wniosek, który należy złożyć nie później niż w ciągu trzech dni po rozprawie. Świadek może również złożyć ustne żądanie zwrotu kosztów do protokołu rozprawy. Osoby, które nie zgłosiły żądania w terminie tracą prawo do przyznania im tych należności.

W każdym wypadku świadkowie powinni być pouczeni przez sąd o uprawnieniu do zwrotu kosztów stawiennictwa i o sposobach zgłoszenia wniosku.

Zobacz: Czy świadek może odmówić zeznań w procesie cywilnym?

Zwrot

Przyznaną należność świadek powinien uzyskać niezwłocznie. Jeżeli jednak będzie to niemożliwe, pieniądze przekazuje się przekazem pocztowym lub przelewem bankowym.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadkowi przyznaje się również wynagrodzenie za utracony zarobek za każdy dzień udziału w czynnościach sądowych.
Świadkowi przyznaje się również wynagrodzenie za utracony zarobek za każdy dzień udziału w czynnościach sądowych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama