REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Procedura rejestracji kandydata na Prezydenta

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów.
Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów.

REKLAMA

REKLAMA

Ekspresowe tempo w jakich będą przeprowadzone wybory prezydenckie oznacza, że bardzo trudno będzie spełnić wymagania stawiane przed kandydatami na Prezydenta RP.

Procedura zgłaszania kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach prezydenckich, jest ustalona w ustawie o wyborze Prezydenta RP. Zgodnie z art. 40 tejże ustawy kandydata na Prezydenta zgłasza co najmniej 100 tys. obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu.

REKLAMA

Samo zgłoszenie kandydata jest końcowym etapem rejestracji, poprzedzonym wcześniej przez założenie komitetu wyborczego oraz złożenie zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej o jego utworzeniu.

Do kiedy można zgłaszać kandydatów

Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów. W obecnej sytuacji, kiedy zgodnie z prawem wybory muszą się odbyć najpóźniej w 60 dni od wyznaczenia ich daty, oznacza to, iż komitety będą miały jedynie dwa tygodnie na uzbieranie wymaganej liczby podpisów.

Komitet wyborczy kandydata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze przed zebraniem wymaganej przez ustawę liczby podpisów wyborców oraz przed rejestracją kandydata konieczne jest powołanie komitetu wyborczego. Komitet ten jest uprawniony do rejestracji danego kandydata oraz prowadzenia kampanii na jego rzecz na zasadach wyłączności.

Komitet tworzy minimum 15 obywateli, zaś sam kandydat musi wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo w wyborach oraz na utworzenie komitetu wyborczego.

Zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu

Kolejny krokiem do rejestracji kandydata na Prezydenta, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu jego komitetu wyborczego. W tym celu niezbędne jest zebranie co najmniej 1000 podpisów obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Podpisy te stanowią część wymaganej liczby podpisów niezbędnych do rejestracji samego kandydata.

Zobacz również serwis: Konstytucja RP

REKLAMA

Jeżeli brak będzie wymaganej liczby podpisów PKW odmówi przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego danego kandydata. W sytuacji przyjęcia zawiadomienia decyzja będzie ogłoszona w Monitorze Polskim oraz w prasie o ogólnopolskim zasięgu.

Rejestracja kandydata na Prezydenta może być dokonana jedynie przez pełnomocnika jego komitetu wyborczego. W przypadku odmowy przyjęcia zawiadomienia przez PKW o utworzeniu komitetu, możliwe jest odwołanie do Sądu Najwyższego, który ostatecznie rozstrzyga sprawę.

Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA