reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie > Procedura rejestracji kandydata na Prezydenta

Procedura rejestracji kandydata na Prezydenta

Ekspresowe tempo w jakich będą przeprowadzone wybory prezydenckie oznacza, że bardzo trudno będzie spełnić wymagania stawiane przed kandydatami na Prezydenta RP.

Procedura zgłaszania kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach prezydenckich, jest ustalona w ustawie o wyborze Prezydenta RP. Zgodnie z art. 40 tejże ustawy kandydata na Prezydenta zgłasza co najmniej 100 tys. obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu.

Samo zgłoszenie kandydata jest końcowym etapem rejestracji, poprzedzonym wcześniej przez założenie komitetu wyborczego oraz złożenie zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej o jego utworzeniu.

Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów. W obecnej sytuacji, kiedy zgodnie z prawem wybory muszą się odbyć najpóźniej w 60 dni od wyznaczenia ich daty, oznacza to, iż komitety będą miały jedynie dwa tygodnie na uzbieranie wymaganej liczby podpisów.

Jeszcze przed zebraniem wymaganej przez ustawę liczby podpisów wyborców oraz przed rejestracją kandydata konieczne jest powołanie komitetu wyborczego. Komitet ten jest uprawniony do rejestracji danego kandydata oraz prowadzenia kampanii na jego rzecz na zasadach wyłączności.

Komitet tworzy minimum 15 obywateli, zaś sam kandydat musi wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo w wyborach oraz na utworzenie komitetu wyborczego.

Kolejny krokiem do rejestracji kandydata na Prezydenta, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu jego komitetu wyborczego. W tym celu niezbędne jest zebranie co najmniej 1000 podpisów obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Podpisy te stanowią część wymaganej liczby podpisów niezbędnych do rejestracji samego kandydata.

Zobacz również serwis: Konstytucja RP

Jeżeli brak będzie wymaganej liczby podpisów PKW odmówi przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego danego kandydata. W sytuacji przyjęcia zawiadomienia decyzja będzie ogłoszona w Monitorze Polskim oraz w prasie o ogólnopolskim zasięgu.

Rejestracja kandydata na Prezydenta może być dokonana jedynie przez pełnomocnika jego komitetu wyborczego. W przypadku odmowy przyjęcia zawiadomienia przez PKW o utworzeniu komitetu, możliwe jest odwołanie do Sądu Najwyższego, który ostatecznie rozstrzyga sprawę.

Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów.
Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama