REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy do wynagrodzenia urlopowego pracownika należy wliczać premie?

Czy do wynagrodzenia urlopowego pracownika należy wliczać premie? /fot. Fotolia
Czy do wynagrodzenia urlopowego pracownika należy wliczać premie? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się z pensji zasadniczej w wysokości 1700 zł, premii zależnej od wyników pracy w wysokości 10-30% wynagrodzenia zasadniczego i premii kwartalnej w wysokości 600 zł. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od ponie­działku do piątku. Z urlopu korzystał od 20 do 27 czerwca 2014 r. (6 dni). W maju otrzymał premię w wysokości 30%, w kwietniu 20% i w marcu 20% wynagrodzenia. Czy do wynagrodzenia urlopowego wliczyć premie pracownika?

To, czy premia zostanie wliczona do podstawy wynagrodzenia urlopowego, zależy przede wszystkim od jej charakteru. Premia może występować jako dodatkowy składnik wynagrodzenia o charakterze sta­łym. Może być również świadczeniem niestałym - kiedy uzyskanie premii zależy od spełnienia w danym okresie warunków określonych w regulaminie premiowania.

REKLAMA

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem składników wynagro­dzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy niebędących wynagrodzeniem.

Składniki uwzględniane i nieuwzględniane w wynagrodzeniu za urlop

Składniki uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym

Składniki nieuwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym

  • jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie okre­ślonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności,
  • ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek cho­roby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • kwota wyrównania do wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wyna­grodzenie roczne, należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,
  • wynagrodzenie i odszkodowanie przysługujące w razie roz­wiązania stosunku pracy.

Ustalając, czy premia powinna być wliczana do wynagrodzenia urlopowego pracownika, analizuje­my przede wszystkim, czy ma charakter składnika wynagrodzenia oraz czy ma charakter periodyczny. Świadczenia o charakterze nieperiodycznym nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Zobacz serwis: Urlopy

REKLAMA

Jeśli otrzymane przez pracownika premie miały charakter uznaniowy - czyli były przyznawane przez pracodawcę na podstawie indywidualnych decyzji - nie będą uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym. Jeśli natomiast premie mają charakter regulaminowy (choćby były wypłacane w nierównomiernych okre­sach) - należy uwzględnić je w wynagrodzeniu urlopowym, ponieważ są świadczeniami periodycznymi. Premie wypłacane pracownikom co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości są świadcze­niami periodycznymi, do których nie stosuje się wyłączeń dotyczących jednorazowych lub nieperiodycz­nych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Premie regulaminowe wypłacane pracownikom za okresy krótsze niż 1 miesiąc jako składnik wynagro­dzenia i świadczenie periodyczne powinny być zaliczane do wynagrodzenia urlopowego pracownika. Ina­czej jest z premią kwartalną. Mimo że premia kwartalna jest składnikiem wynagrodzenia i jest świadcze­niem periodycznym, nie będzie uwzględniana w wynagrodzeniu urlopowym pracownika. Jest to bowiem świadczenie, które przysługuje za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, a tym samym powinno być wypłacane w ściśle określonych terminach. Nawet jeśli termin wypłaty, np. premii kwartalnej, przypadnie w miesiącu wykorzystania urlopu przez pracownika, nie zmieni to faktu, że premia zostanie wypłacona pracownikowi niezależnie od wynagrodzenia urlopowego.

Zobacz: Zarobki

Podstawa prawna:

• § 6-8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA