REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej [BADANIE]

Subskrybuj nas na Youtube
Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej [BADANIE]/Fot. Shutterstock
Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej [BADANIE]/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl dostrzega rozdźwięk między realnym znaczeniem ich pracy a jej powszechnym odbiorem.

Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej

Jak zauważają eksperci HR, pandemia koronawirusa podkreśliła znaczenie wielu specjalizacji kwalifikowanych jako praca fizyczna. Mimo to blisko 2 na 3 fachowców badanych przez Pracuj.pl uważa, że jest ona społecznie niedoceniana. Ponadto połowa respondentów uważa, że praca fizyczna jest ogółem ceniona mniej niż biurowa. Wśród różnych grup fachowców swoją sytuację zawodową najlepiej oceniają kierowcy i kurierzy, a także magazynierzy.

REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Według 63% fachowców praca fizyczna jest społecznie niedoceniana.
  • Według 61% badanych pandemia podkreśliła znaczenie pracy fizycznej.
  • Kierowcy najlepiej oceniają swoją sytuację w obliczu COVID-19.
  • Kierowcy i pracownicy produkcji są spokojni o dostępność nowej pracy.
  • Budowlańcy to grupa najczęściej zadowolona z obecnego wynagrodzenia.

Fachowcy sami o sobie

Praca fizyczna odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszej codzienności. Jej znaczenie łatwo zrozumieć, wyobrażając sobie współczesny świat bez istnienia np. budowlańców, kierowców zawodowych i kurierów, magazynierów, pracowników produkcji i operatorów maszyn. Mimo to zawody te muszą mierzyć się z wieloma krzywdzącymi stereotypami. Oddanie głosu fachowcom i przedstawienie ich perspektywy było jedną z głównych motywacji zespołu Pracuj.pl stojących za przygotowaniem raportu „Kariera okiem fachowca”.

Niedoceniona praca fizyczna

Zdecydowana większość pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl dostrzega rozdźwięk między realnym znaczeniem ich pracy a jej powszechnym odbiorem. Blisko 7 na 10 respondentów Pracuj.pl (68%) uważa, że praca fizyczna odgrywa ważną rolę w społeczeństwie, ale jest ona często niedostrzegana. Tylko o kilka procent respondentów mniej (63%) uważa, że praca fizyczna jest ogólnie niedoceniana przez większość osób.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 3

Pracuj.pl

REKLAMA

Tymczasem sami badani fachowcy zauważają, że w trakcie pandemii COVID-19 znaczenie specjalizacji związanych z pracą fizyczną wzrosło (61%). Można to było bardzo wyraźnie obserwować zarówno w przypadku rosnącego popytu na dostawców i kurierów, jak i np. popytu na pracę w magazynach, na halach produkcyjnych czy w budownictwie, zwłaszcza już po okresie najtrudniejszego lockdownu związanego z koronawirusem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć, że według respondentów w wielu wypadkach praca biurowa jest postrzegana jako bardziej wartościowa niż fizyczna. Ponad połowa badanych pracowników fizycznych twierdzi, że działania specjalistów (ang. white collars) są uważane za bardziej wartościowe niż te realizowane przez fachowców. Jednocześnie badania pokazują, że respondenci mają przekonanie o wartości własnych działań – tylko co piąty badany uważa, że praca fizyczna nie jest równie ważna co praca biurowa.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 2

Pracuj.pl

REKLAMA

Jak podkreśla Agnieszka Bieniak, Dyrektorka ds. HR w Grupie Pracuj statystyki dotyczące opinii fachowców o własnych specjalizacjach są uderzające i pokazują wyzwania wizerunkowe, z którymi muszą się mierzyć na co dzień miliony pracowników. Podkreślają także potrzebę budowania przez pracodawców u kandydatów i pracowników dumy z wykonywanej pracy.

"Minione kilkanaście miesięcy pandemii to dla nas wszystkich ważna lekcja tego, jak  wiele zależy w trudnych czasach od zadań wykonywanych przez przedstawicieli takich profesji jak np. magazynierzy, kurierzy kierowcy, budowlańcy czy pracownicy produkcji. To oczywiste, że dla fachowców przy wyborze pracy na pierwszym miejscu liczą się takie czynniki jak np. wynagrodzenie, gwarancja stabilnej pracy, wygoda w podróży do pracy. Jednak odpowiedzi badanych pokazują, że zbyt mało docenianym elementem jest budowa u pracowników przekonania o znaczeniu ich pracy i jej wpływie na rzeczywistość. W komunikacji z fachowcami warto podkreślać także ten aspekt zatrudnienia w konkretnej firmie. Oczywiście to tylko początek drogi. By faktycznie zmienić społeczny odbiór pracy fizycznej potrzebne jest o wiele więcej"

– komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Słodko-gorzki portret własny

Raport Pracuj.pl wskazuje na dość znaczący rozdźwięk w postrzeganiu własnej codzienności i samoocenie wyrażanej przez pracowników fizycznych. W przypadku większości stwierdzeń dotyczących tej dziedziny dostrzec można bowiem spory udział odpowiedzi neutralnych.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 5

Pracuj.pl

Zdecydowanie najczęściej badani uważali, że są specjalistami w swoimi zawodzie – z taką opinią zgadza się niemal połowa z nich (46,5%) – przeciwny był tylko co piąty respondent. Jednocześnie jednak już w przypadku pytania o satysfakcję z codziennej pracy liczba odpowiedzi twierdzących spada o kilka procent (39%) – najwięcej z respondentów przyjęło w tym wypadku postawę neutralną.

Pięć grup w obliczu COVID-19

W próbie badawczej przygotowanej na potrzeby raportu Pracuj.pl uwzględniono zmierzenie opinii pięciu kategorii zawodowych, takich jak: budownictwo, wykończenie, montaż; magazynowanie; produkcja i operatorzy maszyn; kierowcy, kurierzy i dostawcy; inne usługi. Ze względu na stosunkowo niską liczebność próby kierowców, kurierów i dostawców, dane dotyczące tej grupy przedstawione zostały wyłącznie do celów poglądowych.

Według badań ponad 4 na 10 badanych fachowców potwierdza, że ich sytuacja zawodowa pogorszyła się w trakcie pandemii COVID-19. Najczęściej z trudnościami mierzyli się pracownicy z kategorii budownictwo, wykończenia i montaż (53%). Nieco lepiej sytuacja wyglądała w wypadku innych usług (46%) oraz produkcji i operatorów maszyn (44%). Stosunkowo najrzadziej pogorszenie warunków raportowali magazynierzy, a także kierowcy zawodowi, kurierzy i dostawcy.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 4

Pracuj.pl

Powodem bardziej pozytywnych deklaracji tych grup może być oczywiście specyfika zmian związanych z COVID-19, gdy popyt na ich pracę napędzało rosnące błyskawicznie znaczenie rynku e-commerce i wspierających go usług. W wielu firmach oferujących przestrzenie czy usługi magazynowe, a także prowadzących usługi transportowe brakowało wręcz rąk do pracy, co napędzało w niektórych wypadkach rywalizację na lepsze warunki zatrudnienia.

Optymizm kierowców i… produkcji

Badacze zapytali fachowców o sytuację kadrową oraz warunki panujące w ich branżach. Według deklaracji badanych najlepsze możliwości znalezienia pracy mają kierowcy, kurierzy i dostawcy. Wśród nich 61% uważa, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę, 50% - że dobrzy fachowcy mogą przebierać w ofertach, a 40% - że w ich branży brakuje odpowiedniej ilości pracowników. Drugą grupą pod względem pewności swojej sytuacji na rynku są budowlańcy - 54% z badanych uważa, że łatwo znaleźliby nową pracę. Co interesujące, dopiero na trzecim miejscu znaleźli się magazynierzy (45%), mimo dużego pobudzenia rekrutacyjnego związanego z rozwojem branży e-commerce.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 6

Pracuj.pl

Budowlańcy zadowoleni, kierowcy otwarci

Tylko 29% respondentów badania deklarowało zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Grupą badanych, która najczęściej wyrażała taką opinię są budowlańcy – taką opinię wyraziło 41% z nich. Odsetek osób usatysfakcjonowanych z obecnych zarobków w przypadku kierowców, pracowników produkcji i osób świadczących inne usługi jest zbliżony do średniej dla wszystkich grup. Natomiast wyraźnie najmniejszym zadowoleniem cieszyli się magazynierzy (18%).

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 1

Pracuj.pl

Zadowolenie z własnych zarobków to jedno, ale otwartość w dzieleniu się nimi to już coś zupełnie innego. O swoich zarobkach innym osobom najchętniej mówią kierowcy (39%) – a za nimi znaleźli się przedstawiciele innych usług (37%) i budownictwa (35%). Jeszcze mniejszy odsetek gotowych do mówienia otwarcie o pensji znalazł się wśród pracowników produkcji (31%) i pracowników magazynów (27%).

W poszukiwaniu dobrych ofert

Choć wizerunek pracy fizycznej pozostawia w oczach fachowców wiele do życzenia, liczba ofert zatrudnienia dla tej grupy systematycznie rośnie. Według danych Pracuj.pl między styczniem i majem 2021 roku na portalu zamieszczono o 50% więcej ofert dla tej grupy niż w tym samym okresie rok wcześniej. W całym minionym roku rekrutacje kierowane do pracowników fizycznych stanowiły 13% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. Na łatwość aplikowania przez fachowców o pracę składają się m.in. dopasowane tagi i szablony ofert, możliwość aplikowania o pracę bez CV czy wsparcie opiekunów klienta dla pracodawców, ułatwiające tworzenie skutecznych ogłoszeń. 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA