reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie, ile wynosi dodatek i jak złożyć wniosek.

Zasiłek rodzinny i dodatki

Osoby uprawnione do pobierania zasiłku rodzinnego po spełnieniu określonych kryteriów mogą pobierać również określone dodatki.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje następujące dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu:

  • urodzenia dziecka;
  • opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
  • samotnego wychowywania dziecka;
  • wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej;
  • kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;
  • rozpoczęcia roku szkolnego;
  • podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Ten rodzaj dodatku przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego. Osobami uprawnionymi do otrzymania dodatku jest matka lub ojciec, opiekun faktyczny albo opiekun prawny dziecka, a także osoba ucząca się.

Dodatek można otrzymać również na dziecko, które rozpoczyna naukę w tzw. zerówce, czyli roczne przygotowanie przedszkolne.

Co istotne, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny.

Wsparcie udzielane jest raz w roku. Pomoc wynosi 100 zł na dziecko.

Wniosek o dodatek można złożyć do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.

Aby uzyskać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021, należy o niego zawnioskować do 31 października 2020 r.

W praktyce składa się jeden wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki.

O tym jak to zrobić można przeczytać w artykule: Zasiłek rodzinny 2020/2021 – jak go uzyskać?

Wniosek złożony po terminie organ pozostawia bez rozpoznania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego a świadczenie dobry start

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

Pobranie 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach rządowego programu "Dobry start" nie wyklucza możliwości otrzymania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Są to odrębne świadczenia regulowane przepisami różnych aktów prawnych. Warto zaznaczyć, iż do otrzymania świadczenia dobry start nie jest wymagane spełnianie kryterium dochodowego. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje zaś osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego, a zatem spełniającym obowiązujące kryterium dochodu. Ponadto, świadczenie dobry start – inaczej niż dodatek do zasiłku - nie przysługuje na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Kwota pobranego świadczenia dobry start nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych, a zatem zasiłków rodzinnych i dodatków.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018 r., poz. 1061 z późn. zm.)

Uchwała Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dobry start" (M. P. z 2018 r., poz. 514)

Polecamy serwis: Zasiłki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny./Fot. Shutterstock
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny./Fot. Shutterstock

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama