reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Przywrócenie utraconego terminu

Przywrócenie utraconego terminu

Z uwagi na fakt występowania wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych w życiu, stronie może przydarzyć się to, iż upłynie jej termin na dokonanie danej czynności. Polskie prawo przewidując taką sytuację, ustala, iż można w ciągu 7 dni od ustania przyczyny niedotrzymania terminu złożyć tzw. wniosek o przywrócenie terminu.

Warunki złożenia wniosku o przywrócenie terminu

Wniosek o przywrócenie terminu przysługuje stronie przy utracie upływu zawitego. Nie dotyczy to terminów instrukcyjnych, ponieważ w ich przypadku można zawsze dokonać danej czynności z uwagi na brak sankcji za niedotrzymanie terminu.

Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych i musi być złożony w ciągu 7 dni od ustania danej przyczyny. Musi on zawierać usprawiedliwienie niedotrzymania terminu oraz dokonywać czynności, której dotyczy wniosek, tzn. przykładowo zawierać apelację lub zażalenie, które nie zostało wniesione w terminie.

Gdy Januszowi K. upłynie termin na wniesienie apelacji, ponieważ przebywał w szpitalu z powodu ciężkiej choroby, może on w ciągu 7 dni od opuszczenia szpitala złożyć wniosek o przywrócenie terminu, który musi zawierać też apelację.

Zobacz również: Terminy w postępowaniu wykroczeniowym

Przyczyny niezależne od strony

Do sytuacji, w których niedotrzymanie terminu nie było zawinione przez stronę można zaliczyć takie sytuacje jak: nagła choroba, udział w wypadku, pobyt w szpitalu, nieprzekazanie stronie pisma przez osobę, która się do tego zobowiązała w trybie doręczenia zastępczego itd.

Przyczyną niezależną od strony jest też jej działanie wskutek udzielonego jej błędnego pouczenia przez organ lub w sytuacji, gdy termin nie został zachowany z powodu błędu ustanowionego do sprawy fachowego pełnomocnika (strona nie może ponosić konsekwencji błędów stron fachowych).

Sposób procedowania z wnioskiem o przywrócenie terminu i jego skutki prawne

Wniosek o przywrócenie terminu kieruje się do organu, przed którym dana czynność miała być dokonana. W przypadku, gdyby nie odniósł się on pozytywnie do treści wniosku i nie uznał strony za usprawiedliwioną, można na jego decyzję złożyć zażalenie.

Wniosek o przywrócenie terminu z mocy prawa nie wstrzymuje wykonania danego orzeczenia, np. wyroku sądu pierwszej instancji niezaskarżonego w terminie, ale istnieje uprawnienie organów rozpoznających ten wniosek do wstrzymania wykonania tej czynności.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przywrócenie terminu następuje na wniosek zainteresowanego.
Przywrócenie terminu następuje na wniosek zainteresowanego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama