REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzić wniosek o zniesienie współwłasności?

W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej.
W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Współwłasność rzeczy może być zniesiona na mocy orzeczenia sądu. Wniosek o zniesienie współwłasności może wnieść każdy współwłaściciel.

DARMOWY WZÓR: Wniosek o zniesienie współwłasności

REKLAMA

Wniosek o zniesienie współwłasności składa się do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia rzeczy. Uprawnieni do złożenia takiego wniosku są przede wszystkim współwłaściciele, lecz również ich spadkobiercy, prokurator, czy nawet Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kto będzie uczestnikiem postępowania?

Zniesienie współwłasności odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Zgodnie z art. 511 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o wszczęcie postępowania powinien czynić zadość warunkom określonym dla pozwu, z tą zmianą, że zamiast pozwanego należy wskazać zainteresowanego w sprawie. Są to wszyscy czyich praw dotyczy wynik postępowania.

W przypadku współwłasności będą to oczywiście wszyscy współwłaściciele. Oprócz wskazać należy użytkowników, dzierżycieli.

Jak sporządzić wniosek

Poprawnie sporządzony wniosek powinien zawierać przede wszystkim oznaczenie wnioskodawcy, jak również pozostałych uczestników postępowania. Należy także oznaczyć wartość przedmiotu sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

REKLAMA

Nie jest przy tym konieczne określenie sposobu zniesienia współwłasności, gdyż jest to obowiązkiem sądu. Wnioskodawca może jednak wskazać proponowany sposób. Wniosek może zatem zawierać żądanie fizycznego podziału rzeczy, przyznania rzeczy określonemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych, jak również przez sprzedaż rzeczy objętej współwłasnością oraz podział uzyskanej sumy.

Przy podziale rzeczy wnioskodawca może również zgłosić swoją propozycję, która powinna być zamieszczona na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych.

Określenie rzeczy

Zgodnie z art. 617 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać dokładne określenie rzeczy, jak również przedstawiać dowody dotyczące prawa własności.

W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, jeżeli nieruchomość ma urządzoną takową księgę wieczystą lub zbiór dokumentów.

Pomocne mogą być również wypisy z ewidencji gruntów i budynków, czy nawet umowy przenoszące własność

Orzeczenie sądu

W trakcie prowadzonego postępowania sąd powinien nakłaniać uczestników do dokonania zgodnego podziału. Jeżeli tak się nie stanie sąd dokona fizycznego podziału rzeczy. Stanie się tak jedynie w przypadku, gdy taki podział okaże się możliwy oraz zgodny z prawem. W innej sytuacji sąd powinien albo przyznać rzecz jednemu z uczestników albo też zarządzić sprzedaż rzeczy.

DARMOWY WZÓR: Wniosek o zniesienie współwłasności

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA