reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Wielokrotne zawezwanie do próby ugodowej a przerwanie biegu przedawnienia

Wielokrotne zawezwanie do próby ugodowej a przerwanie biegu przedawnienia

„W jaki sposób przerwać bieg przedawnienia?” – słysząc takie pytanie z ust klienta większości prawników od razu przychodzi na myśl zawezwanie do próby ugodowej inicjujące pomiędzy spornymi stronami postępowanie pojednawcze (art. 184-186 k.p.c.). W praktyce jednak postępowanie takie rzadko kończy się ugodą, a wierzyciele wykorzystują je przede wszystkim do przerwania biegu przedawnienia.

Rozbieżność w orzecznictwie

Aktualnie ugruntowany jest pogląd, iż złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej (po spełnieniu pewnych wymogów) przerywa bieg przedawnienia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.).

Uzasadnione wątpliwości powstają jednak wówczas, gdy przedsiębiorca (wierzyciel) ponawia wnioski o zawezwanie dłużnika do próby ugodowej, nie decydując się jednak na wystąpienie z właściwym powództwem. W takim przypadku rodzi się pytanie, czy kolejne zawezwanie do próby ugodowej skutkuje przerwaniem biegu przedawnienia. Jak dotąd problem ten nie został w pełni rozstrzygnięty w orzecznictwie ani w nauce prawa. Na tle orzecznictwa sądów powszechnych można zaobserwować dwa – oczywiście przeciwstawne – poglądy.

Polecamy serwis: W sądzie

Zawezwanie do próby ugodowej – przerwanie biegu przedawnienia

Pogląd, którego zwolennicy opowiadają się za przerwaniem biegu przedawnienia bez względu na liczbę wszczętych postępowań pojednawczych, został zaprezentowany w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2013 roku (I ACa 74/13). W ocenie Sądu, wierzyciel ma prawo korzystać z kodeksowych instytucji prowadzących do przerwania biegu przedawnienia (zawezwania do próby ugodowej), nawet wówczas, gdy zdaje on sobie sprawę ze stanowiska swojego dłużnika odmawiającego zapłaty żądanego roszczenia, i nawet gdy miałoby to uniemożliwić choćby przez bardzo długi okres przedawnienie się jego roszczenia.

Sąd wyjaśnił dalej, że skoro żaden przepis procedury cywilnej nie zabrania wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej, a jej podjęcie nie musi prowadzić do zawarcia ugody, by wywołać wskazany skutek, to brak jest podstaw do przyjęcia, że wyłącznie pierwsze zawezwanie do próby ugodowej spowoduje przerwanie biegu przedawnienia w rozumieniu art. 123 §1 pkt l k.c.

Czy przed sądem można zawrzeć ugodę?

Wielokrotne zawezwanie do próby ugodowej jako nadużycie prawa

Pogląd ten zupełnie mnie nie przekonuje. Nie uwzględnia on aktualnej tendencji do nadmiernego wykorzystywania przez wierzycieli wspomnianego instrumentu prawnego. Wystąpienie z ponownym wnioskiem często stanowi element konkretnej taktyki procesowej, nie ma natomiast na celu realizacji roszczenia. W tego typu sytuacjach należałoby uznać takie zachowanie za nadużycie prawa i odmówić wierzycielowi ochrony.

Drugi pogląd: Zawezwanie do próby ugodowej nie przerywa biegu przedawnienia

Autor: Jacek Łubecki, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 28.08.2014

Ekspert:

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wielokrotne zawezwanie do próby ugodowej a przerwanie biegu przedawnienia/ fot. Fotolia
Wielokrotne zawezwanie do próby ugodowej a przerwanie biegu przedawnienia/ fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama