REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozew zbiorowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Pozew zbiorowy to instrument prawny pozwalający na walkę konsumenta z silnymi firmami w dochodzeniu swoich praw. W takim pozwie można domagać się spełnienia określonego świadczenia przez co najmniej 10 osób.

Postępowania grupowe przeciwko gigantom

Grupy poszkodowanych mogą pozwać zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Bez względu na wielkość i zasięg każdy bowiem podmiot powinien powinien postępować zgodnie z prawem.

Pozew w postępowaniu grupowym - formalności

Pozew w postępowaniu grupowy powinien spełniać warunki przewidziane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Pozew zbiorowy vademecum

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

REKLAMA

Mediacja w postępowaniu grupowym

Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.

Kaucja w postępowaniu grupowym

Sąd może zobowiązać powoda do wniesienia kaucji na żądanie pozwanego. Kaucja ta ma stanowić zabezpieczenie kosztów procesu.

Czym jest pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę. Pismo musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób.

Złożenie pozwu zbiorowego

Złożenie pozwu zbiorowego do sądu może wydawać się skomplikowaną czynnością. Podpowiadamy, co może sprawić poszkodowanym najwięcej problemów.

REKLAMA

Pozew zbiorowy w przypadku oszustwa internetowego

W przypadku oszustwa ze strony sklepu internetowego czy stron aukcyjnych poszkodowani mogą złożyć pozew zbiorowy.

Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy można wystosować przeciwko każdemu podmiotowi, niezależnie od rodzaju branży, jakiej jest przedstawicielem, jak również od jego pozycji, jaką zajmuje na rynku.

Pozwy zbiorowe - historia

Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.

Jakie są koszty postępowania grupowego?

Koszty postępowania grupowego rozkładają się na wszystkich członków grupy. Największym wydatkiem może okazać się opłacenie profesjonalnego pełnomocnika.

Postępowanie grupowe krok po kroku

Postępowanie grupowe może zostać wszczęte przez grupę co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Pierwszym krokiem jest złożenie zbiorowego pozwu.

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi jest szansą na wspólne przeciwstawienie się nielegalnym praktykom instytucji. Stroną procesu może stać się nawet kilka tysięcy poszkodowanych klientów.

Pozew grupowy przeciwko biuru podróży

Zbiorowy pozew przeciwko biurom podróży może złożyć co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Nie wszyscy muszą uczestniczyć w samym procesie przed sądem.

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Pozew zbiorowy przeciw nieuczciwemu deweloperowi może okazać się lepszym rozwiązaniem niż działanie w pojedynkę. W sądach toczą się już tego typu postępowania.

Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Pozew zbiorowy za zły stan dróg jest coraz popularniejszym sposobem dochodzenia swoich praw. Za pomocą powództw grupowych możemy też żądać odszkodowań związanych z nieodśnieżoną lub niewyremontowaną nawierzchnią.

Pozwy grupowe w Polsce

W ciągu dwóch lat funkcjonowanie pozwów grupowych w Polsce wiele było głośnych powództw wytaczanych przez konsumentów.

Wysokość odszkodowania w pozwie grupowym

W pozwie grupowym należy ujednolicić wysokość odszkodowania. Oznacza to, iż żądana kwota będzie jednakowa dla wszystkich członków grupy lub podgrupy.

Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

Stany Zjednoczone to ojczyzna pozwów zbiorowych. To właśnie tam do sądu wpływają rekordowe ilości takich powództw.

Pozew zbiorowy - dla kogo?

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez co najmniej 10 osób, dochodzących roszczeń jednego rodzaju. Dzięki niemu każdy konsument ma szansę na zwycięstwo z ogromnymi korporacjami.

Pozew zbiorowy – grupowe dochodzenie roszczeń.

Od lipca 2010 roku istnieje możliwość wytaczania powództwa zbiorowego, które ma na celu pomóc w wyrównaniu pola gry (sporu prawnego) między drobnymi podmiotami a – z założenia – „grubymi rybami”.

Jak złożyć pozew zbiorowy?

Grupa minimum 10 osób może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu grupowym. Pozwy zbiorowe będą wytaczane przede wszystkim w sprawach z zakresu prawa konsumentów.

Jak grupa poszkodowanych może złożyć pozew?

Od dnia 19 lipca 2010 roku co najmniej 10 podmiotów poszkodowanych w tej samej sprawie może wystąpić z roszczeniem w stosunku do jednego sprawcy szkody.

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

Co trzeba wiedzieć o pozwach zbiorowych

Pozwy wzajemne są bardzo popularne na Zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Tam zarzuca im się, że są korzystne głównie dla prawników, którzy inkasują spore kwoty za reprezentację uczestników. Ci ostatni uzyskują natomiast groszowe odszkodowania. Polski ustawodawca, aby uniknąć takiej sytuacji wprowadził obostrzenie – wynagrodzenie prawnika nie może przekroczyć 20 procent wartości pozwu.

Pozwy zbiorowe

Poszkodowani będą mogli razem występować przed sądem. Wniesienie pozwu zbiorowego ma ułatwić i usprawnić procedurę cywilną, która w tej chwili, nawet jeśli zdarzenie dotyczy grupy osób przewiduje dochodzenie swoich roszczeń  w odrębnych postępowaniach. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA