| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy jest inny opiekun

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy jest inny opiekun

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w celu umożliwienia osobie ubezpieczonej sprawowania osobistej opieki nad najbliższą osobą, która jest chora lub znajduje się z sytuacji wymagającej opieki.

W jakich sytuacjach przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu w trzech sytuacjach. Po pierwsze zasiłek przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki oraz pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Po drugie, kiedy ubezpieczony jest zwolniony z wykonywania pracy w związku z koniecznością opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Po trzecie zaś zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie konieczności sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Kiedy jest inny opiekun zasiłek opiekuńczy nie przysługuje

Sytuacją, która wyłącza prawo do zasiłku opiekuńczego jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym innych poza ubezpieczonym członków rodziny, którzy są w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny podczas nieobecności ubezpieczonego.

Wyłączenie to nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Samo pozostawanie w gospodarstwie domowym innego członka rodziny nie warunkuje od razu utraty prawa do zasiłku opiekuńczego. Ważne, aby osoba taka mogła sprawować opiekę nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Musi to być osoba, która jest w pełni fizycznie i psychicznie zdolna do sprawowania opieki.  W związku z tym za osobą, która może sprawować opiekę nie można uznać: osobę całkowicie niezdolnej do pracy, osobę chorej, jeśli choroba ta uniemożliwia jej sprawowanie opieki, osobę prowadzącą gospodarstwo rolne, czy też osobę niesprawną ze względu na wiek.

Razem z pracownicą i jej mężem mieszka matka pracownicy. Matka pracownicy co prawda przebywa na emeryturze już od 5 lat, ale dorabia sobie pracując na umowę zlecenie. Wykonuje ona pracę codziennie po 3-4 godziny. Czy w związku z tym może ona sprawować opiekę nad chorym wnuczkiem i tym samym matka dziecka może liczyć na zasiłek opiekuńczy? Matka chorego dziecka może pójść na zwolnienie na swoje chore dziecko, ponieważ jej matka może opiekować się dzieckiem przez kilka godzin dziennie, w związku z czym dziecko pozostawałoby bez opieki przez 4 godziny dziennie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacją, która wyłącza prawo do zasiłku opiekuńczego jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym innych poza ubezpieczonym członków rodziny, którzy są w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem. fot. Fotolia
Sytuacją, która wyłącza prawo do zasiłku opiekuńczego jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym innych poza ubezpieczonym członków rodziny, którzy są w stanie zapewnić opiekę nad dzieckiem. fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »