| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. Najczęściej przysługuje on członkom rodziny zmarłego.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy składa się na specjalnie do tego przygotowanym przez ZUS formularzu Z -12. Wniosek składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie pokrycia kosztów pogrzebu, co oznacza, że osoba starająca się o ten zasiłek musi przedstawić dokumenty, które poświadczą, że owe koszty faktycznie poniosła. W związku z tym do wniosku o zasiłek musi ona dołączyć: oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku kopie rachunków potwierdzone przez bank.

W przypadku ubiegania się o zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny należy udowodnić swojego pokrewieństwo z osobą zmarłą. W związku z tym należy dołączyć również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo, czyli skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane. Natomiast  tożsamość osoby występującej z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy jest ustalana na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Przedawnienie prawa od zasiłku po zmarłym członku rodziny

Członkowie rodziny zmarłego mają określony czas, w którym mogą się starać o zasiłek pogrzebowy. Śmierć członka rodziny jest bardzo przykrym doświadczeniem, dlatego też nie od razu łatwo jest załatwiać wszystkie formalności prawna. Dlatego też na ubieganie się o zasiłek pogrzebowy członkowie rodziny mają aż 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możliwe jest ubieganie się o zasiłek ze względu na późniejsze odnalezienie zwłok zmarłego lub zidentyfikowanie osoby zmarłej. W takim przypadku, jeśli  zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie był możliwy z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Przy czym dokumentem potwierdzającym tę okoliczność jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »