Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek pielęgnacyjny 2021/Fot. Shutterstock
Zasiłek pielęgnacyjny 2021/Fot. Shutterstock
shutterstock
Zasiłek pielęgnacyjny w 2021 r. podlega weryfikacji, która dotyczy wysokości świadczenia. Co to oznacza w praktyce? Ile obecnie wynosi zasiłek?

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 (MOPS)

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem, które przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

O pomoc można ubiegać się składając odpowiedni wniosek:

 • w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
 • za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 kwota

Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest w kwocie 215,84 zł miesięcznie.

Czy wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny w 2021 r.?

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata. Wcześniejsza weryfikacja miała miejsce w 2018 r., po niej nastąpiła tegoroczna. W przypadku weryfikacji uwzględnia się wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg taki bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Procedura ustalania kwoty zasiłku została określona w ustawie o świadczeniach rodzinnych. W procesie tym bierze udział Rada Ministrów i Rada Dialogu Społecznego. Ostatecznego rozstrzygnięcia o zakresie zmian w ramach danej weryfikacji dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Zasiłek pielęgnacyjny od listopada 2021 r.

Kwotę zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2021 r. określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

Od 1 listopada 2021 r. zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 215,84 zł. Kwota świadczenia nie ulegnie zatem zmianie.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021: czy wlicza się do dochodu?

Zasiłku pielęgnacyjnego nie wliczamy do dochodu rodziny przy przyznawaniu innych świadczeń rodzinnych takich jak przykładowo zasiłek rodzinny. Ma jednak wpływ na dochód dziecka w przypadku świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie bowiem z ustawą o pomocy społecznej dochodem dziecka jest dochód, do którego zalicza się kwotę otrzymywanej renty wraz z dodatkiem dla sierot zupełnych, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny, otrzymywane alimenty oraz kwotę odpowiadającą dochodom uzyskiwanym z majątku dziecka.

Warto również pamiętać o tym, iż zasiłek pielęgnacyjny jest zwolniony z PIT.

Czytaj więcej w artykule pt. Zasiłki i świadczenia rodzinne zwolnione z PIT

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 dla dziecka

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku.

Od okresu, na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zależy czas pobierania zasiłku. Co do zasady zasiłek pielęgnacyjny organ przyznaje na czas nieokreślony. Jeżeli jednak orzeczenie zostało wydane na czas określony, to prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zostanie ustalone do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 dla osoby niepełnosprawnej

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się ona orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Do świadczenia ma również prawo osoba w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 dla seniora

Do zasiłku pielęgnacyjnego mają również prawo osoby powyżej 75. roku życia. Warto jednak pamiętać, iż osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1876 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 z późn. zm.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U. z 2021 r., poz. 1481)

Polecamy serwis: Zasiłki

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(43)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • sandra32
  2021-06-04 18:13:56
  Taki zasiłek pielęgnacyjny powinien wynosić co najmniej 400 zł. Za 200 zł można opłacić pomoc do chorego na 5 godzin w miesiącu. To za mała pomoc ze strony państwa.
  2
 • Marta
  2021-08-24 19:05:50
  Rodzic dostaje 215,84 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko niepełnosprawne, którym często musi się opiekować i nie może pracować, a na dzieci bodajże do 18 roku życia rodzic dostaje 500plus niezależnie od wysokości pensji (często są to kwoty powyżej średniej krajowej). To jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe w stosunku do rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi i nie mogącymi pójść do pracy i zarabiać.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Iga
  2021-05-06 09:08:54
  Dlaczego wliczony jest zasilek pielegnacyjny jako dochód do zasiłku stalego chory kraj jaka to pomoc.ludziom niepełnosprawnym
  3
 • niepełnosprawna
  2021-09-25 17:36:40
  dyskryminacja wobec osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny. Ku przypomnieniu: od roku 2004 do 20018r zasiłek pielęgnacyjny wynosił 153zł, a dodatek pielęgnacyjny wzrastał o waloryzację (dodatek wypłacany z ZUS, KRUS, a zasiłek wypłacany przez Gminy, oba te świadczenia znaczą, aby wesprzeć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji), jeden miał w ustawie waloryzacja a drugi znaczy zasiłek nie miał wcale, stąd zasiłek stanął w miejscu na 153 zł na 14 lat. Po wielu walkach petycjach Rząd zajął się sprawą i orzekł że zasiłek będzie waloryzowany co 3lata a dodatek co rok, czyli znowu dyskryminacja. I tak zasiłek w kwocie 25,84zł znowu przez trzy lata ta sama kwota a dodatek wzrastał. Ten rok 2021 jest to czas aby po trzech latach waloryzować zasiłek pielęgnacyjny lecz zrobiono ogromny skandal, gdyż w sierpniu Sejm orzekł że waloryzacji nie będzie i nadal poniżenie wypłata zasiłku w dawnej kwocie. TO JEST DYSKRYMINACJA. tak piszę dużymi literami jest to krzyk o sprawiedliwość wobec chorych. Konstytucja mówi o równym traktowaniu .
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • stary
  2021-09-13 20:08:15
  znaczy pora umierać....niestety niepełnosprawni nie mają praktycznie żadnej siły przebicia...w porównaniu np. z pielęgniarkami.... czy niepełnosprawni stworzą miasteczko strajkowe? a zasiłek w kwocie 215,84 zł to wstyd!
  0
 • niepełnosprawna
  2021-09-26 13:39:44
  w argumentacji że Sejm odejdzie od waloryzacjo podano, że wydano dużo na wsparcie rodzin, w tym 500+. No niefajnie, gdyż zasiłek pielęgnacyjny pobierają także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności którzy nie mają renty, bo np.w wyniku zdarzeń losowych powstały luki w obowiązujących okresach składkowych. Tak więc boleśnie Rząd niesprawiedliwie rozpieszcza dzieci i pozwala nie pracowanie młodym ludziom, a chorych niezdolnych do samodzielnej egzystencji karze bolesnym : nie zwaloryzujemy, zmienimy w ustawie zapis, gdyż wydaliśmy na bon turystyczny, na kosiniakowe, na dodatki dla samotnych matek, które nie są samotne, a dla pieniędzy publicznych nie biorą ślubów...itp "
  0
 • Aneta
  2021-08-27 20:42:20
  Witam, czy wiadomo już coś na temat wzrostu zasiłku pielęgnacyjnego? Tu chodzi o godne życie.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga
  2021-06-26 14:01:45
  Pani Igo, dlatego jest wliczony zasiłek pielęgnacyjny jako dochód do zasiłku stałego z MOPS, ponieważ, renty są tak niskie z ZUS, że mogłoby się okazać, że Mops płaci więcej z tytułu choroby i niepełnosprawności niż ZUS.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tadek
  2021-08-30 15:54:49
  Na co może liczyć od państwa osoba w wieku 71 lat z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i emeryturą w wysokości około 800 zł?
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tak to ja
  2021-10-08 09:18:16
  Zasiłku pielęgnacyjnego nie chcą ponieść ale już płacić za urodzenia dziecka to chętnie. Bez komentarza, bo szkoda słów. Jeżeli zasiłku nie podnosza to czemu świadczenie idzie w górę.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc domowa. Jakie zmiany przynosi najnowsza nowelizacja

Nowelizacja ustawy antyprzemocowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie za trzy miesiące. Jakie zmiany wprowadzi?

Posłowie PiS chcą ustanowić nowe święto państwowe

Nowe święto państwowe. Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Jak ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, będzie to ważny gest dla całego pokolenia. "Myślę, że ten projekt powinien być jak najszybciej przyjęty w formule aklamacji" - powiedział PAP.

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Ile kosztuje? Dla kogo?

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy przeznaczony jest dla osób mających określone problemy zdrowotne, istotne deficyty w samoopiece, a także wymagających intensywnej pielęgnacji. Jakie są zasady przyjęcia do placówki? Ile kosztuje pobyt?  

Raiffeisen Bank ukarany przez UOKiK. Chodzi o kredyty hipoteczne

Raiffeisen Bank International jednostronnie zmienił treść umów o kredyty hipoteczne ze swoimi klientami. W jakim zakresie? Jaką otrzyma za to karę?

Uwaga kierowco, "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

 "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?

Żołnierze zawodowi. Przeciętne uposażenie w górę

Przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 880 zł. W jaki sposób oblicza się przeciętne wynagrodzenie żołnierzy?

Bony turystyczne – Małopolska zarobiła najwięcej, liderem jest Zakopane

Największymi beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny są przedsiębiorcy z Małopolski. Łącznie przyjęli płatności za pomocą bonu o wartości prawie 647 mln zł. W samym Zakopanem przy użyciu bonów zapłacono 262 mln zł.

Bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. Dla kogo?

Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej.

Centralna Informacja Emerytalna. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.

Wycinka drzew. Jakie są aktualne przepisy?

Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa i czy zawsze jest on konieczny? Jakie zmiany weszły w życie w 2023 r.? Co z okresem lęgowym ptaków? 

Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Sąd zdecyduje o usunięciu materiału lub profilu z mediów społecznościowych a nie moderator?

To sąd zdecyduje o usunięciu z mediów społecznościowych materiału lub profilu, a nie moderator? Czy rząd pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań prawnych?

ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia

Od 1 marca świadczenia wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Jakie są terminy wypłat rent i emerytur?

KNF ostrzega: Sześć podmiotów działa bez zezwolenia

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych kolejnych sześć podmiotów. Komisja zgłosiła do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez te firmy.

Co z e-zwolnieniem, jeśli pracodawca nie założył profilu na (PUE) ZUS?

Od 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS płatników składek. Co jeśli nasz pracodawca nie założył takiego profilu?

Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?

Co zrobić, by nasze dziecko było bezpieczne na placu zabaw? Zabawa to spontaniczność, kreatywność, przyjemność i beztroska, dlatego rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie czujni, aby zapewnić bezpieczne harce. Na co zwrócić uwagę przed wejściem na plac zabaw?

Banki chcą ugód z frankowiczami, kredytobiorcy wolą iść do sądu

Jak wynika z najnowszego badania, co ósmy frankowicz niebędący w sporze sądowym zainicjował ostatnio kontakt ze swoim bankiem w sprawie zaproponowania mu ugody. Dokładnie rok wcześniej, takich osób było nieznacznie więcej. Natomiast z blisko 14% do ponad 21% rdr. wzrosła grupa respondentów, z którymi bank z własnej inicjatywy skontaktował się w celu zawarcia ugody. Frankowiczów, którzy chcą polubownie załatwić sprawę, głównie interesuje przewalutowanie po uzgodnionym kursie lub unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem.

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych już za trzy lata

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma powstać dzięki inwestycjom zaplanowanym na lata 2024-2026. Ma ono zapewnić ciągłość usług publicznych nawet podczas prób cyberataków. Rząd przyjął 21 marca projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie KCPD. Centrum ma być realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności

Zadłużenie Polaków rośnie. Ile jesteśmy winni?

Polacy zadłużeni są na prawie 79 mld zł. W 2022 r. zadłużenie wzrosło o 6,4 mld zł, głównie z powodu zaległych alimentów i rat kredytów – wynika z raportu InfoDług. Najwięcej nierzetelnych dłużników i nieuregulowanych zobowiązań mają mieszkańcy Mazowsza.

Straż Graniczna szuka muzyków. Muzyk to także funkcjonariusz

Saksofoniści, klarneciści, waltorniści, sakshorniści oraz trębacze – takich muzyków poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu. Kandydaci, oprócz muzycznego talentu, muszą się także wykazać tężyzną fizyczną. Będą występować z takimi instrumentami jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. W procesie rekrutacji czeka ich m.in. badania wariografem.

Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy odciąży system państwowy?

Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy to nowa jakość medycyny? Pierwsze takie pogotowie funkcjonuje na razie na terenie Warszawy i okolic. Dlaczego powstało prywatne pogotowie i czym różni się od państwowego? 

Rząd szykuje jedno konto dla naszych oszczędności! ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE w jednym miejscu

Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Rząd ma zająć się już jutro projektem ustawy - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

Ulgi dla seniora to temat obejmujący swym zasięgiem dużą część naszego społeczeństwa. Niestety wielu seniorów nie zna swoich praw. Poniżej przedstawiamy listę, która umożliwi zachowanie w portfelu większej sumy pieniędzy. 

Ceny paliw na stacjach Orlenu. Co z prawami konsumentów?

Ceny paliw na stacjach Orlenu to temat interwencji rzecznika praw obywatelskich. PKN Orlen pod koniec ubiegłego roku utrzymywał ceny paliw, pomimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Marcin Wiącek zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyjaśnienie sprawy.

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Ankietowani nie wierzą, że chodzi tylko o podniesienie frekwencji

Większość ankietowanych w sondażu SW Research nie wierzy, że ostatnie zmiany w Kodeksie wyborczym mają na celu wyłącznie zwiększenie frekwencji. Jedna czwarta respondentów jest przeciwnego zdania. Prawie 15 proc. badanych w ogóle nie wie o zmianach Kodeksu.