| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy przy zmianie tytułu do ubezpieczeń?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy przy zmianie tytułu do ubezpieczeń?

Prowadzę od 4 miesięcy działalność gospodarczą na preferencyjnych składkach społecznych. 3 miesiące temu zgłosiłam się do również ubezpieczenia chorobowego. Muszę w tym miesiącu poddać się operacji biodra. Bezpośrednio przed rozpoczęciem działalności byłam zatrudniona za wynagrodzeniem 4500 zł. Jak zostanie obliczony mój zasiłek chorobowy? Słyszałam, że liczy się średnia zarobków z ostatnich 12 miesięcy. Czy moje zarobki z pracy zostaną więc wciągnięte do tych obliczeń? Jeśli nie, to czy zasiłek będzie obliczany od przychodu, czy też tylko od niskich podstaw, od których odprowadzam składki? Czy jest ustalone jakieś minimum wysokości zasiłku?

Wysokość Pani zasiłku chorobowego zostanie obliczona z uwzględnieniem jedynie podstaw wymiaru składek z działalności gospodarczej, od których opłaciła Pani terminowo składkę na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek będzie należny, jeśli była Pani zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przynajmniej 90 dni i nie ma zaległości w składkach.

Podstawę wymiaru zasiłku osoby niebędącej pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód z aktualnego tytułu uprawniającego do zasiłku, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Od tego przychodu odlicza się kwotę odpowiadającą części składek finansowanych przez ubezpieczonego (13,71 % podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie). Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% jego podstawy.

Wynagrodzenie z tytułu zakończonego uprzednio stosunku pracy nie ma znaczenia, ponieważ zasiłek jest obliczany od oskładkowanych przychodów z tego tytułu, z którego dana osoba wnioskuje o zasiłek.

W związku z tym, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, stanowi dla osoby prowadzącej działalność zadeklarowana kwota, to od tejże kwoty ustalana jest dla takiej osoby wysokość świadczeń chorobowych. Przychód uzyskany z działalności nie ma więc bezpośrednio znaczenia dla ustalenia wysokości zasiłku w tym przypadku.

Ustawodawcy określili najniższe dopuszczalne pułapy tej podstawy, w tym preferencyjną podstawę obowiązującą w ciągu 2 lat od rozpoczęcia działalności, stanowiącą 30% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie określono natomiast minimalnej wysokości zasiłku chorobowego dla prowadzących działalność, właśnie dlatego, iż wysokość ta pozostaje w proporcjonalnej zależności od kwot podstawy wymiaru, od których są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

W Pani przypadku zasiłek chorobowy zostanie obliczony jako średnia podstaw na ubezpieczenia społeczne z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających chorobę, od których odprowadziła Pani składkę chorobową, z tytułu działalności gospodarczej.

Obecnie, preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla prowadzących działalność, odpowiadająca 30% minimalnego wynagrodzenia wynosi 395,10 zł za pełny miesiąc. Taka też średnia obowiązywałaby Panią przy obliczaniu zasiłku. Po odjęciu 13,71% otrzymamy podstawę zasiłku w kwocie 340,93 zł. O tej podstawy obliczony będzie miesięczny zasiłek w kwocie 272,74 zł – co daje 9,09 zł za jeden dzień zwolnienia lekarskiego. Od ustalonej kwoty zasiłku zostanie oczywiście potrącony podatek dochodowy.

Tak więc z wyjaśnień powyższych wynika, że opłacanie niskich składek na ubezpieczenia społeczne daje pewne oszczędności, oznacza jednak, iż nie możemy oczekiwać wysokich świadczeń w sytuacjach utraty zdolności do pracy. 

Zobacz również serwis: Zasiłek chorobowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »