REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne?

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne? /fot. Fotolia
Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Zgodnie z umowami o pracę, otrzymują oni pensję w wysokości 9 zł za godzinę. Czy ustalając tym pracow­nikom dodatek za godziny nadliczbowe powinniśmy brać pod uwagę stawkę godzinową wynikającą z umowy o pracę, czy obowiązujące minimalne wynagrodzenie? Pracownicy nie otrzymują bowiem minimalnego wynagrodzenia i wypłacamy im wyrównanie do minimalnej kwoty wynagrodzenia.

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych powinni Państwo obliczyć od wynagrodzenia wynikają­cego z umowy o pracę.

REKLAMA

Wynagrodzenie Państwa pracowników zostało określone w stawce godzinowej. Oznacza to, że do­datek za pracę w godzinach nadliczbowych powinien być obliczony na podstawie tego wynagrodzenia. Gdyby bowiem intencją ustawodawcy było zapewnienie pracownikowi dodatku za nadgodziny ustalane­go od minimalnej płacy, uregulowałby tę kwestię w przepisach Kodeksu pracy, tak jak np. wynagrodzenie za niezawiniony przez pracownika przestój. Wynagrodzenie za przestój również jest obliczane ze stawki osobistego zaszeregowania - miesięcznego lub godzinowego, ale w każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). O ile w tym przypadku mamy do czynienia z wynagrodzeniem i jest to uzasadnione, aby pracownik nie stracił na pensji, skoro nie pracował z przyczyn dotyczących pracodawcy, o tyle przy nadgodzinach cho­dzi o dodatek, a nie o wynagrodzenie. Normalne wynagrodzenie jest natomiast należne za pracę w godzi­nach nadliczbowych i nie może być ono niższe niż minimalna płaca.

Zobacz serwis: Zarobki

Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wynagrodzenia do mi­nimalnego wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wyna­grodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godzi­nę pracy. Należy je wypłacać w terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy wypłacać w przyjętym terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obej­muje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką go­dzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania obejmuje tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, ewentu­alnie z dodatkiem funkcyjnym (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).

Zobacz serwis: Godziny nadliczbowe

W listopadzie 2014 r. Wojciech G. wypracował 10 godzin nadliczbowych dobowych. Ponieważ pracownik nie odebrał czasu wolnego z tego tytułu, przysługuje mu rekompensata pieniężna z 50% dodatkiem. Wojciech G. jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 9 zł. W listopadzie 2014 r. powinien prze­pracować 144 godziny. Za godziny nadliczbowe pracownikowi przysługują:

  • wynagrodzenie: 9 zł x 10 godzin = 90 zł,

    należy sprawdzić, czy pracownikowi przysługuje wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia, tj.: 1680 zł : 144 godziny = 11,67 zł (stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia), stawka pracownika jest niższa, należy więc wypłacić wyrównanie, tj.: 11,67 zł - 9 zł = 2,67 zł; 2,67 zł x 10 godz. = 26,70 zł;

  • dodatek: 9 zł x 50% = 4,50 zł; 4,50 zł x 10 godz. = 45 zł.
  • Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje łącznie 161,70 zł (90 zł + 26,70 zł + 45 zł).

Podstawa prawna:

  • art. 81 § 1, art. 1511 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
  • art. 6-7 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 1314

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA