REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przez kierowców jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Problematyka odpowiedzialności sprawcy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest wielowątkowa i zależy od kilku czynników:

REKLAMA

  1. Zawartości alkoholu w organizmie sprawcy (wydychane powietrze, krew),
  2. Rodzaju prowadzonego pojazdu (pojazd mechaniczny lub pojazd niemechaniczny)m
  3. Miejsca prowadzenia pojazdu (w ruchu lądowym, czy np. w obrębie własnej posesji).

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony jako wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń) albo czyn zabroniony jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego). Zależy to od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy.

Zobacz także: Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Zawartość alkoholu w organizmie sprawcy

Wykrycie obecności alkoholu w organizmie sprawcy i określenie jego ilości stanowią znamiona wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń. Wykrycie obecności alkoholu we krwi może nastąpić na drodze:

1. Pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu (badanie wykonuje uprawniony do tego funkcjonariusz za pomocą podręcznego przyrządu). Należy pamiętać o tym, że, aby wynik z alkomatu stanowił wiarygodny dowód w sprawie, urządzenie musi spełniać określone kryteria, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • posiadać aktualne świadectwo legalizacji, czyli dokument potwierdzający, że został poddany badaniu technicznemu i dopuszczony do użytku na określony czas;
  • posiadać nienaruszone plomby, które wykluczają ewentualne ingerencje osób trzecich w wiarygodność dokonanego pomiaru.

2. Pomiaru stężenia alkoholu we krwi sprawcy (pobierana jest ona w oddziale szpitalnym i poddawana analizie laboratoryjnej przez uprawnione do tego osoby).

Kierujący pojazdem ma prawo odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krwi.

W prawie polskim wyróżnia się 2 poziomy stężenia alkoholu we krwi, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Jest to tzw. stan po spożyciu alkoholu, który w przypadku kierowania pojazdem jest wykroczeniem oraz stan nietrzeźwości, który w tym samym przypadku jest przestępstwem. Zależności te prezentuje poniższa tabela:

Stan nietrzeźwości

Stan po spożyciu

Stan nietrzeźwości

Zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza

od 0,0 mg do 0,09 mg

od 0,1 mg do 0,25 mg

przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Zawartość alkoholu we krwi

od 0,0 ‰ do 0,19 ‰

od 0,2 do 0,5 ‰

przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu

Wykroczenie

art. 87 kodeksu wykroczeń

Przestępstwo

art. 178a kodeksu karnego

Rodzaj prowadzonego pojazdu

REKLAMA

Pod pojęciem pojazdu należy rozumieć: urządzenie przystosowane do poruszania się na lądzie, w wodzie lub w powietrzu. Są to urządzenia nie tylko przeznaczone do przewozu osób lub rzeczy, ale również spełniające inne cele, takie, jak wykonywanie prac, np. koparka.

Tak zdefiniowane pojazdy dzielą się na mechaniczne, czyli wprawiane w ruch za pomocą silnika i niemechaniczne, takie jak deskorolka czy rower. Zasadniczo łagodniej traktuje się sprawców wykroczenia, którzy popełniają je za pomocą pojazdu niemechanicznego.

Zobacz także: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Miejsce prowadzenia pojazdu

Jednym z elementów warunkujących wykroczenie z przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń jest to, że kierujący pojazdem prowadził go w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

Najczęściej wątpliwości budzi następująca sytuacja: kiedy kierując pojazdem uczestniczę w ruchu lądowym, a kiedy nie.

Powszechnie przyjmuje się (m.in. Prawo o ruchu drogowym), że prowadząc pojazd po drodze publicznej uczestniczy się w ruchu lądowym. Twierdzenie to nie budzi wątpliwości.

REKLAMA

Natomiast w sytuacji, gdy pojazd jest prowadzony po drodze nie będącej drogą publiczną sprawca może również uczestniczyć w ruchu lądowym, pomimo „niepubliczności” tej drogi. Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej sprawie,uznając, że ruch lądowy obejmuje również np. tereny budowlane czy przemysłowe, lotniska itp., a więc wszystkie tereny, w obrębie których, odbywa się ruch pojazdów ogólny lub lokalny, np. parkingi przed marketami.

Tym samym ruch morski obejmuje nie tylko wody będące wodami ogólnodostępnymi (powszechnego dostępu i użytku, np. jeziora), ale również i te cieki wodne, które stanowią własność prywatną, bądź oddane są we władanie prywatne. Podsumowując: wszystkie wody, na których odbywa się ogólnie ruch pojazdów wodnych.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

Sprawca wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych ( od 50 zł do 5 000 zł), jeśli prowadził pojazd mechaniczny.

W przypadku, gdy był to pojazd inny niż mechaniczny sprawca podlega karze aresztu do 14 dni (od 5 do 14 dni) albo grzywny (od 20 do 5 000 zł).

Dodatkowo należy podkreślić, iż wobec sprawcy tego wykroczenia zawsze orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 kodeksu wykroczeń) jako środek karny. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat (wymierza się w miesiącach lub latach) i połączony jest z obowiązkiem zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonego pojazdu.

Należy podkreślić, że kodeks wykroczeń  nie wskazuje wprost, na jakie pojazdy ma być orzeczony zakaz prowadzenia, ale polityka karna nakazuje orzeczenie zakazu prowadzenia w stosunku do pojazdu, który sprawca prowadził w stanie po spożyciu. W odniesieniu do orzeczenia zakazu prowadzenia pozostałych kategorii pojazdów, jest to fakultatywna decyzja sądu. W związku z powyższym można spróbować przedstawić sądowi wniosek wraz z argumentacją i prośbą o to, aby tylko na część posiadanych przez sprawcę uprawnień został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

  Przez policję zostaje zatrzymany rolnik jadący w stanie po spożyciu alkoholu samochodem osobowym. Może on wnioskować o to, aby sąd orzekł tylko o zakazie prowadzenia przez niego samochodów osobowych, natomiast pozostawił mu prawo jazdy na traktor. Argumentem, na który może się powołać będzie używanie traktora jako narzędzia niezbędnego do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Podstawa prawna:

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA