reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozew grupowy przeciwko biuru podróży

Pozew grupowy przeciwko biuru podróży

Zbiorowy pozew przeciwko biurom podróży może złożyć co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Nie wszyscy muszą uczestniczyć w samym procesie przed sądem.

W polskich mediach niejednokrotnie głośno było o nieuczciwych biurach podróży, z powodu których ich klienci tracili nie tylko pieniądze, lecz również oczekiwane przez cały rok wakacje. Ofiary takich sytuacji mogą teraz skutecznie dochodzić roszczeń - środkiem są pozwy zbiorowe.

Nieuczciwe biura podróży

Wielu z nierzetelnych usługodawców nie poniosło nigdy konsekwencji swych czynów, wzbogacając się na czyjejś szkodzie. Sytuacje takie mogły mieć miejsce z jednego prostego powodu - ich klienci rezygnowali z dochodzenia roszczeń, uznając, że mają niewielkie szanse na wygraną przed sądem, jak również obawiając się wysokich kosztów rozprawy, związanych z nią formalności, a także straty ogromnej ilości czasu. Bierność ta utwierdzała kolejne nieuczciwe biura w przekonaniu, że w razie niewywiązania się z umowy z klientem, nie poniosą żadnych konsekwencji. Nic więc dziwnego, że wraz z nastaniem sezonów wypoczynkowych w prasie i telewizji pojawiają się informacje o kolejnych oszukanych urlopowiczach.

Zobacz także: Wysokość odszkodowania w pozwie grupowym

Siła w grupie

Dzięki pozwom zbiorowym osoby, które padły ofiarami owych nieprofesjonalnych usługodawców, mogą skutecznie dochodzić swych praw, ubiegając się o zwrot poniesionych kosztów, jak również odszkodowania mające wynagrodzić stracone wakacje. Wycieczki mają to do siebie, iż uczestniczy w nich grupa ludzi - w razie niewywiązania się organizatora  z umowy, każdy z członków grupy staje się poszkodowanym. W takiej sytuacji wystosowanie pozwu zbiorowego będzie najlepszą drogą ku otrzymaniu zwrotu kosztów oraz odszkodowania. Opcja ta jest korzystniejsza od pozwu indywidualnego, gdyż opłata sądowa od osoby wyniesie tylko 2% wartości sporu, a nie 5%.

Pozew zbiorowy

Pozew zbiorowy może wystosować grupa co najmniej 10 poszkodowanych - ich zebranie nie powinno stanowić problemu, gdyż są oni zazwyczaj uczestnikami tego samego turnusu. Rozwiązanie to pozwoli najekonomiczniej oraz najłatwiej wejść na drogę postępowania sądowego, podczas którego w procesie nie będą musieli uczestniczyć wszyscy członkowie grupy, lecz tylko jej reprezentant. Reprezentant ten udzieli pełnomocnictwa adwokatowi bądź radcy prawnemu, który będzie przed sądem bronił praw oszukanych turystów.

Pozwy zbiorowe to najprostsza droga dochodzenia roszczeń przez ofiary nieuczciwych biur podróży.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta w turystyce

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama