| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia

Umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia

Artykuł kodeksu wykroczeń mówi o umieszczaniu ogłoszeń w miejscu nie dozwolonym. Jest to dość drobne wykroczenie, jednak to, że umieszczono je w kodeksie wykroczeń powinno uświadamiać nam, że stanowi to czyn, za który grożą sankcje karne.

Czego nie można umieszczać w miejscu niedozwolonym

Kodeks wykroczeń określa wprost wszystkie nośniki informacji, których umieszczenie w miejscu publicznym bez zgody zarządzającego tym miejscem jest karalne.

Są to: ogłoszenia, plakaty, afisze, ulotki, napisy lub rysunki.

Zobacz także: Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach

To z pozoru błahy czyn i wiele osób nie wie, że grozi nam za niego sankcja karna, jednak, powszechnie wiadomo, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas od jego przestrzegania.

Umieszczanie plakatów i ogłoszeń w miejscach nie dozwolonych może stać się bardzo uciążliwe. Jest to wykroczenie o charakterze przeciwporządkowym słusznie umieszczone w kodeksie wykroczeń.

Przepis ten pomaga zachować miejsca publiczne w należytym porządku. Należy wyjść z założenia, że skoro są do tego miejsca przeznaczone, gdzie umieszczone plakaty i reklamy nie będą nikomu przeszkadzały, to należy je umieszczać właśnie w tych miejscach. Nie powinno się tolerować i wyrażać zgody na szpecenie plakatami miejsc publicznych.

Problem dużych miast i miasteczek

Walorów estetycznych niektórych obiektów i murów nie powinny pomniejszać naklejane bez umiaru plakaty. Jeżeli dany obiekt należy do osoby prywatnej nie można umieszczać w jego obrębie plakatów itp. bez zgody właściciela. Mimo to na wielu murach spotkać można dziesiątki podobnych do siebie plakatów, których estetyka już po upływie kilku dni, nie wprawia w zachwyt. A wręcz przeciwnie: brudne, częściowo rozdarte, niekompletne i przeważnie nieaktualne już ogłoszenia oraz plakaty odstręczają swoim wyglądem przechodniów. Niestety wpisały się już one w krajobraz polskich miast i miasteczek.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Jaka grozi nam sankcja

W razie popełnienia takiego wykroczenia grozi nam kara ograniczenia wolności lub grzywna. Można też orzec przepadek przedmiotów, nawiązkę do 1500 zł lub obowiązek przywrócenia stanu faktycznego.

Podstawa prawna: art. 63a kodeksu wykroczeń.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks wykroczeń penalizuje umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia.
Kodeks wykroczeń penalizuje umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »