reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Uprawnienia Straży Miejskiej wobec kierowców

Uprawnienia Straży Miejskiej wobec kierowców

W 2011 roku Straż Miejska otrzymała nowe uprawnienia z zakresu ścigania wykroczeń drogowych. Po kilku miesiącach od zmian, przyszedł czas na pierwsze podsumowania. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli praca Straży Miejskiej jest pełna uchybień, liczba interwencji z zakresu bezpieczeństwa mieszkańców drastycznie spadła, Straż Miejska zajmuje się głównie wykrywaniem przewinień komunikacyjnych, co jest szybkim dochodem dla samorządu.

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje rozszerzony zakres wykroczeń, za które Strażnicy Miejscy i Gminni mogą nakładać mandaty karne. Większy zakres uprawnień miał za zadanie odciążyć przede wszystkim funkcjonariuszy Policji oraz sądy. Przed marcem 2011 roku, funkcjonariusz Straży Miejskiej, który złapał kierowcę na przekroczeniu prędkości mógł jedynie wysłać wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Niestety, od wejścia w życie nowych przepisów brakowało rozporządzeń wykonawczych do ustawy, co utrudniało pracę Strażnikom.

W dalszym ciągu brak rozporządzeń


Straż Miejska może używać do pomiaru prędkości fotoradarów. Dotyczy to jedynie dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, a nie dotyczy autostrad czy dróg ekspresowych. Każdorazowo muszę uzyskać zgodę na lokalizację radaru od policjantów z wydziału ruchu drogowego. Ponadto miejsce postawienia fotoradaru musi zostać specjalnie oznaczone. Aktualnie wciąż brakuje specjalnego rozporządzenia określającego wymogi oznakowania takiego miejsca. Konsternację wprowadza fakt, iż Ministerstwo Infrastruktury wydało nieuzasadnioną pod względem prawnym opinię, iż miejsca w których ustawione są fotoradary, mogą być oznakowane zgodnie z rozporządzeniem, które zostało wydane do uprzedniego stanu prawnego. Jest to nieuprawnione podejście, niestety Straż Miejska powołuje się na tą opinię, co wprowadza duże zamieszanie.

Zobacz: Forum Prawo drogowe


Szybki zysk


Przez polską prasę przetoczyła się seria artykułów o braku odpowiednich rozporządzeń dla Strażników Miejskich oraz o ich wysokiej aktywności w zakresie wykroczeń drogowych, co może być spowodowane względami ekonomicznymi. Efektem kontroli NIK z początku maja 2011 roku jest raport który stwierdza iż nowe kompetencje Straży Miejskiej realizowane są kosztem dbałości o porządek publiczny.

Zobacz: Nowe uprawnienia Straży Miejskiej


Negatywna opinia NIK

Powołane do zapewnienia spokoju, bezpieczeństwa i porządku publicznego straże miejskie, w ocenie NIK zamieniają się w straż drogową. 

Zobacz: Nowe rozporządzenie w sprawie dróg krajowych

W wielu gminach coraz mniej strażników wychodzi na patrole, a coraz więcej zajmuje się wystawianiem mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. NIK uważa, iż dzieje się to kosztem dbałości o porządek publiczny. Strażnicy powinni zajmować się przede wszystkim ochroną spokoju i porządku na terenie miast i gmin, patrolować osiedla, parki i place zabaw. Patrole te są jednak zdecydowanie zbyt rzadkie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama