Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne?

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne? /fot. Fotolia
Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Zgodnie z umowami o pracę, otrzymują oni pensję w wysokości 9 zł za godzinę. Czy ustalając tym pracow­nikom dodatek za godziny nadliczbowe powinniśmy brać pod uwagę stawkę godzinową wynikającą z umowy o pracę, czy obowiązujące minimalne wynagrodzenie? Pracownicy nie otrzymują bowiem minimalnego wynagrodzenia i wypłacamy im wyrównanie do minimalnej kwoty wynagrodzenia.

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych powinni Państwo obliczyć od wynagrodzenia wynikają­cego z umowy o pracę.

REKLAMA

Wynagrodzenie Państwa pracowników zostało określone w stawce godzinowej. Oznacza to, że do­datek za pracę w godzinach nadliczbowych powinien być obliczony na podstawie tego wynagrodzenia. Gdyby bowiem intencją ustawodawcy było zapewnienie pracownikowi dodatku za nadgodziny ustalane­go od minimalnej płacy, uregulowałby tę kwestię w przepisach Kodeksu pracy, tak jak np. wynagrodzenie za niezawiniony przez pracownika przestój. Wynagrodzenie za przestój również jest obliczane ze stawki osobistego zaszeregowania - miesięcznego lub godzinowego, ale w każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). O ile w tym przypadku mamy do czynienia z wynagrodzeniem i jest to uzasadnione, aby pracownik nie stracił na pensji, skoro nie pracował z przyczyn dotyczących pracodawcy, o tyle przy nadgodzinach cho­dzi o dodatek, a nie o wynagrodzenie. Normalne wynagrodzenie jest natomiast należne za pracę w godzi­nach nadliczbowych i nie może być ono niższe niż minimalna płaca.

Zobacz serwis: Zarobki

Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wynagrodzenia do mi­nimalnego wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wyna­grodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godzi­nę pracy. Należy je wypłacać w terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy wypłacać w przyjętym terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obej­muje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką go­dzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania obejmuje tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, ewentu­alnie z dodatkiem funkcyjnym (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).

Zobacz serwis: Godziny nadliczbowe

W listopadzie 2014 r. Wojciech G. wypracował 10 godzin nadliczbowych dobowych. Ponieważ pracownik nie odebrał czasu wolnego z tego tytułu, przysługuje mu rekompensata pieniężna z 50% dodatkiem. Wojciech G. jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 9 zł. W listopadzie 2014 r. powinien prze­pracować 144 godziny. Za godziny nadliczbowe pracownikowi przysługują:

 • wynagrodzenie: 9 zł x 10 godzin = 90 zł,

  należy sprawdzić, czy pracownikowi przysługuje wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia, tj.: 1680 zł : 144 godziny = 11,67 zł (stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia), stawka pracownika jest niższa, należy więc wypłacić wyrównanie, tj.: 11,67 zł - 9 zł = 2,67 zł; 2,67 zł x 10 godz. = 26,70 zł;

 • dodatek: 9 zł x 50% = 4,50 zł; 4,50 zł x 10 godz. = 45 zł.
 • Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje łącznie 161,70 zł (90 zł + 26,70 zł + 45 zł).

Podstawa prawna:

 • art. 81 § 1, art. 1511 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
 • art. 6-7 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 1314

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

  We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

  Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

  Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  REKLAMA

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie

  REKLAMA

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA