REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w urlopie wychowawczym

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Celem nowelizacji jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego. Sprawdź jakie zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie.

Czy dziecko może mieć dowód osobisty i jak go uzyskać?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty, który jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Paszport dla dziecka

Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Zasiłek macierzyński - podstawa wymiaru

Ile wynosi zasiłek macierzyński? Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego równa się przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu wypłaconemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo za okres faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

REKLAMA

Zmiany w urlopie wychowawczym

Zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie dnia 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy i co najmniej 1 miesiąc musi być wykorzystany przez drugiego z rodziców. Rodzic nie może zrzec się tego miesiąca na rzecz drugiego z rodziców.

Ustawa "sześciolatkowa" w Senacie

Senatorowie nie wnieśli poprawek do ustawy, zakładającej, rozpoczęcie obowiązku szkolnego przez sześcioletnie dzieci.

Egzaminy na aplikacje prawnicze

W dniu 28 września 2013 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju, po raz ósmy, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz szósty egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

Czy opiekunowi prawnemu przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Opiekun prawny sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem osoby pozostającej pod jego opieką. Czy jako pracownikowi przysługuje mu prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jakie warunki musi spełnić opiekun?

REKLAMA

Nowy system zapobiegania przemocy w rodzinie

Projekt krajowego programu zapobiegania przemocy w rodzinie ma polepszyć obecną sytuację w domach, dotkniętych tym problemem. Mają zostać wdrożone liczne rozwiązania, mające ułatwić służbom docieranie do poszkodowanych i odizolowanie oprawców.

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki nad małoletnim

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna z ważnych powodów wskazanych w ustawie. Po ustaniu opieki opiekun zobowiązany jest do spełnienia określonych obowiązków. Jakie to obowiązki?

Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków

Obowiązek alimentacyjny ma na celu zapewnienie środków utrzymania oraz w miarę potrzeb środków wychowania. W przypadku, gdy rodzic dziecka nie żyje lub nie jest w stanie dopełnić obowiązku wówczas możliwe jest, iż dziadkowie dziecka będą zobowiązani do płacenia alimentów.

Polski wymiar sprawiedliwości w światowych rankingach

Polska wysoko w rankingach dotyczących praworządności i sprawiedliwości na świecie.

Zwiększona ochrona dłużników w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym

7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która nakłada na sąd obowiązek ustalenia numeru PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną.

Nowości prawne w czerwcu i lipcu 2013 r.

Prezentujemy najważniejsze nowości prawne w czerwcu i lipcu 2013 r. Newsletter składa się z wykazu wybranych zmian prawa oraz komentarzy.

Prawne podsumowania maja 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowego Rejestru Karnego, które weszły w życie w czerwcu 2013 r., jak również ostatnio publikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców jest w pełni uzależniona od decyzji. Sąd dysponuje kilkoma możliwościami w odniesieniu do uprawnień rodziców wobec dzieci po uzyskaniu przez nich rozwodu.

Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie i zaginięcie są pojęciami odrębnymi. Rozgraniczenie między nimi jest istotne z perspektywy choćby działań podejmowanych przez policję. Wskazanie wydarzeń, jakie kwalifikuje się jako porwanie rodzicielskie oraz zaginięcie, znaleźć można w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

Wyprawka szkolna 2013

W 2013 roku na "Wyprawkę szkolną" rząd chce przeznaczyć prawie 180 milionów złotych. To o 52 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym.

Ustalenie ojca dziecka

Ustalenie ojca dziecka może nastąpić w sądzie. Ojciec dziecka może również sam uznać swoje ojcostwo.

Urlop wychowawczy dla ojca

Pierwszorzędną kwestią, o której warto pamiętać jest fakt, że z urlopu wychowawczego może skorzystać także ojciec. Zobowiązany jest on jednak spełniać określone warunki, by móc być beneficjentem tego prawa.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 roku

Do uzgodnień i konsultacji społecznych skierowana została nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która zawiera rozwiązania dotyczące obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego. Zgodnie z zapowiedzią, datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka

Wśród świadczeń rodzinnych wymienia się zasiłek rodzinny. Dodatek z tytułu urodzenia się dziecka jest ściśle z nim powiązany. Jako jednorazowe świadczenie przysługuje tylko wraz z zasiłkiem rodzinnym i wynosi 1000 zł.

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają jego rodzice. Czas oczekiwania na dokument nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Miejsce w przedszkolu w 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła tzw. ustawę przedszkolną (nowelizację ustawy o systemie oświaty). Jej celem jest zagwarantowanie miejsc w przedszkolach dla wszystkich dzieci od 2015 roku, obniżenie opłat a także wsparcie samorządów.

Roczny urlop dla matek I kwartału

Premier Donald Tusk zadeklarował, że zmiany dotyczące rocznych urlopów macierzyńskich obejmą także matki pierwszego kwartału.

Przyjęcie do przedszkola w 2014 roku

Przyjęcie dziecka do przedszkola w 2014 r. może być uzależnione od kolejności zgłoszenia. Trzylatki dopiero od września 2017 r. mają mieć gwarancję miejsca w przedszkolu.

Zwiększenie alimentów jest możliwe

Zwiększenie kwoty zasądzonych alimentów następuje na mocy wyroku sądu. Podczas formułowania pozwu najistotniejszą kwestią jest sprecyzowanie dlaczego wnosimy o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego.

Prawne podsumowanie marca 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, centralnego rejestru form ochrony przyrody, które weszły w życie w marcu 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podsumowanie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2013 - podsumowanie.

Prawne podsumowanie lutego 2013 r.

Podsumowanie prawne lutego, zawiera wybrane, najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa zamówień publicznych oraz radiofonii i telewizji, które weszły w życie w lutym 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zaburzenia odżywiania przyczyną nieważności małżeństwa kościelnego

Na przykładzie tej wady konsensu małżeńskiego widać w pewien sposób rozwój prawa. W przeszłości bowiem jakieś zaburzenie nieznane nauce było pomijane przez prawo jako niekwalifikujące daną sprawę do wyroku pozytywnego. Z biegiem jednak czasu i wraz z rozwojem nauk zmieniało się też orzecznictwo. Myślę, iż takim jednym z bardziej wyrazistych przykładów może być kwestia zaburzenia odżywiania.

Ulgi w przedszkolach dla drugiego i kolejnych dzieci

Gminy mogą przyznawać ulgi na pobyt w przedszkolu drugiemu dziecku i kolejnym z jednej rodziny. Ma to na celu objęcie edukacją przedszkolną jak największej liczby dzieci.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć osoby pokrzywdzone? Jak uzyskać poradę? Weź udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Obowiązek przechowywania Monitora Sądowego i Gospodarczego będzie zniesiony

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Poniżej wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Warto pamiętać, iż pismo takie wolne jest od opłat sądowych.

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Becikowe 2013 - jakie dokumenty?

Od 2013 roku becikowe uzależnione jest od dochodu. Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy do niego dołączyć dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Zarząd spadkiem małoletniego

Gdy do spadku zostaje powołany małoletni, czyli osoba, która nie ukończyła lat 18, zarząd nad odziedziczonym majątkiem sprawują jego rodzice lub opiekun pod nadzorem sądu opiekuńczego. Wyłączone spod władzy rodziców są zarobki dziecka i przedmioty oddane mu do swobodnego użytku.

Świąteczne życzenia

Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru przyniesie spokój i radość, a każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem.

Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na wydanie paszportu dziecku

Orzeczenie sądu zastępuje zgodę rodzica na wydanie paszportu dziecku. Poniżej przedstawiamy wzór wniosku o wydanie zezwolenia na paszport dla małoletniego..

Wzór wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Przedstawiamy przykładowy wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską, jeżeli zagrożone jest dobro dziecka.

Wzór wniosku o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu

Zapoznaj się bezpłatnym wnioskiem o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie jej wykonywania i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Wzór wniosku o odebranie dziecka

Przedstawiamy bezpłatny wzór wniosku o odebranie dziecka. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej.

Międzynarodowe porwania rodzicielskie

Konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, jest głównym instrumentem prawnym, regulującym kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Ma chronić przed szkodliwymi dla dziecka skutkami takich działań, a jej głównym celem jest nie rozstrzygnięcie, przy kim dziecko ma mieć miejsce pobytu, ale przywrócenie stanu po przedniego, który został naruszony bezprawnym uprowadzeniem lub zatrzymaniem dziecka.

Wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Poniżej wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawa dziecka. Pismo takie składa się do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dziecka, Rozstrzygnięcie następuje z reguły po wysłuchaniu dziecka, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie jego rozwój umysłowy, stan zdrowia, czy też stopień dojrzałości.

Odzyskanie uprowadzonego dziecka - instrumenty prawne

Istnieje szereg rozwiązań – wynikających głównie z przepisów prawa cywilnego (rodzinnego i opiekuńczego) pozwalających pokrzywdzonemu rodzicowi podjąć działania zmierzające do ustalenia sytuacji prawnej dziecka, a w konsekwencji przywrócenia kontaktów z nim.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Sejm RP 7 grudnia 2012 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA