REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej [BADANIE]

Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej [BADANIE]/Fot. Shutterstock
Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej [BADANIE]/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl dostrzega rozdźwięk między realnym znaczeniem ich pracy a jej powszechnym odbiorem.

Fachowcy o wizerunku pracy fizycznej

Jak zauważają eksperci HR, pandemia koronawirusa podkreśliła znaczenie wielu specjalizacji kwalifikowanych jako praca fizyczna. Mimo to blisko 2 na 3 fachowców badanych przez Pracuj.pl uważa, że jest ona społecznie niedoceniana. Ponadto połowa respondentów uważa, że praca fizyczna jest ogółem ceniona mniej niż biurowa. Wśród różnych grup fachowców swoją sytuację zawodową najlepiej oceniają kierowcy i kurierzy, a także magazynierzy.

REKLAMA

Najważniejsze informacje:

  • Według 63% fachowców praca fizyczna jest społecznie niedoceniana.
  • Według 61% badanych pandemia podkreśliła znaczenie pracy fizycznej.
  • Kierowcy najlepiej oceniają swoją sytuację w obliczu COVID-19.
  • Kierowcy i pracownicy produkcji są spokojni o dostępność nowej pracy.
  • Budowlańcy to grupa najczęściej zadowolona z obecnego wynagrodzenia.

Fachowcy sami o sobie

Praca fizyczna odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszej codzienności. Jej znaczenie łatwo zrozumieć, wyobrażając sobie współczesny świat bez istnienia np. budowlańców, kierowców zawodowych i kurierów, magazynierów, pracowników produkcji i operatorów maszyn. Mimo to zawody te muszą mierzyć się z wieloma krzywdzącymi stereotypami. Oddanie głosu fachowcom i przedstawienie ich perspektywy było jedną z głównych motywacji zespołu Pracuj.pl stojących za przygotowaniem raportu „Kariera okiem fachowca”.

Niedoceniona praca fizyczna

Zdecydowana większość pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl dostrzega rozdźwięk między realnym znaczeniem ich pracy a jej powszechnym odbiorem. Blisko 7 na 10 respondentów Pracuj.pl (68%) uważa, że praca fizyczna odgrywa ważną rolę w społeczeństwie, ale jest ona często niedostrzegana. Tylko o kilka procent respondentów mniej (63%) uważa, że praca fizyczna jest ogólnie niedoceniana przez większość osób.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 3

Pracuj.pl

REKLAMA

Tymczasem sami badani fachowcy zauważają, że w trakcie pandemii COVID-19 znaczenie specjalizacji związanych z pracą fizyczną wzrosło (61%). Można to było bardzo wyraźnie obserwować zarówno w przypadku rosnącego popytu na dostawców i kurierów, jak i np. popytu na pracę w magazynach, na halach produkcyjnych czy w budownictwie, zwłaszcza już po okresie najtrudniejszego lockdownu związanego z koronawirusem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć, że według respondentów w wielu wypadkach praca biurowa jest postrzegana jako bardziej wartościowa niż fizyczna. Ponad połowa badanych pracowników fizycznych twierdzi, że działania specjalistów (ang. white collars) są uważane za bardziej wartościowe niż te realizowane przez fachowców. Jednocześnie badania pokazują, że respondenci mają przekonanie o wartości własnych działań – tylko co piąty badany uważa, że praca fizyczna nie jest równie ważna co praca biurowa.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 2

Pracuj.pl

REKLAMA

Jak podkreśla Agnieszka Bieniak, Dyrektorka ds. HR w Grupie Pracuj statystyki dotyczące opinii fachowców o własnych specjalizacjach są uderzające i pokazują wyzwania wizerunkowe, z którymi muszą się mierzyć na co dzień miliony pracowników. Podkreślają także potrzebę budowania przez pracodawców u kandydatów i pracowników dumy z wykonywanej pracy.

"Minione kilkanaście miesięcy pandemii to dla nas wszystkich ważna lekcja tego, jak  wiele zależy w trudnych czasach od zadań wykonywanych przez przedstawicieli takich profesji jak np. magazynierzy, kurierzy kierowcy, budowlańcy czy pracownicy produkcji. To oczywiste, że dla fachowców przy wyborze pracy na pierwszym miejscu liczą się takie czynniki jak np. wynagrodzenie, gwarancja stabilnej pracy, wygoda w podróży do pracy. Jednak odpowiedzi badanych pokazują, że zbyt mało docenianym elementem jest budowa u pracowników przekonania o znaczeniu ich pracy i jej wpływie na rzeczywistość. W komunikacji z fachowcami warto podkreślać także ten aspekt zatrudnienia w konkretnej firmie. Oczywiście to tylko początek drogi. By faktycznie zmienić społeczny odbiór pracy fizycznej potrzebne jest o wiele więcej"

– komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Słodko-gorzki portret własny

Raport Pracuj.pl wskazuje na dość znaczący rozdźwięk w postrzeganiu własnej codzienności i samoocenie wyrażanej przez pracowników fizycznych. W przypadku większości stwierdzeń dotyczących tej dziedziny dostrzec można bowiem spory udział odpowiedzi neutralnych.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 5

Pracuj.pl

Zdecydowanie najczęściej badani uważali, że są specjalistami w swoimi zawodzie – z taką opinią zgadza się niemal połowa z nich (46,5%) – przeciwny był tylko co piąty respondent. Jednocześnie jednak już w przypadku pytania o satysfakcję z codziennej pracy liczba odpowiedzi twierdzących spada o kilka procent (39%) – najwięcej z respondentów przyjęło w tym wypadku postawę neutralną.

Pięć grup w obliczu COVID-19

W próbie badawczej przygotowanej na potrzeby raportu Pracuj.pl uwzględniono zmierzenie opinii pięciu kategorii zawodowych, takich jak: budownictwo, wykończenie, montaż; magazynowanie; produkcja i operatorzy maszyn; kierowcy, kurierzy i dostawcy; inne usługi. Ze względu na stosunkowo niską liczebność próby kierowców, kurierów i dostawców, dane dotyczące tej grupy przedstawione zostały wyłącznie do celów poglądowych.

Według badań ponad 4 na 10 badanych fachowców potwierdza, że ich sytuacja zawodowa pogorszyła się w trakcie pandemii COVID-19. Najczęściej z trudnościami mierzyli się pracownicy z kategorii budownictwo, wykończenia i montaż (53%). Nieco lepiej sytuacja wyglądała w wypadku innych usług (46%) oraz produkcji i operatorów maszyn (44%). Stosunkowo najrzadziej pogorszenie warunków raportowali magazynierzy, a także kierowcy zawodowi, kurierzy i dostawcy.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 4

Pracuj.pl

Powodem bardziej pozytywnych deklaracji tych grup może być oczywiście specyfika zmian związanych z COVID-19, gdy popyt na ich pracę napędzało rosnące błyskawicznie znaczenie rynku e-commerce i wspierających go usług. W wielu firmach oferujących przestrzenie czy usługi magazynowe, a także prowadzących usługi transportowe brakowało wręcz rąk do pracy, co napędzało w niektórych wypadkach rywalizację na lepsze warunki zatrudnienia.

Optymizm kierowców i… produkcji

Badacze zapytali fachowców o sytuację kadrową oraz warunki panujące w ich branżach. Według deklaracji badanych najlepsze możliwości znalezienia pracy mają kierowcy, kurierzy i dostawcy. Wśród nich 61% uważa, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę, 50% - że dobrzy fachowcy mogą przebierać w ofertach, a 40% - że w ich branży brakuje odpowiedniej ilości pracowników. Drugą grupą pod względem pewności swojej sytuacji na rynku są budowlańcy - 54% z badanych uważa, że łatwo znaleźliby nową pracę. Co interesujące, dopiero na trzecim miejscu znaleźli się magazynierzy (45%), mimo dużego pobudzenia rekrutacyjnego związanego z rozwojem branży e-commerce.

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 6

Pracuj.pl

Budowlańcy zadowoleni, kierowcy otwarci

Tylko 29% respondentów badania deklarowało zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Grupą badanych, która najczęściej wyrażała taką opinię są budowlańcy – taką opinię wyraziło 41% z nich. Odsetek osób usatysfakcjonowanych z obecnych zarobków w przypadku kierowców, pracowników produkcji i osób świadczących inne usługi jest zbliżony do średniej dla wszystkich grup. Natomiast wyraźnie najmniejszym zadowoleniem cieszyli się magazynierzy (18%).

Kariera okiem fachowca Raport Pracuj.pl 1

Pracuj.pl

Zadowolenie z własnych zarobków to jedno, ale otwartość w dzieleniu się nimi to już coś zupełnie innego. O swoich zarobkach innym osobom najchętniej mówią kierowcy (39%) – a za nimi znaleźli się przedstawiciele innych usług (37%) i budownictwa (35%). Jeszcze mniejszy odsetek gotowych do mówienia otwarcie o pensji znalazł się wśród pracowników produkcji (31%) i pracowników magazynów (27%).

W poszukiwaniu dobrych ofert

Choć wizerunek pracy fizycznej pozostawia w oczach fachowców wiele do życzenia, liczba ofert zatrudnienia dla tej grupy systematycznie rośnie. Według danych Pracuj.pl między styczniem i majem 2021 roku na portalu zamieszczono o 50% więcej ofert dla tej grupy niż w tym samym okresie rok wcześniej. W całym minionym roku rekrutacje kierowane do pracowników fizycznych stanowiły 13% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. Na łatwość aplikowania przez fachowców o pracę składają się m.in. dopasowane tagi i szablony ofert, możliwość aplikowania o pracę bez CV czy wsparcie opiekunów klienta dla pracodawców, ułatwiające tworzenie skutecznych ogłoszeń. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto dostanie świadczenie alimentacyjne z wyrównaniem od 1 października 2024 r.? [PRZYKŁAD]

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Nowe przepisy oznaczają podwyżkę maksymalnej kwoty świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Teraz takie świadczenia przysługują osobom uprawnionym w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Po zmianach kwota ta wzrośnie do 1000 zł.

Świadczenie wspierające pozbawi ulgi podatkowej? Ministerstwo Finansów chce zmiany przepisów

Ministerstwo Finansów zapowiada zmianę przepisów, aby do dochodu osoby z niepełnosprawnością dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej nie było wliczane świadczenie wspierające. Na problem zwróciło uwagę Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czasowe zawieszenie prawa do azylu, dodatkowe przesłanki do pozbawienia statusu uchodźcy. MSWiA pracuje nad projektem

Czasowe zawieszenie prawa do azylu, dodatkowe przesłanki do pozbawienia statusu uchodźcy. Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

WIBOR będzie zlikwidowany. Jest decyzja: zastąpi go WIRF- m.in. w umowach kredytowych. Od kiedy?

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRF- jako docelowy wskaźnik referencyjny, który ma zastąpić WIBOR - podano w komunikacie KS NGR. Finalna nazwa wskaźnika zostanie ustalona w toku dalszych prac. Decyzja KS NGR była spójna z przeważającymi opiniami uczestników rynku wyrażonymi w ramach dodatkowej tury konsultacji publicznych.

REKLAMA

Ile procent podwyżki dla nauczycieli? Wciąż nie wiadomo, ale kwota bazowa wskazuje na to, że obiecanych pieniędzy nie będzie

Jaką podwyżkę dostaną nauczyciele w 2025 roku? Pewności jeszcze nie ma, ale z przyjętej przez Sejm ustawy budżetowej na 2025 rok wynika, że będzie ona niższa, niż zapowiadano. Jednak związki zawodowe przypominają, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego z 215,84 zł do 348,30 zł. Dzięki dodatkowi pielęgnacyjnemu. Nie udało się [Senat]

1,5 roku trwała dyskusja w Senacie o zrównaniu zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego. Autor pomysłu wycofał się z niego. Dlaczego w ogóle zastanawiano się nad tym? Chodzi o to, że zasiłek pielęgnacyjny nie jest automatycznie waloryzowany – inaczej jest z dodatkiem pielęgnacyjnym. Zasiłek pielęgnacyjny od 2019 roku ma wartość 215,84 zł. I także na 2025 r. nie został podniesiony. Otrzymuje ten zasiłek milion osób.

WIBOR pod ostrzałem: Czy grozi nam destabilizacja polskiego rynku finansowego?

Podważanie WIBOR jest destrukcyjne. Rada Przedsiębiorczości wyraziła zaniepokojenie działaniami, które podważają wiarygodność wskaźnika referencyjnego WIBOR. Jest on kluczowy dla funkcjonowania polskiego rynku finansowego i gospodarki, stanowiąc podstawę oprocentowania kredytów oraz wyceny wielu instrumentów finansowych o łącznej wartości około 9 bilionów złotych. Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami destabilizacji.

Już od 1 stycznia 2025 r. pracodawcy mogą spodziewać się kary za brak procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa

Wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa dla sygnalistów powinni posiadać pracodawcy, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. Sankcje za jej brak grożą od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Ci rodzice będą musieli oddać do ZUS nawet 3000 złotych. W grudniu wysłano decyzje. Ale czy wiesz, do kogo i dlaczego?

Decyzja o konieczności zwrotu 3000 złotych może być w grudniu niemiłą niespodzianką. Dlaczego niektórzy rodzice ją dostaną? Bo nie zapoznali się z zasadami wsparcia lub liczyli na nieuwagę ZUS. Tymczasem w grudniu rozpoczęła się wysyłka decyzji.

BHP: Aktualizacja normy EN ISO 20345:2011 dla obuwia bezpiecznego

Od 11 listopada 2024 r. wszystkie buty muszą być certyfikowane zgodnie z nową wersją normy w zakresie obuwia bezpiecznego EN ISO 20345:2022. Zmiany dotyczą m.in. wymagań antypoślizgowych, odporności na perforację i wodoodporności.

REKLAMA