Kategorie

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne?

Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne? /fot. Fotolia
Od jakiej podstawy obliczyć dodatek za nadgodziny, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne? /fot. Fotolia
Fotolia
Zatrudniamy pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Zgodnie z umowami o pracę, otrzymują oni pensję w wysokości 9 zł za godzinę. Czy ustalając tym pracow­nikom dodatek za godziny nadliczbowe powinniśmy brać pod uwagę stawkę godzinową wynikającą z umowy o pracę, czy obowiązujące minimalne wynagrodzenie? Pracownicy nie otrzymują bowiem minimalnego wynagrodzenia i wypłacamy im wyrównanie do minimalnej kwoty wynagrodzenia.

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych powinni Państwo obliczyć od wynagrodzenia wynikają­cego z umowy o pracę.

Wynagrodzenie Państwa pracowników zostało określone w stawce godzinowej. Oznacza to, że do­datek za pracę w godzinach nadliczbowych powinien być obliczony na podstawie tego wynagrodzenia. Gdyby bowiem intencją ustawodawcy było zapewnienie pracownikowi dodatku za nadgodziny ustalane­go od minimalnej płacy, uregulowałby tę kwestię w przepisach Kodeksu pracy, tak jak np. wynagrodzenie za niezawiniony przez pracownika przestój. Wynagrodzenie za przestój również jest obliczane ze stawki osobistego zaszeregowania - miesięcznego lub godzinowego, ale w każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). O ile w tym przypadku mamy do czynienia z wynagrodzeniem i jest to uzasadnione, aby pracownik nie stracił na pensji, skoro nie pracował z przyczyn dotyczących pracodawcy, o tyle przy nadgodzinach cho­dzi o dodatek, a nie o wynagrodzenie. Normalne wynagrodzenie jest natomiast należne za pracę w godzi­nach nadliczbowych i nie może być ono niższe niż minimalna płaca.

Zobacz serwis: Zarobki

Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wynagrodzenia do mi­nimalnego wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wyna­grodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godzi­nę pracy. Należy je wypłacać w terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia należy wypłacać w przyjętym terminie płatności wynagrodzenia za dany miesiąc.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obej­muje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką go­dzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania obejmuje tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, ewentu­alnie z dodatkiem funkcyjnym (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).

Zobacz serwis: Godziny nadliczbowe

W listopadzie 2014 r. Wojciech G. wypracował 10 godzin nadliczbowych dobowych. Ponieważ pracownik nie odebrał czasu wolnego z tego tytułu, przysługuje mu rekompensata pieniężna z 50% dodatkiem. Wojciech G. jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 9 zł. W listopadzie 2014 r. powinien prze­pracować 144 godziny. Za godziny nadliczbowe pracownikowi przysługują:

 • wynagrodzenie: 9 zł x 10 godzin = 90 zł,

  należy sprawdzić, czy pracownikowi przysługuje wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia, tj.: 1680 zł : 144 godziny = 11,67 zł (stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia), stawka pracownika jest niższa, należy więc wypłacić wyrównanie, tj.: 11,67 zł - 9 zł = 2,67 zł; 2,67 zł x 10 godz. = 26,70 zł;

 • dodatek: 9 zł x 50% = 4,50 zł; 4,50 zł x 10 godz. = 45 zł.
 • Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje łącznie 161,70 zł (90 zł + 26,70 zł + 45 zł).

Podstawa prawna:

 • art. 81 § 1, art. 1511 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
 • art. 6-7 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 1314

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.