REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasowanie punktów karnych kierowcom w 2024 roku. Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku?

Kiedy są kasowane punkty karne kierowcom w 2024 roku? Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku?
Kiedy są kasowane punkty karne kierowcom w 2024 roku? Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 17 września 2023 r. zlikwidowały zasadę, że punkty karne kierowców przyznane za wykroczenia drogowe kasują się po dwóch latach. Przywrócono zasadę, że punkty karne kasują się automatycznie po 1 roku. Ale cały czas są wątpliwości kogo obejmuje roczny termin kasowania punktów karnych. Wszystkich, czy tylko tych, którzy otrzymali te punkty od 17 września 2023 r.? Również w mediach, czy nawet na stronach niektórych ubezpieczycieli pojawiają się nierzetelne informacje na ten temat. Jak jest naprawdę?

MSWiA: Po jednym roku kasują się wszystkie punkty karne wpisane do ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Na to pytanie odpowiedział 8 marca 2024 r. Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiadając na zapytanie poselskie nr 347. Odpowiadając z upoważnienia ministra spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie jednego roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Ponadto, jeżeli w sprawie o naruszenie nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie jednego roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.

Co istotne, przedstawiciel MSWiA dodał, że „Wskazane wyżej unormowania dotyczą wszystkich punktów wpisanych do ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. W ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzone przez ustawodawcę rozwiązania w omawianym zakresie należy uznać za optymalne.”

REKLAMA

Ważne

Warto wskazać, że ww. nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z 2 grudnia 2021 r. została w omawianym zakresie zmieniona kolejną nowelizacją - z 26 maja 2023 r. Omawianej tematyki dotyczy też rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Wszystkie te akty prawne zostały wskazane w podstawie prawnej na końcu niniejszego artykułu.

Policja: 1 rok na usunięcie punktów karnych liczy się od daty uiszczenia grzywny lub uprawomocnienia rozstrzygnięcia 

REKLAMA

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji precyzował w komunikacie z września zeszłego roku, że punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, czy też mandatem karnym. 

Natomiast punkty przypisane za wykroczenie, za które nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego, usuwa się z ewidencji po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie. 

Zatem punkty karne są usuwane z ewidencji po upływie 1 roku od dnia zapłacenia grzywny,  a jeżeli należność z tytułu tej grzywny została umorzona, to ów 1 rok liczy się od daty wydania ostatecznego orzeczenia o jej umorzeniu.

Policja potwierdza, że w tym samym terminie usuwane są zarówno te otrzymane przed, jak i po 17 września 2023 roku.

Dopisywanie punktów. Punkty tymczasowe i ostateczne

Wydział Ruchu Drogowego KGP informuje, że wpis tymczasowy dokonuje się niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia. Wpisu ostatecznego dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym rozstrzygnięciem sądu lub mandatem karnym.

Zatem punkty karne są dopisane do ewidencji od dnia popełnienia wykroczenia. Natomiast w  przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, kierujący będzie posiadał na swoim „koncie” wpis tymczasowy, który stanie się ostatecznym w chwili, gdy sąd wyda prawomocny wyrok.

Zmniejszanie punktów karnych

Policja informuje także, że każdy kierowca nie częściej niż raz na 6 miesięcy, może zmniejszyć liczbę punktów o 6, przystępując do szkolenia organizowanego przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Ale ta możliwość nie dotyczy kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. 

Punkty karne są odejmowane po szkoleniu w kolejności, począwszy od wpisu z datą najwcześniejszą. Ale gdy przed rozpoczęciem szkolenia kierowca dopuścił się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24, to nie zostaną one odjęte od łącznej sumy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródła: 
Odpowiedź MSWiA z 8 marca 2024 r. na zapytanie poselskie nr 347.
Komunikat Wydział Ruchu Drogowego KGP z 28 września 2023 r.

Podstawa prawna: 
Ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2023 poz. 1123.
Ustawa z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2021 poz. 2328.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego - Dz. U. 2023 poz. 1897.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA