REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Jarosław Krasnodęmbski
Pogrzeb, zasiłek pogrzebowy, koszty pogrzebu.
Pogrzeb, zasiłek pogrzebowy, koszty pogrzebu.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest na pokrycie kosztów pochówku osoby ubezpieczonej. Jak otrzymać ten zasiłek? Jakie dokumenty należy przedstawić?

Prawo do zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy przysługuje rodzinie osoby zmarłej. Zasiłek ten mogą uzyskać te same osoby, które mogą otrzymać rentę rodzinną.

REKLAMA

Oznacza to, że przysługuje on dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka oraz dzieciom przysposobionym, innym dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości – z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, wnukom i rodzeństwu, rodzicom w tym ojczymowi i macosze oraz rodzicom adopcyjnych. Zasiłek przysługuje małżonkowi - również temu pozostającemu w separacji.

Jakie dokumenty są wymagane?

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu wydany przez urząd stanu cywilnego, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu oraz dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo lub powinowactwo – może być to skrócony odpis aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający odpowiednie dane. Jeżeli osoba zmarła pracowała, należy dołączyć również zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci. Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.

Zobacz: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego musi być zgłoszony w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia śmierci osoby, po której świadczenie przysługuje. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkowało nieprzyznaniem zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy osoba zaginęła albo nie można odnaleźć jej ciała termin ten przedłuża się. Rodzina będzie miała prawo do zasiłku pogrzebowego w ciągu 12 miesięcy od daty sporządzenia odpisu zupełnego aktu zgonu.

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy wypłacany wskazanym wyżej osobom wynosi obecnie 4 tys. złotych. Jeżeli jednak koszty związane z organizacją pogrzebu poniosła osoba inna niż wskazane – to zasiłek przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie może jednak przekroczyć 4 tys. złotych.

Jeżeli kilka osób ponosiło koszty pogrzebu to zasiłek ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych przez te osoby kosztów.

Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie papierosów na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA