reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Poziom wynagrodzeń w pierwszej połowie 2018 roku

Poziom wynagrodzeń w pierwszej połowie 2018 roku

Według ekspertów rynku pracy wzrost poziomu wynagrodzeń w 2018 roku spowodowany jest m.in. niskim bezrobociem a także naciskiem na firmy na zwiększanie płac dla pracowników. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Definicja wynagrodzenia

Na początek należy wyjaśnić, czym jest wynagrodzenie. Główny Urząd Statystyczny definiuje wynagrodzenie jako „wypłaty pieniężne wypłacane pracownikom lub innym osobom fizycznym, stanowiące wydatki ponoszone przez pracodawców na opłacenie wykonywanej pracy, niezależnie od źródeł ich finansowania oraz bez względu na podstawę stosunku pracy bądź innego stosunku prawnego lub czynności prawnej, na podstawie których jest świadczona praca lub pełniona służba.”

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Ile wynosi obecnie minimalne wynagrodzenie?

Jeżeli chodzi o minimalną stawkę godzinową, to wynosi ona 13,70 zł brutto za godzinę (przed 1 stycznia 2018 roku kwota ta wynosiła 13 zł brutto). Przeliczając obecną stawkę minimalną na godzinę netto to wynosi ona 9,74 zł. Dotyczy to osób, które pracują na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Natomiast minimalne wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę wynosi 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto.

Zobacz również: "Najniższa krajowa" w 2019 r. - rząd proponuje podwyżkę płacy minimalnej

Jak przedstawiała się sytuacja od stycznia do maja 2018 roku?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4848 zł. Gdy popatrzymy na przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorach gospodarki, to możemy zauważyć, że najwyższe wynagrodzenie występuje w sektorze informacji i komunikacji (8346 zł),natomiast najniższe jest w sektorze administrowania i działalności wspierającej (3388 zł). Patrząc na mapę Polski widzimy, że w styczniu 2018 roku najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw występowało w województwie mazowieckim (5552 zł), a najniższe wystąpiło w województwie świętokrzyskim (3826 zł).

W lutym 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4600 zł. Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było w sektorze informacji i komunikacji (8379 zł). Najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto występowało w sektorze administrowania i działalności wspierającej (3342 zł). Województwem, w którym najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw ponownie wystąpiło w województwie mazowieckim (5573 zł), natomiast najniższe w województwie warmińsko-mazurskim (3664 zł).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama