reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Nawiązka jako środek karny

Nawiązka jako środek karny

Nawiązka jest środkiem karnym orzekanym przez sąd obok kary głównej na rzecz pokrzywdzonego w przypadkach szczególnych przewidzianych przez przepisy kodeksu wykroczeń, tj. sąd może ją orzec wówczas, gdy wyraźnie dany przepis tak stanowi. Orzekana jest ona z urzędu, a zatem nie jest konieczne zgłaszanie przez pokrzywdzonego wniosku o orzeczenie nawiązki.

Należy wskazać na to, że orzeczenie nawiązki może nastąpić w sytuacjach określonych w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia (na rzecz pokrzywdzonego) lub w sytuacjach określonych w innych ustawach szczególnych i wówczas może być ona również orzeczona na rzecz innych podmiotów.

Wg. art. 129 ustawy o ochronie przyrody - można orzec nawiązkę do wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej za określone w tej ustawie wykroczenia, np.naruszenie zakazów obowiązujących w parkach narodowych, czy rezerwatach przyrody (art. 127 pkt. 1 a,b wskazanej ustawy).

Orzeczenie nawiązki może być stosownie do treści danego przepisu albo fakultatywne albo obligatoryjne.

Obligatoryjnie jest ona orzekana w 3 przypadkach:

  • za wyrąb lub kradzież drewna z lasu (art. 120 § 3 kodeksu wykroczeń);
  • za uszkodzenie cudzego ogrodu warzywnego, owocowego lub kwiatowego, drzewa owocowego lub krzewu owocowego (art. 150 § 3 kodeksu wykroczeń);
  • za zaśmiecanie lub zanieczyszczanie lasu, gleby, wody (art. 162 § 2 kodeksu wykroczeń) . Nawiązka orzekana jest fakultatywnie w 11 przypadkach (np. w art. 123 § 3 za wykroczenie kradzieży ogrodowej.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o nawiązce?

Należy wskazać, że orzeczenie nawiązki jest tytułem egzekucyjnym, który może stanowić podstawę do prowadzenia ewentualnej egzekucji. Ponadto należy wskazać, że w przypadku, gdyby nawiązka nie pokrywała całej wyrządzonej szkody pokrzywdzony może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu cywilnym.

To samo będzie mogło mieć miejsce, jeżeli nawiązka z mocy przepisu orzekana będzie na rzecz innego podmiotu niż pokrzywdzony. Wynika to z faktu, iż nawiązka jest środkiem karnym, a nie odszkodowaniem w rozumieniu prawa cywilnego.

Jeżeli orzeczona nawiązka za uszkodzenie ogrodu wynosić będzie 1500 zł (taką maksymalnie nawiązkę przewiduje przepis art. 150 § 3 kodeksu wykroczeń), a pełna wartość uszkodzenia to 3000 zł, wtedy niewyrównana szkoda w postaci 1500 zł będzie mogła być dochodzona przez pokrzywdzonego w postępowaniu cywilnym.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawiązka jest środkiem karnym a nie odszkodowaniem.
Nawiązka jest środkiem karnym a nie odszkodowaniem.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama