REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy przy zmianie tytułu do ubezpieczeń?

Ewa Zawislak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę od 4 miesięcy działalność gospodarczą na preferencyjnych składkach społecznych. 3 miesiące temu zgłosiłam się do również ubezpieczenia chorobowego. Muszę w tym miesiącu poddać się operacji biodra. Bezpośrednio przed rozpoczęciem działalności byłam zatrudniona za wynagrodzeniem 4500 zł. Jak zostanie obliczony mój zasiłek chorobowy? Słyszałam, że liczy się średnia zarobków z ostatnich 12 miesięcy. Czy moje zarobki z pracy zostaną więc wciągnięte do tych obliczeń? Jeśli nie, to czy zasiłek będzie obliczany od przychodu, czy też tylko od niskich podstaw, od których odprowadzam składki? Czy jest ustalone jakieś minimum wysokości zasiłku?

Wysokość Pani zasiłku chorobowego zostanie obliczona z uwzględnieniem jedynie podstaw wymiaru składek z działalności gospodarczej, od których opłaciła Pani terminowo składkę na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek będzie należny, jeśli była Pani zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przynajmniej 90 dni i nie ma zaległości w składkach.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawę wymiaru zasiłku osoby niebędącej pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód z aktualnego tytułu uprawniającego do zasiłku, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Od tego przychodu odlicza się kwotę odpowiadającą części składek finansowanych przez ubezpieczonego (13,71 % podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie). Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% jego podstawy.

Wynagrodzenie z tytułu zakończonego uprzednio stosunku pracy nie ma znaczenia, ponieważ zasiłek jest obliczany od oskładkowanych przychodów z tego tytułu, z którego dana osoba wnioskuje o zasiłek.

W związku z tym, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, stanowi dla osoby prowadzącej działalność zadeklarowana kwota, to od tejże kwoty ustalana jest dla takiej osoby wysokość świadczeń chorobowych. Przychód uzyskany z działalności nie ma więc bezpośrednio znaczenia dla ustalenia wysokości zasiłku w tym przypadku.

REKLAMA

Ustawodawcy określili najniższe dopuszczalne pułapy tej podstawy, w tym preferencyjną podstawę obowiązującą w ciągu 2 lat od rozpoczęcia działalności, stanowiącą 30% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie określono natomiast minimalnej wysokości zasiłku chorobowego dla prowadzących działalność, właśnie dlatego, iż wysokość ta pozostaje w proporcjonalnej zależności od kwot podstawy wymiaru, od których są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Pani przypadku zasiłek chorobowy zostanie obliczony jako średnia podstaw na ubezpieczenia społeczne z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających chorobę, od których odprowadziła Pani składkę chorobową, z tytułu działalności gospodarczej.

Obecnie, preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla prowadzących działalność, odpowiadająca 30% minimalnego wynagrodzenia wynosi 395,10 zł za pełny miesiąc. Taka też średnia obowiązywałaby Panią przy obliczaniu zasiłku. Po odjęciu 13,71% otrzymamy podstawę zasiłku w kwocie 340,93 zł. O tej podstawy obliczony będzie miesięczny zasiłek w kwocie 272,74 zł – co daje 9,09 zł za jeden dzień zwolnienia lekarskiego. Od ustalonej kwoty zasiłku zostanie oczywiście potrącony podatek dochodowy.

Tak więc z wyjaśnień powyższych wynika, że opłacanie niskich składek na ubezpieczenia społeczne daje pewne oszczędności, oznacza jednak, iż nie możemy oczekiwać wysokich świadczeń w sytuacjach utraty zdolności do pracy. 

Zobacz również serwis: Zasiłek chorobowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA