reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Nawiązka jako środek karny

Nawiązka jako środek karny

Nawiązka jest środkiem karnym orzekanym przez sąd obok kary głównej na rzecz pokrzywdzonego w przypadkach szczególnych przewidzianych przez przepisy kodeksu wykroczeń, tj. sąd może ją orzec wówczas, gdy wyraźnie dany przepis tak stanowi. Orzekana jest ona z urzędu, a zatem nie jest konieczne zgłaszanie przez pokrzywdzonego wniosku o orzeczenie nawiązki.

Należy wskazać na to, że orzeczenie nawiązki może nastąpić w sytuacjach określonych w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia (na rzecz pokrzywdzonego) lub w sytuacjach określonych w innych ustawach szczególnych i wówczas może być ona również orzeczona na rzecz innych podmiotów.

Wg. art. 129 ustawy o ochronie przyrody - można orzec nawiązkę do wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej za określone w tej ustawie wykroczenia, np.naruszenie zakazów obowiązujących w parkach narodowych, czy rezerwatach przyrody (art. 127 pkt. 1 a,b wskazanej ustawy).

Orzeczenie nawiązki może być stosownie do treści danego przepisu albo fakultatywne albo obligatoryjne.

Obligatoryjnie jest ona orzekana w 3 przypadkach:

  • za wyrąb lub kradzież drewna z lasu (art. 120 § 3 kodeksu wykroczeń);
  • za uszkodzenie cudzego ogrodu warzywnego, owocowego lub kwiatowego, drzewa owocowego lub krzewu owocowego (art. 150 § 3 kodeksu wykroczeń);
  • za zaśmiecanie lub zanieczyszczanie lasu, gleby, wody (art. 162 § 2 kodeksu wykroczeń) . Nawiązka orzekana jest fakultatywnie w 11 przypadkach (np. w art. 123 § 3 za wykroczenie kradzieży ogrodowej.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o nawiązce?

Należy wskazać, że orzeczenie nawiązki jest tytułem egzekucyjnym, który może stanowić podstawę do prowadzenia ewentualnej egzekucji. Ponadto należy wskazać, że w przypadku, gdyby nawiązka nie pokrywała całej wyrządzonej szkody pokrzywdzony może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu cywilnym.

To samo będzie mogło mieć miejsce, jeżeli nawiązka z mocy przepisu orzekana będzie na rzecz innego podmiotu niż pokrzywdzony. Wynika to z faktu, iż nawiązka jest środkiem karnym, a nie odszkodowaniem w rozumieniu prawa cywilnego.

Jeżeli orzeczona nawiązka za uszkodzenie ogrodu wynosić będzie 1500 zł (taką maksymalnie nawiązkę przewiduje przepis art. 150 § 3 kodeksu wykroczeń), a pełna wartość uszkodzenia to 3000 zł, wtedy niewyrównana szkoda w postaci 1500 zł będzie mogła być dochodzona przez pokrzywdzonego w postępowaniu cywilnym.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawiązka jest środkiem karnym a nie odszkodowaniem.
Nawiązka jest środkiem karnym a nie odszkodowaniem.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama