reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Świadczenie 4000 zł „Za życiem” w 2021 r. – planowane zmiany

Świadczenie 4000 zł „Za życiem” w 2021 r. – planowane zmiany

Rodzice adopcyjni będą mieli dłuższy termin na złożenie wniosku o jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł z programu „Za życiem”. Projekt ustawy, przewidujący te zmiany, jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja przewiduje również zmiany w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Wniosek o jednorazowe świadczenie „Za życiem” dla rodziców adopcyjnych

Zgodnie z projektem wydłużeniu ma ulec termin na złożenie wniosku o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł dla rodziców adopcyjnych. Po zmianach wniosek o świadczenie w przypadku dziecka objętego:

  • opieką prawną,
  • opieką faktyczną albo
  • dziecka przysposobionego

będzie można złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Nie zmieni się termin na złożenie wniosku dla pozostałych osób uprawnionych do wsparcia. Tak jak dotychczas będą one składały wnioski w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Warto pamiętać, iż wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

„Za życiem” – rząd zapowiada zmiany w programie

Zgodnie z zapewnieniami rządu trwają intensywne prace nad zmianami w programie „Za życiem”. Mogłyby one zostać ogłoszone przez premiera w ciągu najbliższych dni.

„Za życiem” – pytania i odpowiedzi dotyczące jednorazowego świadczenia

Uprawnienia kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz instrumentów polityki na rzecz rodziny zostały określone w ustawie z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

Jedną z form wsparcia przewidzianą przez ustawę jest jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Kto może uzyskać jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł?

Świadczenie to przysługuje w wysokości 4000 zł matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka.

Wsparcie udzielane jest bez względu na dochód.

Warunkiem, jaki należy spełnić jest pozostawanie przez kobietę pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Nie dotyczy on do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby otrzymać jednorazowe świadczenie w kwocie 4000 zł niezbędny jest wniosek, który należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka./Fot. Shutterstock
Aby otrzymać jednorazowe świadczenie w kwocie 4000 zł niezbędny jest wniosek, który należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka./Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama