reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Jaka ustala się podstawę wymiaru zasiłku osób niepodlegających ubezpieczeniu chorobowemu?

Jaka ustala się podstawę wymiaru zasiłku osób niepodlegających ubezpieczeniu chorobowemu?

Z tytułu niezdolności do pracy, opieki nad chorym członkiem rodziny lub macierzyństwa, przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej świadczenia są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego. Istnieje grono osób, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, lecz nie chorobowemu i w związku z tym mają prawo tylko do świadczeń z funduszu wypadkowego.

Dla osób objętych obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym i chorobowym podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe są takie same. Stąd też w ten sam sposób jest ustalana podstawa zasiłków przysługujących z obydwu ubezpieczeń. Jest to średni przychód z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą, bądź z faktycznego okresu ubezpieczenia, pomniejszony o 13,71% składek finansowanych ze środków ubezpieczonego. 

Ale nie wszyscy mają możliwość przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, ale podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Są to następujące osoby:

- posłowie i senatorzy pobierającym uposażenie,

- osoby pobierające stypendia sportowe,

- słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej pobierającym stypendia,

- osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy lub inny podmiot kierujący,

- ubezpieczonym będącym funkcjonariuszami służby celnej,

Zobacz również: W jaki sposób wypłaca się zasiłki?

Przy ustalaniu tym osobom podstawy wymiaru świadczeń z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stosujemy ogólne zasady obliczania wysokości zasiłku chorobowego.

Jednak w podstawie wymiaru zasiłku tych osób uwzględnia się przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 11,26% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe (przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego przychód pomniejszamy o kwotę 13,71%).

Różnica w wielkości odliczanej wysokości składek finansowanych przez ubezpieczonego wynika oczywiście z faktu, iż skoro osoby, o których wyżej mowa nie opłacają składki chorobowej w wysokości 2,45%, o tyle też mniej składek finansują sami, a więc o tyle mniej odliczamy im od przychodu.

Zobacz również serwis: Zasiłek chorobowy

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z poźn. zm.)
- Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009r. Nr 205, poz. 1585)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama