reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Która ze stron ponosi koszty sądowe?

Która ze stron ponosi koszty sądowe?

Zasadą jest, iż w sprawach cywilnych strona, która przegrała ponosi koszty procesu, w związku z czym jest zobowiązana do zwrotu przeciwnikowi kosztów przez niego poniesionych.

Strona przegrywająca zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi tylko te poniesione koszty procesu, które były niezbędne do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony, np. koszty sądowe poniesione przez wygrywającego przeciwnika, koszty wynagrodzenia pełnomocnika. 


Umorzenie należności


Należności sądowe mogą być umorzone na wniosek dłużnika w części lub w całości, jeżeli dłużnik wykazał, że ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową
i wysokość dochodów nie jest w stanie ich uiścić, a ściągnięcie należności pociągnęłoby zbyt ciężkie skutki dla dłużnika lub jego rodziny.
Do wniosku dłużnik powinien dołączyć oświadczenie, o którym mowa. Inne możliwości to odroczenie albo rozłożenie na raty.

Tak więc decyzja w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty kosztów sądowych będzie uzależniona głównie od trudnej sytuacji majątkowej lub życiowej dłużnika.

Gdzie złożyć wniosek?


Wniosek taki wnosi się do prezesa sądu, który powinien był pobrać opłatę albo który tymczasowo pokrył wydatki, czyli faktycznie do sądu, który w tej konkretnej sprawie wydał orzeczenie.
Ściąganie kosztów sadowych
Nieuiszczenie kosztów sądowych w przypisanym terminie powoduje, że są one przymusowo ściągane w postępowaniu egzekucyjnym przez komornika sądowego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama