REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 plus (świadczenie wychowawcze) w 2020 r. - o czym należy pamiętać?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Osoby, które złożyły wniosek o świadczenie 500 plus po dniu 30 czerwca 2019 r. w 2020 r. nie muszą składać kolejnego./Fot. Shutterstock
Osoby, które złożyły wniosek o świadczenie 500 plus po dniu 30 czerwca 2019 r. w 2020 r. nie muszą składać kolejnego./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w 2020 r. trzeba składać wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus)? O czym powinni pamiętać świeżo upieczeni rodzice, którzy ubiegają się o świadczenie po raz pierwszy?

500 plus - kolejny wniosek w 2021 r.

Osoby, które złożyły wniosek o świadczenie 500 plus po dniu 30 czerwca 2019 r. w 2020 r. nie muszą składać kolejnego. Świadczenie wychowawcze zostało bowiem przyznane na okres, który potrwa do 31 maja 2021 r.

REKLAMA

Kolejny okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2021 r., a zakończy 31 maja 2022 r. Wnioski będzie można wówczas składać w terminie:

 • od 1 lutego 2021 r. w formie elektronicznej
 • od 1 kwietnia 2021 – w formie papierowej.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Świadczenie wychowawcze (500 plus) w przypadku urodzenia dziecka

W 2020 r można jednak składać nowe wnioski o świadczenie 500 plus. Zrobią to z pewnością świeżo upieczeni rodzice.

REKLAMA

Pani Daria urodziła córeczkę 3 grudnia 2019 r. Wniosek o świadczenie wychowawcze złożyła 8 stycznia 2020 r. W takiej sytuacji świadczenie zostanie przyznane na okres trwający do 31 maja 2021 r. Co istotne, wypłata obejmie również miesiąc urodzenia dziecka, czyli grudzień 2019 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku bowiem złożenia wniosku w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca urodzenia się dziecka. W przypadku przekroczenia tego terminu prawo do świadczenia wychowawczego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

Zasada ta jest stosowana w przypadku dzieci urodzonych po dniu 30 czerwca 2019 r. Obejmuje również przypadki objęcia dziecka opieką lub przysposobienia.

Terminy wypłaty świadczeń dla wniosków złożonych w 2020 r.

Pan Jan złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na 14-letniego syna 15 stycznia 2020 r. W takiej sytuacji rozstrzygnięcie oraz wypłata świadczenia powinny nastąpić do 29 lutego 2020 r.

W powyższym terminie będą bowiem wypłacane świadczenia, o które wnioski zostały złożone od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Terminy dla wniosków złożonych od 1 lutego 2020 r. określa Kodeks postępowania administracyjnego. Załatwienie sprawy powinno zatem nastąpić bez zbędnej zwłoki, w terminie miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze przysługuje niezależnie od osiąganego dochodu.

Wypłata świadczenia w przypadku śmierci rodzica

Od początku lipca 2019 r. obowiązują również nowe zasady dotyczące wypłaty świadczenia w przypadku śmierci jednego z rodziców.

W sytuacji śmierci rodzica, któremu zostało przyznane świadczenie, drugi rodzic może złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy. Wówczas zachowana zostanie ciągłość świadczenia. Trzymiesięczny termin na złożenie wniosku przez drugiego rodzica obowiązuje również w sytuacji, gdy rodzic-wnioskodawca zmarł przed wydaniem decyzji. Przepisy te stosuje się w sprawach, w których śmierć rodzica nastąpiła po dniu 30 czerwca 2019 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j.t. Dz. U. z 2019 r., poz. 2407 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 924).

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA