| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia

Umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia

Artykuł kodeksu wykroczeń mówi o umieszczaniu ogłoszeń w miejscu nie dozwolonym. Jest to dość drobne wykroczenie, jednak to, że umieszczono je w kodeksie wykroczeń powinno uświadamiać nam, że stanowi to czyn, za który grożą sankcje karne.

Czego nie można umieszczać w miejscu niedozwolonym

Kodeks wykroczeń określa wprost wszystkie nośniki informacji, których umieszczenie w miejscu publicznym bez zgody zarządzającego tym miejscem jest karalne.

Są to: ogłoszenia, plakaty, afisze, ulotki, napisy lub rysunki.

Zobacz także: Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach

To z pozoru błahy czyn i wiele osób nie wie, że grozi nam za niego sankcja karna, jednak, powszechnie wiadomo, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas od jego przestrzegania.

Umieszczanie plakatów i ogłoszeń w miejscach nie dozwolonych może stać się bardzo uciążliwe. Jest to wykroczenie o charakterze przeciwporządkowym słusznie umieszczone w kodeksie wykroczeń.

Przepis ten pomaga zachować miejsca publiczne w należytym porządku. Należy wyjść z założenia, że skoro są do tego miejsca przeznaczone, gdzie umieszczone plakaty i reklamy nie będą nikomu przeszkadzały, to należy je umieszczać właśnie w tych miejscach. Nie powinno się tolerować i wyrażać zgody na szpecenie plakatami miejsc publicznych.

Problem dużych miast i miasteczek

Walorów estetycznych niektórych obiektów i murów nie powinny pomniejszać naklejane bez umiaru plakaty. Jeżeli dany obiekt należy do osoby prywatnej nie można umieszczać w jego obrębie plakatów itp. bez zgody właściciela. Mimo to na wielu murach spotkać można dziesiątki podobnych do siebie plakatów, których estetyka już po upływie kilku dni, nie wprawia w zachwyt. A wręcz przeciwnie: brudne, częściowo rozdarte, niekompletne i przeważnie nieaktualne już ogłoszenia oraz plakaty odstręczają swoim wyglądem przechodniów. Niestety wpisały się już one w krajobraz polskich miast i miasteczek.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Jaka grozi nam sankcja

W razie popełnienia takiego wykroczenia grozi nam kara ograniczenia wolności lub grzywna. Można też orzec przepadek przedmiotów, nawiązkę do 1500 zł lub obowiązek przywrócenia stanu faktycznego.

Podstawa prawna: art. 63a kodeksu wykroczeń.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK