REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek pielęgnacyjny 2021/Fot. Shutterstock
Zasiłek pielęgnacyjny 2021/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny w 2021 r. podlega weryfikacji, która dotyczy wysokości świadczenia. Co to oznacza w praktyce? Ile obecnie wynosi zasiłek?

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 (MOPS)

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem, które przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

REKLAMA

O pomoc można ubiegać się składając odpowiedni wniosek:

 • w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
 • za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 kwota

Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest w kwocie 215,84 zł miesięcznie.

Czy wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny w 2021 r.?

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata. Wcześniejsza weryfikacja miała miejsce w 2018 r., po niej nastąpiła tegoroczna. W przypadku weryfikacji uwzględnia się wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg taki bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Procedura ustalania kwoty zasiłku została określona w ustawie o świadczeniach rodzinnych. W procesie tym bierze udział Rada Ministrów i Rada Dialogu Społecznego. Ostatecznego rozstrzygnięcia o zakresie zmian w ramach danej weryfikacji dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Zasiłek pielęgnacyjny od listopada 2021 r.

Kwotę zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2021 r. określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 listopada 2021 r. zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 215,84 zł. Kwota świadczenia nie ulegnie zatem zmianie.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021: czy wlicza się do dochodu?

Zasiłku pielęgnacyjnego nie wliczamy do dochodu rodziny przy przyznawaniu innych świadczeń rodzinnych takich jak przykładowo zasiłek rodzinny. Ma jednak wpływ na dochód dziecka w przypadku świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie bowiem z ustawą o pomocy społecznej dochodem dziecka jest dochód, do którego zalicza się kwotę otrzymywanej renty wraz z dodatkiem dla sierot zupełnych, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny, otrzymywane alimenty oraz kwotę odpowiadającą dochodom uzyskiwanym z majątku dziecka.

Warto również pamiętać o tym, iż zasiłek pielęgnacyjny jest zwolniony z PIT.

Czytaj więcej w artykule pt. Zasiłki i świadczenia rodzinne zwolnione z PIT

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 dla dziecka

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku.

Od okresu, na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zależy czas pobierania zasiłku. Co do zasady zasiłek pielęgnacyjny organ przyznaje na czas nieokreślony. Jeżeli jednak orzeczenie zostało wydane na czas określony, to prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zostanie ustalone do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 dla osoby niepełnosprawnej

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się ona orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Do świadczenia ma również prawo osoba w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 dla seniora

Do zasiłku pielęgnacyjnego mają również prawo osoby powyżej 75. roku życia. Warto jednak pamiętać, iż osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1876 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 z późn. zm.);

REKLAMA

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U. z 2021 r., poz. 1481)

Polecamy serwis: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(43)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • sandra32
  2021-06-04 18:13:56
  Taki zasiłek pielęgnacyjny powinien wynosić co najmniej 400 zł. Za 200 zł można opłacić pomoc do chorego na 5 godzin w miesiącu. To za mała pomoc ze strony państwa.
  2
 • Marta
  2021-08-24 19:05:50
  Rodzic dostaje 215,84 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko niepełnosprawne, którym często musi się opiekować i nie może pracować, a na dzieci bodajże do 18 roku życia rodzic dostaje 500plus niezależnie od wysokości pensji (często są to kwoty powyżej średniej krajowej). To jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe w stosunku do rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi i nie mogącymi pójść do pracy i zarabiać.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Iga
  2021-05-06 09:08:54
  Dlaczego wliczony jest zasilek pielegnacyjny jako dochód do zasiłku stalego chory kraj jaka to pomoc.ludziom niepełnosprawnym
  3
 • niepełnosprawna
  2021-09-25 17:36:40
  dyskryminacja wobec osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny. Ku przypomnieniu: od roku 2004 do 20018r zasiłek pielęgnacyjny wynosił 153zł, a dodatek pielęgnacyjny wzrastał o waloryzację (dodatek wypłacany z ZUS, KRUS, a zasiłek wypłacany przez Gminy, oba te świadczenia znaczą, aby wesprzeć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji), jeden miał w ustawie waloryzacja a drugi znaczy zasiłek nie miał wcale, stąd zasiłek stanął w miejscu na 153 zł na 14 lat. Po wielu walkach petycjach Rząd zajął się sprawą i orzekł że zasiłek będzie waloryzowany co 3lata a dodatek co rok, czyli znowu dyskryminacja. I tak zasiłek w kwocie 25,84zł znowu przez trzy lata ta sama kwota a dodatek wzrastał. Ten rok 2021 jest to czas aby po trzech latach waloryzować zasiłek pielęgnacyjny lecz zrobiono ogromny skandal, gdyż w sierpniu Sejm orzekł że waloryzacji nie będzie i nadal poniżenie wypłata zasiłku w dawnej kwocie. TO JEST DYSKRYMINACJA. tak piszę dużymi literami jest to krzyk o sprawiedliwość wobec chorych. Konstytucja mówi o równym traktowaniu .
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • stary
  2021-09-13 20:08:15
  znaczy pora umierać....niestety niepełnosprawni nie mają praktycznie żadnej siły przebicia...w porównaniu np. z pielęgniarkami.... czy niepełnosprawni stworzą miasteczko strajkowe? a zasiłek w kwocie 215,84 zł to wstyd!
  0
 • niepełnosprawna
  2021-09-26 13:39:44
  w argumentacji że Sejm odejdzie od waloryzacjo podano, że wydano dużo na wsparcie rodzin, w tym 500+. No niefajnie, gdyż zasiłek pielęgnacyjny pobierają także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności którzy nie mają renty, bo np.w wyniku zdarzeń losowych powstały luki w obowiązujących okresach składkowych. Tak więc boleśnie Rząd niesprawiedliwie rozpieszcza dzieci i pozwala nie pracowanie młodym ludziom, a chorych niezdolnych do samodzielnej egzystencji karze bolesnym : nie zwaloryzujemy, zmienimy w ustawie zapis, gdyż wydaliśmy na bon turystyczny, na kosiniakowe, na dodatki dla samotnych matek, które nie są samotne, a dla pieniędzy publicznych nie biorą ślubów...itp "
  0
 • Aneta
  2021-08-27 20:42:20
  Witam, czy wiadomo już coś na temat wzrostu zasiłku pielęgnacyjnego? Tu chodzi o godne życie.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga
  2021-06-26 14:01:45
  Pani Igo, dlatego jest wliczony zasiłek pielęgnacyjny jako dochód do zasiłku stałego z MOPS, ponieważ, renty są tak niskie z ZUS, że mogłoby się okazać, że Mops płaci więcej z tytułu choroby i niepełnosprawności niż ZUS.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tadek
  2021-08-30 15:54:49
  Na co może liczyć od państwa osoba w wieku 71 lat z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i emeryturą w wysokości około 800 zł?
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tak to ja
  2021-10-08 09:18:16
  Zasiłku pielęgnacyjnego nie chcą ponieść ale już płacić za urodzenia dziecka to chętnie. Bez komentarza, bo szkoda słów. Jeżeli zasiłku nie podnosza to czemu świadczenie idzie w górę.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

REKLAMA

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

REKLAMA